На въпроса до кога катаджиите ще ни дебнат по пътищата и относно корупцията по пътищата в студиото на "Тази сутрин" разговаряха днешният водещ на предаването журналистът Петьо Блъсков и неговият гост - историкът и министър без портфейл, проф. Божидар Димитров.
"Дали най-накрая ние като общество не можем да пречупим администрацията и нейната инерция да ни дебне, да ни заплашва. Днес чета едни ужасяващи заглавия по вестниците, че 10 000 палки щели да ни дебнат по пътищата.
В кой век живеем, къде се намираме, какви палки ще ни дебнат, нали спряха да ни дебнат преди 20 години на 10 ноември.
Чух една реплика сутринта, че ще "ловим" нарушителите, каква е тази лексика, това е ужасяващо.
Няма европейска държава в света, в която полицията "дебне" по пътищата и улиците, в която на входните и изходните магистрали да има милиционерски постове, които дебнат хората на влизане и излизане.
Ние живеем в някое друго време, това не е 21 век. Дават ми примери, че в Холандия имало много камери по пътищата. Нека има и у нас. Защо не ми дадат пример за пътищата в Холандия? Защото пътищата са холандски, а нашите са като холандско сирене", коментира Петьо Блъсков.
"Цялата система е прогнила. За съжаление променена е към лошо. Защото едно време шофьорска книжка се взимаше трудно. Сега просто си я купуваш", допълва Божидар Димитров.
За функцията си
като министър без портфейл, заради която Петьо Блъсков го нарече втори премиер на България, проф. Димитров каза: "Историческата съдба на българския народ е изпратила, заедно с териториите в миналото около 2 млн. и половина българи. Това са българите в Албания, Македония, Северна Гърция, Турция, Моравия. В Бесарабия имаме села с 11 хил. души, там са най-големите села, в едно от тях даже има и български университет.
Освен това икономическата принуда през миналите 20 години изпрати други милион и половина българи също зад граница. Към всички тези хора България има дълг преди всичко по конституция.
Така беше и при царете. Фердинанд и Борис не бяха царе на България, а царе на българите. И България просто следва европейския модел.
Какво все пак ще правя. Ще координирам дейността на министерствата. Тъй като всяко министерство се занимава с част от проблемите и на външните българи. За пример, просветното министерство се грижи за училищата, има отпуснати суми.
Правосъдното министерство се занимава, основно то, защото има още пет институции, с българското гражданство на старата диаспора и т.н. Практически се занимава цялото правителство, а аз само координирам дейността им", разказва проф. Димитров.
"Българинът в чужбина, като му се случи неприятност, към кого да се обърне. Дипломатите не могат ли да бъдат повече човеци. Когато наистина е в беда човек, може ли да постигне през консулство, през дипломатическа мисия резултат за себе си, спасение. Кога да потърси помощ от премиера на българите зад граница", пита Блъсков.
"Може би, когато консулството не му обърне внимание. Стига случаят да е наистина сериозен", успокоява министърът без портфейл.