Яне Янев влезе в коалицията срещу президента Георги Първанов. Лидерът на РЗС промени решението си и обяви, че ще подкрепи импийчмънта срещу президента. Така 117-те от ГЕРБ, 21 от "Атака", 14 от "Синята коалиция" и 11-те независими депутати събират общо 163 гласа от нужните 160 за започване на процедурата. Това означава, че искането за предсрочно отстраняване на държавния глава ще стигне до Конституционния съд. Съвсем отделна тема е какво ще отсъдят висшите магистрати.
"Първанов ще спаси кожата с 9:3 гласа", прогнозира бившият конституционен съдия Георги Марков. В интервю за "Стандарт" той е категоричен, че няма никакъв шанс Първанов да бъде отстранен от поста. Дори да се стигне до дело в Конституционния съд, той ще го спечели убедително - минимум с 9:3 гласа. Това е съотношението между лобитата на левицата и десницата в КС, а
Първанов има и свое лично лоби. Ако президентът спечели дело в КС, това ще бъде негова лична победа и авторитетът му ще се повиши. Според Марков хубавото е, че премиерът Бойко Борисов не се хвана лично да води тази априори загубена битка, а си гледа своята работа.
***
"168 часа" разкрива, че битката между Бойко Борисов и Георги Първанов е за това кой от тях ще разпределя над 20-те млрд. лева от валутния и фискалния резерв, когато приемем еврото. Кръгове около кабинета са категорични, че до края на мандата на това правителство Евросъюзът и Европейската централна банка ще ни разрешат да приемем еврото. "Тогава валутният борд ще бъде излишен. Всичките му елементи, каквито са фискалният и валутният резерв, ще се освободят за харчене и ще бъдат източник на свежи финансови средства за управляващите", коментира пред изданието един от най-добрите икономисти в парламента Алиосман Имамов. Според него свежите пари ще дадат възможност на този, който по това време е на власт, да разполата с невероятен финансов ресурс. От това щели да се извлекат политически дивиденти.
***
"Кабинетът с 30 мерки срещу кризата", отбелязва "Монитор". До дни правителството ще представи близо 30 мерки за устойчиво излизане от икономическата криза. Това обяви пред парламента вчера вицепремиерът Симеон Дянков. През март се очаква дефицитът в бюджета да е по-малък, а през април - да излезем на плюс, каза още той. Финансовият министър обясни по-големия дефицит през януари с ударно връщане на 720 млн. лв. ДДС на бизнеса и
забавени и неразплатени средства за покриване на стари задължения на предишния кабинет. Вицепремиерът добави, че бюджет 2010 е добър и управляващите спазват заложените в него параметри.
"Данък върху пенсията, ако си и на заплата", пише на първа страница "24 часа". Това обсъждат НОИ, НАП, бизнес и синдикати, съобщи управителят на НОИ Христина Митрева. Никъде по света никой не получава пълна заплата и пенсия едновременно, ще се опитаме и ние да прецизираме режима, каза тя. Митрева посочва, че 40% от парите за пенсии се плащат от вноски, 60% - от данъци. Това деформира системата, защото плащането на пенсии за сметка на данъците натоварва държавата и това ощетява образованието, екологият, инфраструктурата и др. Тенденцията трябва постепенно да се обърне и пенсиите и обезщетенията да се финансират почти изцяло от вноски. Митрева се надява, че при първото съживяване на икономиката правителството ще вземе решение за увеличение на заплатите и на пенсиите. Има оптимистични сигнали - намаляват заявките за масови съкращения.
"Кризата захапа хазната", е анализът в "24 часа". Бившият финансов министър Милен Велчев изнася неофициална информация, че до края на февруари сме надминали не само установения със закон годишен дефицит, но и очакваните от МВФ 1,8%. Според него никак не е рано да помислим какво да правим, за да излезе от кризата както икономиката, така и бюджетът. Велчев предлага: изплащане на просрочията към бизнеса; започване на пенсионната реформа; активизиране на приватизацията и концесионирането; отказ от прокламираното увеличение на здравната вноска; либерализация на условията за бизнес; спешно осигуряване на свеж външен ресурс от поне 1 млрд. евро; дългосрочно кредитиране на българския бизнес чрез Българската банка за развитие.
"Приватизация и заем срещу кризата", предлага в публикация в "Стандарт" Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. По думите му от приватизация на пакети от енергийните дружества може да се събере над милиард лева. Това са пари над планираните в бюджета. Ресурс, който може да се вземе, е продажбата на емисии въглероден диоксид. Това е сериозен резерв, който, ако не бъде реализиран до края на годината, ще бъде изгубен. Големите инфраструктурни проекти също са сериозен резерв. Важно е час по-скоро да започнат проекти, които ще привлекат капитали тук и ще създадат работни места. Това са източници за попълване на бюджета.
"Властта предлага по-ниски глоби за контрабанда на цигари", пише на първа страница "Сега". На фона на намаляващите приходи в бюджета и засилващата се контрабанда на цигари министерството на икономиката изненадващо предложи вчера да се намалят драстично глобите за контрабандисти на цигари. Ако идеята се приеме, хората, които внасят или продават цигари без бандерол, ще се санкционират със суми, които са 10-15 пъти по-ниски от сегашните. От икономическото министерство са обяснили пред вестника, че промените се правят, за да се уеднаквят глобите в различните закони.
"Изкарваме по 12 лв. на час", отбелязва "Стандарт". Националният статистически институт изчислява, че в тази сума влиза не само надницата за труда, но и всички данъци, печалбата за работодателя и нужните средства за изплащане на направените инвестиции. За година над 200 000 са загубили работата си заради кризата. Най-много хора са съкратени в сектора на индустрията. В резултат през четвъртото тримесечие на 2009 г. работещите българи са само 3,5 милиона. Икономиката ни затъна с 5,9% през четвъртото тримесечие на миналата година, обявиха от статистическия институт.
