Чешма в памет на покойния престъпен бос Георги Илиев скара жителите на радомирското село Кленовик. Историци от района заклеймиха паметника, защото се намира в двора на селската църква. Хората от селото обаче харесват чешмата и искат тя да остане.
Покойният Георги Илиев остави след себе си два образа - на бизнесмен със съмнително минало и дела, но и на вярващ човек, който не щади пари, за да направи нещо за поколенията. Преди да бъде убит през лятото на 2005 г., босът възстанови няколко църкви, построи чешми и дари много икони в родния си край.
Екипът ни посети чешма, строена преди 6 години. Лично босът дал парите за построяването й. Йордан Спасов, който беше личен бодигард на Илиев през последните 10 години от живота му, е възстановил малък параклис над селото. Девет от иконите вътре са дарени лично от Георги Илиев, което прилежно е написано върху тях. Чрез жестове като тези той искал да остави нещо за поколенията.
"Имаше желание да се направи чешма тука. И след като почина, аз я направих в негова памет", обясни Спасов.
Краеведът Кирил Христов, който е родом от същото село, обаче е категоричен, че чешма с подобен надпис не може да съществува в двора на църква. Според него паметникът е станал спорен, още когато се появила статуята на Исус Христос върху него.
"Направи се една хубава чешма с мраморни плочи, корито, покрита. Но интересно, че след година и половина изскочи фигурата на Исус Христос с повдигнати ръце нагоре, католически ли, не мога да разбера", коментира Христов.
Няколко месеца след статуята бил изографисан и надписът.
"Останах изненадан, че след 2 години хоп - под бюст паметника на Исус Христос изскочи надпис "В памет на Георги Илиев", допълни краеведът.
Бившият бодигард обаче вижда умисъл в акцията на Христов срещу чешмата. Причината - Йордан Спасов е основният му спонсор, но вече отказал да го финансира.
"Като иска да пише нова книга, търси пак спонсори. Мене лично не ме е молил, помолил е кмета, той му отказал и сега се занимава с работи, които не са уместни", смята Спасов.
"Това е кощунство спрямо българските църковни храмове. Ако действително е дар от Георги Илиев, да се пише дар, но не в памет на Георги Илиев", категоричен е Христов.
Митрополията в София и архиерейството в Радомир са сезирани за паметника. От Светия Синод се занимавали със случая, но духовниците мъдрували върху казуса, че скулптурата на Исус Христос с вдигнатите си ръце приличала на католически символ, а не за надписа отдолу. Владика посетил църквата, за да види спорната чешма.
"Дойде тука, остана възхитен. Аз му поставих въпроса и му обясних - парите аз не съм ги дал, парите са от лицето, след това е убито и е написано в памет. И той каза – "нищо", каза отец Иван.
Хората в селото също застават зад чешмата си. За тях това е полезна придобивка и всеки, които е отделил пари да съгради, трябва да бъде почитан, независимо от славата му.
- Тая чешма е много хубава. Бунт срещу нея няма никакъв
- Жоро Илиев е дал парите, но това е чешма, не паметник. И то за селото.
Разрешението част от местните виждат чрез провеждането на местен референдум, който да определи бъдещето на чешмата. Всички обаче са категорични, че направеното не трябва да се руши, а ако се наложи - трябва да се преправи.