Николай и Екатерина се запознават преди една година. Съдбата ги свързва в Турция, където двамата избират да почиват по едно и също време. Влюбват се и... идва денят, в който да кажат най-важното ДА в живота си. Те решават, че гражданският брак не е остаряла формалност.
“Искаме да спазваме традицията. Старомодни сме, ако можем така да се изкажем. Искаме всичко да е така, както при нашите родители и предшественици”, каза Николай.
Най-голям интерес винаги предизвиква речта за наричане на младоженците и ритуалите около сватбата.
"Церемонията до момента на обявяване на брака, тоест до т.нар. правна част няма как да се промени, защото ние се придържаме към Семейния кодекс в думите, които говорим до този момент”, обясни Цеца Плачкова- Попова от Столичен дом за радостни обреди.
Съществуването на сватбената церемония се свързва с традицията. Но доколко традицията вече се е превърнала в досадна и остаряла формалност, която не се предпочита от младите.
"Като че ли те са расли в саксия тези млади хора и изведнъж под акомпанимента на птички и звездите светят, ама и слънце грее и някакъв тотален копнеж ги обхванал, който ще продължава до края на живота им. Не е това истинският сватбен ритуал и съвсем не съм учуден, че той масово се избягва”, смята доц. д-р Пламен Бочков - филолог и етнограф.
Езиковият анализ пък показва, че в речта са се вплели ситуации и ритуали, несъвместими един с друг.
"Да кажеме взета е ситуацията на интимната близост между двама души, двама партньори, и тя е облечена в една поетична форма, но е смесена с една чисто административна ситуация, каквато е сключването на гражданския брак, съгласно някаква точка от закона, в случая това е семейният кодекс”, обясни Бочков.
"Напълно излишни са всички емоционални драперии, с които са го натоварили. Достатъчно е да го има волеизявлението пред едно гражданско лице, което е административно отговорно. Това, което мене най-много ме потресе е присъствието на "Многая лета”. "Многая лета” е текст и музика, които са предназначени са съвършено друг ритуал. Това е иногурацията или така казаното коронясване на царя. При коронясването на царя се изпълнява този текст и той означава надежда за многовековно господство на държавната власт в лицето на царя. Но какво общо има това с брака?”, пита доц. Д-р Пламен Бочков.
Традиционната българска сватба е съвкупност от много ритуали, които се провеждат едновременно на различни места. Опитът те да бъдат събрани на едно място със закон превръща гражданския брак в обреден куриоз.