С водещо заглавие "Операция "Ох, боли" за хора на Станишев" "Труд" съобщава, че новата шефка на здравната каса Жени Бумбарова-Начева, бившият зам. здравен министър Емил Райнов и Веладин Битолски, член на Националния съвет на БСП и бивш шеф на политическия кабинет на премиера Сергей Станишев, от вчера са клиенти на Софийската градска прокуратура. Срещу Начева са повдигнати две обвинения за престъпления по служба. Само за две седмици след отстраняването на министър Божидар Нанев двата най-важни ръководни поста в здравеопазването се оказаха едновременно овакантени, пише "Дневник" с водещо заглавие "Здравеопазването обезглавено". Във водещия си материал "Стандарт" нарича Начева "Троянския кон на БСП в НЗОК". Нанев повлече новата шефка на НЗОК, извежда "Новинар" под глава. Според публикацията тя еднолично е давала повече пари за отбрани болници.

Райнов е обвинен, че заедно с Битолски са поискали над 17 млн. лева от шефове на фармацевтичния дистрибутор "Търговска лига", пише "Труд". Поискани са 7 процента от оборота за доставки на лекарства през 2005 и 2007 г., уточнява "24 часа". Рекордна комисиона за близо 28 млн. лева си поискал бившият зам.-министър на здравеопазването от кабинета "Станишев" Емил Райнов, пише "Монитор" под глава. Офертата била отправена към дружество "Търговска лига" и в замяна здравният шеф обещал съдействие при различни търгове. От прокуратурата обяснили, че сумата е поискана, за да бъдат уредени обществени поръчки за доставка на лекарства и за получаване на лиценз на болничните заведения. Съучастник на бившия зам. здравен министър пък бил бившият шеф на политическия кабинет на тогавашния премиер Сергей Станишев - Веладин Битолски. Той бил свръзката между Райнов и рекетираните бизнесмени, пишат издания.

Министър Трайчо Трайков даде на съд и сделката за Пловдивския панаир. Държавата ще си търси принудително 1.4 млн. дивидент и Георги Гергов, който придоби мажоритарен дял, отива на съд, уточнява "Стандарт". Държавата си връща Пловдивския панаир от Гергов, пишат "Монитор" и "Телеграф" на първите си страници.

Законът за лобизма е сред приоритетите на парламента, извежда "Монитор" над интервю със съпредседателя на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова.

Образованието ще бъде включено в списъка от дейности, които не могат да се прекратяват по време на протести, пише "Сега" и обяснява, че  така управляващите ограничават правото на учителите на стачка.

Спешно да се направи ремонт на бюджета, препоръчва бившият служебен министър-председател Стефан Софиянски, цитиран от Новинар". Лошото наследство на Станишев се задълбочава от лоша икономическа политика на водещите икономисти на ГЕРБ, СДС и ДСБ - Дянков, Димитров, Костов, казва той в интервю на Валерия Велева за "Труд". Според него Костов и Дянков имат много близко икономическо мислене. При тази икономическа политика не мога да гарантирам трите години, които остават на кабинета, казва Софиянски.

Бъдещата политическа платформа на президента ще е социаллиберална, а БСП ще е само един от субектите в нея, казва пред "Сега" социологът Васил Тончев. Според него ДПС няма път към властта със сегашното ръководство.

В традиционни сектори на българската икономика, работещи на ишлеме, фирмите обявяват фалити и разпродават имуществото си, пише "Класа". По данни на Българската стопанска камара шивашката, кожарската, обувната промишленост, включително и части от машиностроенето, са сред най-силно засегнатите от кризата и не е ясно дали ще се възстановят след нея. Експерти са на мнение, че закриването на фирмите, които работят по поръчки с материали на клиенти, ще доведе до преструктуриране на износа. Според статистиката на НСИ над 20 процента от експорта на страната досега се е формирал от работа на ишлеме.

В операциите "Недосегаемите" и "Октопод" изникват фигури, свързани с РЗС и ЛИДЕР, пише под глава "Монитор". Това доказва, че определени лица от криминалния свят искат да влязат във властта, обявил вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Сред задържаните и разпитвани лица има такива, които представляват доста "сериозни и щедри дарители на една определена политическа формация", коментирал Цветанов пред бТВ. Двама от арестуваните при операция "Недосегаемите" са били спонсори на партия ЛИДЕР, зад която стои енергийният бос Христо Ковачки, добавя изданието. За контактите на лидера на РЗС Яне Янев с Алексей Петров-Трактора, който е сочен за мозъка на Октопода, дори има и преки свидетели, пише "Монитор".

"Предлагаме провокацията към подкуп да е СРС", пише "Класа" над интервю с Галина Тонева, зам. главен прокурор. По думите й министър или ръководител на държавна агенция не нарушава служебните си задължения случайно.

"Важни митничари хем се крият, хем се кефят в Гърция", пише под глава "24 часа". Според изданието бивш митнически началник, наричан Цайса, живее от месеци в собствената си къща в лъскавия гръцки курорт Аспровалта. Преместването било след операция "Октопод". Цайса бил комшия в Гърция с друг митничар с агентурен псевдоним Январь и братя Маргини. Къща в курорта имала и убитата митничарка Шинка Манова. Затова мястото било наричано "митничарско селище". Къщите в Аспровалта били предпочитани от висши митничари, които ги записвали на имената на съпруги, приятелки или родители. Така официално нямали недвижимо имущество, което да декларират. За собствениците на луксозните имоти се твърди, че имали и тайни банкови сметки в южната ни съседка. Именно чрез тях купували недвижими имоти. В същия курорт имали вили и представители на родния ънъдрграунд, някои от тях вече покойници, други зад решетките, твърдят източници на "24 часа".

"Ракети към България? Това е фалшив сигнал". Това извежда "24 часа" над интервю с Голамреза Багери, посланик на Иран в София. "Иран не е нападнал нито една държава досега и не търси война с никого. А България е страна, към която ние, иранците, питаем приятелство и уважение. И то не отсега, а вече 115 г. Това за ракетите, е част от една психовойна, която се води срещу нас", отбелязва той. По думите му темата за противоракетния щит е отклоняващ вниманието въпрос от по-важната дискусия за ядреното разоръжаване.

"Пари" помества интервю с председателя на СЕМ Георги Лозанов под заглавие "Медийният закон трябва да включи и печатните медии".

Исландският вулкан не ни заплашва пряко, въпреки че неговото действие създаде проблеми, казва пред "Труд" ст.н.с. Радослав Наков, зам.-директор на Геологическия институт на БАН. По отношение на България вулканът не представлява никаква опасност - вулкани изригват често, но не засягат нашето всекидневие; те са като земетресенията - знае се, че ще се случат, но не кога и как, обяснява Наков. Най-близки условия за вулканична дейност имало при Критската дъга до о. Крит.