Водещата новина за днешния печат са антикризисните мерки на правителството, синдикати и бизнес, част от които бяха оповестени след оперативно заседание на Министерския съвет от премиера Бойко Борисов.
"24 часа" нарича пакета от мерки "план антидупка в бюджета" и посочва, че на правителственото заседание вчера са приети 47-48 мерки, но Борисов е обявил само тези, които се приемат безспорно от профсъюзите и работодателските организации.
"Богатите пълнят хазната" обобщава в заглавие на първата си страница "Стандарт". В чело "24 часа" извежда "Планът антидупка в бюджета: Слагат данък лукс". Изданието обяснява, че налогът ще засегне собствениците на яхти, коли над 150 к.с., жилища над 250 кв. м, без да се броят терасите, и влогове над 100 000 лв. Данъкът "лукс" още не е ясно дефиниран как ще се налага, но вероятно ще е върху вещта. Част от експертите препоръчвали 20 на сто, но решение още няма, нито е одобрен механизъм, уточнява "24 часа".
Въпреки многобройните спекулации осигуровките няма да се увеличават, няма да се премахва и плоският данък. Друга антикризисна мярка ще е емитирането на облигационен заем. Правителството въвежда таван на заплатите на всички държавни служители - в момента имало хора на държавна ясла с по 72 хиляди лева месечна заплата, е казал Бойко Борисов.
Мярка срещу богатите ще е и въвеждането на данък върху банковата лихва от депозити, на тези, които имат влог повече от 100 хил. лева. Мерките срещу богатите ще са временни до 2012 г., е обявил още Борисов, цитиран в "24 часа".
"Сега" акцентира на друга антикризисна мярка - "Кабинетът ще бори кризата с амнистия за укрити доходи", извежда под глава изданието. Идеята е имущество, купено с недекларирани доходи през последните 20 години, да се обложи еднократно с 10% данък. Това няма да важи за доходи, придобити от престъпна дейност, но не става ясно как и кой ще установява "чистотата"
им, посочва "Сега". Според Божидар Данев - председател на Българската стопанска камара, която е предложила антикризиснта мярка, тя щяла да засегне 1 млн. българи и да донесе 5 млрд. лева в бюджета. Източници на "Сега" са разказали, че идеята, подкрепена от синдикати и работодатели, е предизвикала разногласия в кабинета - вътрешният министър Цветан Цветанов
категорично се противопоставил, защото това би реабилитирало съдебно и голяма част от криминалния контингент. "Амнистията" на скритите доходи обаче била подкрепена от финансовия министър Симеон Дянков и от министъра на регионалното развитие благоустройството Росен Плевнелиев.
Според челото на "Класа", ако бъдат приети антикризисните мерки, в хазната ще влезнат между 5 и 8 млрд. лева. Фискалният резерв в края на февруари е 6,5 млрд. лева, посочва изданието.
По скандалната тема, че лидерът на ДПС е взел 1,5 млн. лева като консултант, "24 часа" цитира градския прокурор на София Николай Кокинов, който отрича да има сигнал срещу Доган. В прокуратурата обаче имало проверки, разпоредени въз основа на одит на Сметната палата, за каскадата "Горна Арда", "Цанков камък" и "Доспат".
"Дневник" помества свое интервю с новоназначения министър по еврофондовте Томислав Дончев. Той заявява, че успех за България ще е да усвоим 75 на сто от еврофондовете.
"Отбраната посреща 6 май със съкращения" под това заглавие "Новинар" съобщава за преструктуриране на Министерството на отбраната, заявено от военния министър Аню Ангелов. Според него висшите командни звена са безкрайно раздути и съответстват на 120-хилядна, а не на 32-хилядна армия. "Монитор" помества интервю с министъра, озаглавено "Модернизацията на армията остава за по-добри времена". Ангелов посочва, че съкращенията в отбраната ще са до 30 на сто от висшето командване.
Държавата плаща двойно за кардиологичните и гастроентерологичните клинични пътеки, сочат данни на НЗОК за разходите в здравеопазването, пише "Стандарт". При педиатричните пътеки болниците буквално "спонсорирали" лечението на децата, четем във всекидневника.
Донорите - най-вече на бъбреци, занапред ще имат право на безплатни прегледи при лекар и изследвания в продължение на пет години, пише "Монитор". От изпълнителната агенция по трансплантациите са съобщили още, че държавата ще поема разходите за погребението на дарители на органи в размер на 2000 лева.
Външна политика
В момента страните в Персийския залив имат свободен ресурс и интерес към България като вход към ЕС. Затова и с министър-председателя преценихме, че първото негово посещение в арабските страни трябва да бъде в Кувейт и Катар, заявява министърът на външните работи Николай Младенов в интервю за "24 часа". Младенов, заедно с икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков и транспортния - Александър Цветков, е част от делегацията на премиера. С Катар ще подпишем споразумение за избягване на двойното данъчно облагане, а с Кувейт - споразумение за сътрудничество в икономическата област, казва министърът. "Трябва по-внимателно да осмислим къде е нужно да
поддържаме посолства. Отделно трябва пълен преглед на имотите зад граница", казва още Младенов. До две седмици в ключови световни столици страната ни ще има посланици, останали без титулярните дипломати там.
МВР, съд
Европейската комисия критикува България за борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност. Това ставало ясно от очаквания доклад на комисията, с копие от който разполагал вестник "Сега". Сериозно място в документа било отделено на членовете на ВСС и лобисткия скандал с Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния.
Икономика
"Бизнесът с дупките" е водещото заглавие от първа страница на "Пари". Изданието информира, че разбитите улици увеличават разходите на фирмите в София с десетки милиони левове годишно. В същото време дупките стимулират цяла индустрия - автосервизи, търговци на части, производители, посочва "Пари".
"Можем да чакаме и 20 години за еврозоната" пише на първа страница "Дума", като цитира директора на Центъра за изследване на европейската политика в Брюксел Даниел Грос. Според него България трябва да изпълнява не само основните макроикономически критерии, а заплатите да се изравнят с германските, например, пише вестникът.
"София сред най-скъпите градове по наеми на индустриални площи. Повечето бивши соцстолици са далече след нея" пише "Монитор". С 61,11 евро годишни разходи за наем на квадратен метър индустриална площ в София България се нарежда на 31-во място в тазгодишната класация на консултантската компания "Cushman and Wakefield" на най-скъпите локации в света.
Общество
Случаите на насилие, по които работи агенцията за закрила на детето през 2008 година, са били около 1660. Само за първото полугодие на 2009 г. те са 1060 и 80 на сто от тях са случи на домашно насилие, отчита в интервю за "Сега" Надя Шабани - председател на Държавната агенция за закрила на детето.
