Спасител, който тежи 150 килограма и е висок почти два метра, се грижи за сигурността на туристите в Слънчев бряг. Валентин Георгиев се забелязва отдалеч. Рядко някой се опитва да спори с него, а когато надуе свирката и най-самонадеяните плувци бързат да излязат на брега.  

„Туристите малко се учудват като видят такъв голям човек, малко се бутат, сочат с пръст, много им е интересно. Обаче във водата е определено предимство, защото като ги хванеш хората, можеш да носиш, по двама да държиш", каза Валентин Георгиев.

След първоначалния стрес, летовниците признават, че се чувстват сигурни на плажа, понеже не визията е важна, а авторитетът на спасителя.  

„Задавали са ми обратния въпрос - по-лек спасител дали може да изкара по-тежка жертва - всичко за мен е опит, тренировки. Един спасител, за да е добър, първо трябва да е спасител от сърце - да му се отдава тази професия, да иска да я върши с голямо желание", каза Николай Иванов – председател на Асоциация по водно спасяване – Бургас.

С 30-годишния си опит като спасител, Валентин си е изградил собствена стратегия - да не допуска инциденти, вместо да се налага да ги преодолява. А за да няма проблеми с 8-часовото дежурство на слънце, спазва режим.  

„Млад човек да го хванеш така, вечер се ходи на дискотека, на другия ден не могат да станат. Трябва да има режим за тази работа, спането е много важно - да дойдеш бодър", казва Валентин..

И тъй като все още е добър и в плуването, и в тегленето с въже, 55-годишният бивш боксьор се кани да кандидатства за Рекордите на Гинес като най-тежкият действащ спасител.