Луната се смалява, но няма да изчезне скоро, сочи научно изследване, публикувано в утрешния брой на списание "Сайънс", предаде Асошиейтед прес.

Изследването е установило наличие на пукнатини на Луната, формирани заради изстиването и свиването на вътрешността на спътника през последните един милиард години. Това означава, че повърхността също се е свила, макар и не дотолкова, че да се вижда с просто око.

Установихме 14 земни образувания, наподобяващи скали, които са разпръснати по повърхността на Луната, обяснява Томас Уотърс от Центъра за земни и планетарни изследвания към Смитсъновия Национален музей по въздухоплаване и космонавтика.

По-рано такива образувания са били забелязани по Екватора на Луната, но сега за първи път се наблюдават в други райони, което означава, че процесът е глобален. Размерът на формированията - с височина до 10 метра и дължина няколко километра - сочи, че радиусът на луната е намалял с близо 100 метра за последните милиард години. За сравнение на Меркурий тези образувания са много по-големи и говорят за по-значително смаляване с течение на времето.

Луната няма да изчезне скоро и смаляването й няма да повлияе по никакъв начин на Земята, подчертава Уотърс.