Социалните мрежи могат да предизвикат у тийнейджърите депресия и агресия, но родителите, които шпионират профила им във Facebook, просто си губят времето. Предупреждението публикува Daily Mail, позовавайки се на американско проучване.

Учените от Калифорнийския университет препоръчват на родителите вместо да следят децата си в мрежата, да се върнат към по-старомодните практики, като отделят много, много повече време на отрочетата си. Особено важни в това отношение са беседите с тийновете и изслушването на техните проблеми.

Според калифорнийските изследователи социалните мрежи имат положително и отрицателно въздействие върху тийнейджърите. Тези, които ползват Facebook, са склонни към нарцисизъм. Младите потребители с най-силно присъствие в сайта могат да развият и психологически разстройства, като силно изразено антисоциално поведение. Дългите часове, прекарани в мрежата, могат да предизвикат тревожност и депресии, предупреждават специалистите.

Но учените изтъкнаха и някои положителни страни на Facebook, особено касаещи интровертните деца, които по-лесно се отварят към света благодарение на този вид сайтове.

Колкото и да се забранява висенето в интернет на подрастващите, те винаги ще намерят начин да финтират родителския контрол. Много по-важно е да спечелим доверието на децата си, така че те да могат да споделят с нас. Дали някой се опитва да упражнява някакъв тормоз над тях или са намерили някоя снимка за смущаваща, предупреждават специалистите.

"Общуването е най-важното нещо в контактите с децата. Научете се да ги изслушвате. Най-добрата пропорция в съотношението на родителското изслушване към говоренето е пет към едно. Говорете една минута, изслушвайте пет!", съветва родителите ръководителят на проучването Лари Роузън.