"Екипът на министерството на икономиката, енергетиката и туризма, а и цялото правителство, сме отворени за диалог с представителите на туристическата индустрия. Диалог, в който да бъдат определени основните проблеми пред туризма, начините за тяхното решаване и план за действие за бъдещото развитие на туризма в страната". Това заяви ресорният зам.министър Иво Маринов по повод първата си среща с браншовите организации, която се провежда днес. Маринов даде първото си телевизионно интервю за "Тази сутрин" с гост водещ Мария Капон.
"ГЕРБ се ангажира, че туризмът ще е един от двата приоритета на националната икономика, тъй като туризмът е един от отраслите, които ще могат да изведат страната от икономическата и финансова криза. Факт е, че туризмът е равнопоставена част от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, което говори за приоритетността на туризма и за това, че той вече е издигнат в ранг в държавната администрация. Още повече, че за първи път имаме в Народното събрание Комисия по икономика, енергетика и туризъм, така че и там също ще бъдат разглеждани проблемите на туризма", допълни той.
"А ако прегледаме каква е практиката в другите водещи европейски туристически страни, само в Гърция има чисто Министерство на туризма. Така че, за мен е важна не формата, а съдържанието, това, което ще се прави занапред", каза още Маринов.
На въпроса как ще се реши проблемът, че имаме цени по 10 лева на морето и хотелите пак са празни, зам.министърът отговори така: "Когато беше писан първият закон за туризма през 1997 г., той влезе в сила 1998 г., този проблем се обсъждаше, тъй като в редица европейски страни има минимални прагове за цените според съответната категория. Тогава излезе едно тълкувание на Конституционния съд, че в условията на пазарна икономика ценообразуването е свободно. Проблемът стои, тъй като лично за мен, а надявам се и за повечето колеги хотелиери, цени от 10 лева на легло. . . това са нереални цени, те сриват пазара".
"Тук идва и проблемът дали с приходите, които ще бъдат получени от такива нощувки, ще могат да бъдат спазени и стандартите за качеството, защото ако разходите не съответстват на приходите, съответно ще имаме понижаване на качеството", подчерта той и допълни: "От друга страна, чисто психологически, когато един българин или чужденец отиде и му кажат, че леглото струва 10 лева, веднага има съмнение за това какво ще получи насреща".
"Статистиката, която в момента се провежда, се събира и обработва, е с двата основи показателя - брой туристи и брой приходи в платежния баланс, това е по данни на Българска национална банка. Естествено, има и други практики, да кажем, в част от скандинавските страни приносът на туризма в националната икономика не се измерва с броя на туристите и генерираните от тях приходи (...) а с броя на заетите лица в отрасъла", обясни Маринов.
"По тази причина, а именно липсата на адекватна и на 100-процента достоверна статистическа информация, която да бъде база за разработване на съответните бизнеспланове, маркетингови проучвания и прогнози за бъдещото развитие, имаме намерение, и ще го реализираме, да създадем в рамките на министерството структура, която да се занимава с прогнози, анализи и иновации в сферата на туризма - нещо, което липсва (...) И ще трябва да въведем задължително, каквато е практиката в развитите страни, да се правят постоянни наблюдения и проучвания на входно-изходните точки на страната", допълни той.
На въпрос дали секторът наистина е толкова сив, както го описа ресорният министър Маринов отговори така: "Аз мисля, че държавата е наясно какво се случва. Както за всички отрасли, така и в туризма има част от самия отрасъл, макар и малка, която все още е в сивия сектор. Всички ходим по заведения, спим в хотели, виждаме къде ни дават счетоводни документи и фактури”.
Какво ще се направи за българския турист: "За българския турист имаме намерение да обсъдим евентуални данъчни облекчения, когато той почива в страната в рамките на поне 6 последователни дни, той да получи данъчни облекчения (...) Всички колеги имат положително отношение към туризма и неговата роля, така че ще имаме добра координация за решаване на основните проблеми на туризма. Знаем, че развитието на туризма - в него намира фокус цялото развитие на страната".
"Ще има нов закон, като на първо място предстои да разработим концепцията за този закон, след което ще разпишем съответните текстове", допълни зам.министър Маринов, като накрая поздрави всички хора, които работят в туризма, както и българските граждани, които почиват в максимална степен в България.