Във връзка с решението на Конституционния съд, с което бе приет иска на партия РЗС за груби нарушения в изборното законодателство и за изборните секции в Турция, в студиото на "Тази сутрин" днешният водещ Яне Янев разговаря с проф. Михаил Константинов.

"Това е абсолютен прецедент", сподели професорът. "Всички ще гледаме много внимателно действията и решенията на конституционния съд, тъй като от този момент нататък, те ще дадат рамката за решаване на подобни случаи, и дай боже, това да е рамката за промяна в законодателството, което няма да ги допусне повече.

Един такъв важен въпрос, като гласуването в чужбина, трябва да бъде уреден конституционно, както в конституциите на някои големи европейски държави, примерно Австрия.

Аз лично мисля, че в чужбина трябва да има гласуване и за държавен глава. Гласувайки за държавен глава, всеки българин се чувства като част от българската общност.

Когато обаче се гласува за конкретен парламент, където се иска познаване на проблемите на страната и където решенията на този парламент ще засягат пряко хората, които гласуват, трябва да се гласува пряко на българска територия, с изключение разбира се само на консулствата и посолствата. И на още едни избори трябва да се гласува така, което се и прави, а именно на евроизборите.

Между впрочем, нещо, което малко хора знаят. През 2001г. се допусна масово гласуване в паланки и села, което е недопустимо, тъй като там не може да се осъществи ефективен контрол от българските власти. Има секции, на които изобщо няма представител на властта. Не може българската държава да абдикира от най-важния демократичен механизъм – изборите.

Възникват обаче тежки юридически казуси. Ако погледнем чл. 149, ал. 1, т.7 от Конституцията, където се формулират правомощията на конституционният съд, ще видим, че той може да се произнася по спорове за законното избиране на отделен народен представител. А това означава следното: Констатира се, че в една секция гласуването е незаконосъобразно.

Възможностите са две. Световната практика ги познава. Едната е, пренебрегват се резултатите от самото гласуване. Втори начин, прегласува се. В същата секция се обявява, че гласуват отново. Ние сме готови, като централна избирателна комисия, да посрещнем и двете решения, ако се стигне да такъв вид решения.

Ако кажат, че в еди коя си секция резултатът трябва да се анулира, вадим от базата данни резултата от секцията, пускаме в компютърната програма останалите данни и виждаме какво става. Ако се окаже, че някой народен представител отпада, веднага знаем и кой влиза на негово място. Казвам, че можем да го направим, ако Конституционният съд ни разпореди".

Относно секциите в Турция проф. Константинов каза: "Ако нямаше гласуване в Турция, ДПС щеше да има 35-36 депутата. Сега са 38. Каква им е файдата. Т.е. трябва да не дразнят българското население, да партнират с българските политически партии, за да не се внася този опасен в нашите отношения елемент.

Конституционният съд ще направи точно в този дух решение. Едно касиране ще даде повод да отпаднат двама-трима депутата, и какво от това. Целта е да се каже какво да се прави оттук нататък. Важното е да има във всяка секция представител на властта."

 

Култура & LifeStyle

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времетo