Миналият 6-ти декември, Денят на банкера, се оказа черен за наемателите на лични сейфове в трезора на ДСК в столичния квартал "Младост". Оказва се, че два месеца, след като 280 от общо 360 лични касети бяха разбити, част от пострадалите все още не знаят какво са загубили. Сред тях е и уважаваният неврохирург доц. д-р Христо Цеков, който се свърза с екипа на "Тази сутрин”, за да попита: защо жертвите са изправени пред невъзможната задача сами да доказват какво са имали в касите си. И защо за семейните ценности, събирани няколко поколения, важни документи и крупни суми, пострадалите ще получат едва 10 000 лева обезщетение?

Д-р Цеков държи в банката колекция от монети, голяма сума чужди и свои пари и документи. При наема на касата той подписва договор, в който ясно е посочено, че никой освен него няма да знае какво има в нея. Затова сега, заедно с останалите повече от 200 пострадали, той трябва да докаже какво точно е загубил при обира.

"Това е невъзможно! На практика аз съм загубил надеждата, че някой нещо ще ми върне”, казва д-р Цеков.

Показният обир ражда и куриозна ситуация - клиенти на банката твърдят, че в трезорните клетки, които са с размера на пощенска кутия, между бижутата, парите и документите са лежали и ценности със сериозни размери - като златна тракийска маска и дори картина на Рембранд.

Веднага след обира, десетки пострадали се събират пред трезора с изпразнените каси. Освен че настояват за повече информация, всички се опитват да си спомнят има ли клауза в договора за наем, която да защитава клиентите в случай на обир. Оказва се, че такава няма.

Клиентите трябва да знаят, че банката поема отговорността да застрахова личните сейфове за една и съща сума – 10 000 лева, без значение от съдържанието им.

Когато полицията влиза в обрания трезор, подът на помещението е покрит с банкноти, вещи и документи. Всичко е прибрано като веществено доказателство. Това е причината два месеца след обира д-р Цеков все още да не знае какво точно е загубил. Неврохирургът съветва всички да се пазят като сами застраховат имуществото си за реалната му стойност. Без значение колко са дебели стените на касата…