Днес е Баба Марта. Денят на мартеницата е свързан със стародавен, най-вероятно езически обичай, запазен единствено от българите. На 1 март всичко живо - хора, дървета, животни, се закичват с мартеници, направени в бял и червен цвят, за здраве и успех. Белият цвят е символ на чистота и невинност, на радост. Червеното е женското начало, здравето. То е знак на кръвта, на зачеването и раждането.
В народните представи баба Марта - весела и сърдита, се свързва с настъпването на пролетта. Месец март е наричан "женски месец", защото хората вярвали, че времето се мени така, както и настроението на Баба Марта - ако е сърдита, духа вятър и вали сняг, ако е весела, грейва слънце.
Негов знак е мартеницата, символ на пробуждането и култа към слънцето.
В Родопите мартениците се правят от много цветове, в Софийско част от основните цветове са синьо и червено. Синият цвят е свързан с небето и водата. Зеленият цвят е знак на плодородие, здраве, възраждане, празничност. Когато се прави мартеницата конецът задължително се усуква наляво.
Мартениците се носят или до 9 март - църковния празник Свети 40 мъченици, или до 25 март - църковния празник Благовещение. Мартеницата може да се свали и при първото съзиране на щъркел, лястовичка, кукувица или на цъфнало дръвче. Мартеницата може да се свали и при първото съзиране на щъркел, лястовичка, кукувица или на цъфнало дръвче.

Снимка: Аз, репортерът