Преди 8 месеца тригодишният Сашко беше приет по спешност в болница, а баща му в ареста по подозрение, че го е малтретирал сексуално. На бял свят се появи експертиза, според която детето не е било насилвано сексуално, а е болно от рядкото заболяване "Крон”. Петорната експертиза обаче е оспорвана от някои лекари. Ето какво каза пред bTV бащата на момченцето Костадин Тасев:

"Сашко още не е излекуван, надявам се да бъде излекуван. Имам от вас помощ. Нападките срещу мен нека да ги оставим на заден план”.

Попитан как приема обвинението, бащата отговори:

"Като всеки нормален родител, някой да ти каже, че си си посегнал на детето, мисля, че не е нормално”.

Относно новата експертиза, Костадин Тасев заяви, че според него нещата са излезли в нормалните граници:

"Не както мислеха и предполагаха в първата издадена експертиза, че съм бил посегнал на детето си и т.н. И тези епикризи, които са издавани, аз не съм си ги писал у дома, те са много”.

Попитан как е успял с парите си на автомонтьор да наеме двама адвокати, бащата заяви, че това е станало със заеми и благодарение на многото приятели, които са зад гърба му.

В момента детето е в "Пирогов”, с болки в корема, обясни баща му и допълни:

"Още като ме видя, това беше по-интересното, че през прозореца на вратата ме позна детето, каза "Баба, тате”, и това му бяха думите. Влезнах вътре, прегърна ме, но детето все още не е излекувано, въпреки тези 8 месеца, че лежах в ареста, детето не е излекувано. Надявах се, че поне това ще бъде едно възмездие. Не можах да се срещна с лекарите, имаше две медицински сестри. Никой от докторите не видях”.

Майката Христина отказва да се покаже пред камера, защото е обидена и травмирана от медиите заради това, което й се е случило – взели са й детето, а мъжът е бил вкаран в ареста, обясни Костадин.

Проф. Огнян Бранков, началник на "Детска хирургия” в "Пирогов съобщи за bTV какво е състоянието на момченцето:

"Детето се чувства много добре, усмихнато, комуникира с всички. Ако изобщо се докаже това заболяване при това много малко дете, заболяването се лекува трудно. То е едно тежко нарушение на имунната система на организма, което води до нарушение в стените на червата. Но това е един дълъг процес”.

Проф. Бранков уточни, че откакто детето е в "Пирогов” не е получавало такива кръвоизливи и симптоми, с които няколко пъти е влизало в болница:

"Аз не знам за тези предишни 8 месеца, когато е било в други заведения, но откакто е при нас, ние нямаме такива симптоми. Освен това, наистина, таткото каза, че детето е имало болки в корема. Това не са болки в корема. Изведено е разкъсаното дебело черво на коремната стена и от време на време изпражненията, които се изливат върху кожата, дразнят. Това не е болка, т.е. болка от дразнене.

Три подред операции за възстановяване на пикочния мехур, както и за извеждане на червото на коремната стена, за да може да се възстанови пасажа. Доколкото знам, експертизата казва, че вероятно се касае за "Крон”.

"Крон” при двегодишно дете е почти изключено. Аз прерових цялата световна литература, никъде не видях заболяване на дете да става на две години. Аз съм хирург. Доказателствата на "Крон” се поставят хистологично. Това означава, че хистологичната диагноза трябва да покаже какво има в тези черва. В хистологията на "Пирогов” категорично пише, че няма данни за "Крон”. (...)

Мога само да допълня, че в хистологичния резултат се описва прясно разкъсване на стената на дебелото черво, хронични възпалителни процеси, които не са базата на "Крон” и заключението е: Няма данни за болестта на "Крон”.

"Крон” може да предизвика разкъсване на тъкан, но трябва да минат поне 10-15 години възпалителен процес, за да се стигне до пробив, уточни проф. Бранков.

Проф. Бранков и доц. Желев, който също твърди, че това не може да е от болестта и смята, че най-вероятно става въпрос за насилие, не са привлечени като специалисти за една такава много сериозна експертиза.

Доцент Мария Грозева, която е участвала в изготвянето на експертизата, отказа да участва в предаването "Тази сутрин”. Тя казва, че експертизата е на база записките и изследванията, които са правени в различните болници по време на лечението преди "Пирогов”.