Учени от Германия експериментират върху създаването на изкуствена кожа за присаждане на основата на паяжина, върху която да се отглеждат кожни клетки, съобщи „Лайв сайънс”.

Материалът за присаждане трябва да се понася от организма и в него да могат да се култивират кожни клетки, които да заменят изгубените заради инцидент или болест. С времето той трябва също да се разгражда безопасно с растежа на новата кожа, но трябва и да бъде достатъчно здрав, за да издържа на всички изпитания, пред които е поставена истинската кожа.

Използваните за това досега материали не са отговорили на изискванията именно за здравина. Затова Хана Вент и екипът й от медицинския институт в Хановер експериментират с коприна от паяци.

Нишките, произвеждани от паяците, са най-здравият естествен материал. В знахарството паяжината се използва срещу инфекции, за спиране на кървене и зарастване на рани. Тя е не само здрава, но и еластична, а това е отлично за имплант. Не предизвиква и алергични реакции.

Германските учени установиха, че ако върху мрежеста основа от паяжина бъдат поставени човешки кожни клетки, те се разрастват при подходяща хранителна светлина и температура. Така те успяха да култивират два основни вида кожни клетки – кератиноцити и фибробласти, и да ги превърнат в тъкан, която прилича на епидермис – най-външния слой на кожата, и дермис – слоя жива тъкан под епидермиса, съдържащ капиляри, нервни окончания, потни жлези, космени фоликули и други структури.

При съществуващите технологии извличането на коприна от паяци не е рентабилно. Затова в бъдеще в клиничната практика може да се използва евентуално синтетична паяжина със същите механични и клетъчни свойства.