Шокиращи прогнози прави шефът на Google Ерик Шмид. Според него в бъдеще много хора ще искат да сменят имената си, за да избягат от своето кибер минало. Според него това е така, защото хората оставят огромен брой лична информация в интернет. Може би ще се окаже вярна новата поговорка: "Вие можете да не знаете всичко за Facebook, но Facebook знае всичко за вас."

Всеки тринайсети човек в света вече има Facebook. Всеки ден в социалната мрежа MySpace влизат средно по 230 хиляди души. А през последните пет месеца броят на съобщенията в Twitter е нараснал двойно - до двайсет милиарда.

Освен да намериш съученик, когото не си виждал от години или да разглеждаш снимки на твои близки, Facebook и другите мрежи са идеалното място да си анонимен. А тази анонимност е удобна да бъдеш активен в групи като "Да защитим Георги Първанов" или "Да подкрепим Дянков". През месец март във Facebook в защита на вицепремиера се събраха близо 900 души, а на реалния протест пред Президентството - малко над сто.

Така на практика се оказва, че хората са по-активни в нета, отколкото в реалния живот. Активни могат да бъдат и хора, които се представят за други. Например Тодор Живков, който коментира вицове за себе си в собствения си профил. Или Бойко Борисов, който има няколко лични страници...

Въпросът с фалшивите профили е любопитен, но още по-любопитно е, когато избереш да си себе си и откриеш, че някой друг използва твоите снимки. И това е нещо, от което никой не е застрахован. А както предупреди изпълнителният директор на Google Ерик Шмит, потокът лична информация в итнернет вече добива застрашителни измерения.

“Тъй като хората могат да бъдат анонимни, всъщност много е изкусително това пространство за всички комплексари, за да избиват своята комплексарщина... по линията на агресивност, на вулгарност, на брутално отношение към ближния”, каза доц. Д-р Михаил Мирчев

Все повече хора обаче извличат и ползи от социалните мрежи. Вече не е тенденция, а правило благотворителните каузи например да минават през създаването на групи във Facebook.

А хора като Росен и Петър, които се занимават с наука, използват именно социалните мрежи, за да привличат все повече читатели. Близнаците се занимават с онлайн списание от пет години.

"Първи ни забелязаха обикновените потребители, които се вълнуваха от различните научни въпроси, които се обсъждаха при нас и след това започнаха да влизат и  преподаватели от университети, от цялата страна и от БАН в последствие”, разказа Петър Теодосиев.

В България тенденцията е социалните мрежи да се използват по-скоро като средство за запознанства.

"Всъщност по този начин хората си разтварят интимното пространство и стават много по-пълноценни, защото с едни подобни, себеподобни имат възможност физически да общуват, а другите себеподобни ги намират някъде в други точки по света, в собствената си страна, в други цивилизационни кръгове”, обясни Мирчев.

Нищо страшно. До момента, в който социалните мрежи не доведат до социална изолация. По данни на маркетинговата компания Нилсън Ей Си,  през април миналата година потребителите на социални мрежи са прекарвали средно по три часа и 30 минути дневно. Една година по-късно те вече прекарват средно по 6 часа на ден...