Разследването на bTV установи, че нито един продукт с въпросната марка не е регистриран в РИОКОЗ или в Агенцията по лекарствата като хранителна добавка. От американския офис на компанията, спомената в репортажа, заявиха, че нямат легално разпространение у нас. След излъчването на разследването в bTV долетяха представителите на марката за Европа.
От офиса в Лондон става ясно, че фирмата-вносител на продуктите у нас – "Универсал К", е легален представител на марката от 2009 г. Продуктите обаче се разпространяват в България от 18 години.
- Как 18 години е разпространявано без да има представител у нас?
- Не мога да ви кажа. Това е бил ледников период. "Универсал К" - България е регистрирана през 2009 година и от тогава ние се явяваме дилъри - трябва да доставим продуктите, а оттам нататък дистрибуторите, всяко едно лице, трябва да си регистрира фирма, да използва законодателството – обясни вносителят на "Хербалайф" за България Васил Байчев.
Екипът ни разбира, че производителите и вносителите на хранителните добавки носят отговорност само за качествата на продукта, но не и за действията на независимите дистрибутори. Затова се стига и до продажби без документ. От компанията заявиха, че техните дистрибутори са длъжни да се регистрират и да издават документи за продадените стоки и финансовата изрядност е част от политиката на фирмата.
Маркетингът чрез независими дистрибутори става все по-популярен у нас. Няколко марки хранителни добавки се разпространяват само с дистрибутори и не попадат в аптеките или магазините. Как се защитават правата на потребителите и законна ли е този търговия у нас?
"Основното изискване е, че продажбата може да става само в регистрирани хранителни обекти по Закона за храните - в аптеки и в дрогериите. Не може да има разпространение на хранителни добавки по друг начин”, заяви директорът на РИОКОЗ-София д-р Михаил Попов.
Репортажът на bTV и посещението на хора от компанията у нас провокира РИОКОЗ да направи обстойна проверка на документите на фирмите, които разпространяват хранителни добавки у нас. Режимът на регистрация на добавките е уведомителен. Доста фирми, освен тази, за която вече ви разказахме, са се възползвали от това, за да регистрират неправомерно свои продукти като хранителни добавки.
"Едното беше вагинални свещички, кожен крем, спрей за нос. Подадено е уведомление като са предписани качества на хранителна добавка”, обясни директорът на дирекция "Здравен контрол" към РИОКОЗ д-р Татяна Иванова.
Проверката на специалната комисия ще продължи до средата на следващия месец. Около 15 септември РИОКОЗ ще разкрие повече детайли, имената на продуктите и марките. Открити са сериозен брой медикаменти на билкова основа, които против регламентите, са регистрирани като хранителни добавки и се разпространяват в магазините.
Държавата обещава да предприеме мерки срещу набиращото популярност разпространение на храни и добавки чрез независими дистрибутори, извън аптеки, магазини и дрогерии.