Олимпиадата по информатика е следена от големи корпоративни компании, които наблюдават представянето на най-добрите. След време отличените най-вероятно ще получат предложения за безплатен прием във всички водещи по света акадеии и висши учебни заведения. Осигуряват им и стипендия до края на тяхното следване.
Карл Хълткуист е представител на международен инвестиционен фонд и с интерес наблюдава представянето на младежите.
По думите му все повече се качва нивото на участниците в олимпиадата и това става все по-голямо предизвикателство за организаторите й – да я правят по-забавна, интересна и същевременно – с по-подходящи задачи.
"Имат много високи шансове децата да получат оферти за работа от редица компании. Начинът на мислене на тези млади хора е уникален. Най-добрите в олимпиадата успяват да създадат решения, на които и ние – организаторите, се чудим. Сигурен съм, че възможностите за тях ще са отлични, вратите ще са широко отворени", каза още Хълткуист.
Следващата им стъпка е да отидат в университет, за да придобият зрялост. Хубаво е и да работят с учениците, които идват след тях. По този начин ще се развият и лидерските им способности – да комуникират, да обучават по-младите и така ще станат по-зрели хора.
В студиото на "Тази сутрин" с гост водещ Мария Капон темата коментираха Калина Петрова от 8 клас, единственото момиче в българския отбор, Румен Христов от Шумен – 10 клас и преподавателят Кирил Атанасов, председател на организационния комитет на световната олимпиада по информатика.
Атанасов подчерта, че събитието е уникално по рода си – събрало е участници от 83 държави от 5 континента и е изисквало 4 години подготовка, осъществена с решителната подкрепа на МОН.
И Калина, и Румен споделиха, че в бъдеще искат да се занимават с математика или информатика. Казаха още, че прекарват средно по 6-10 часа пред компютъра.
В тазгодишното издание на олимпиадата ще има 25-26 златни, 50-52 сребърни и 75-78 бронзови медала. В момента журито работи, за да определи кои отбори ще ги получат, каза Атанасов. Специална награда "Джон Атанасов" пък ще бъде връчена на ученика с най-оригинално решена задача.
Отличията ще се връщат утре вечер на специална церемония в Пловдив.
"Сигурно е, че българи ще получат медали. Не случайно олимпиадата тази година се провежда тук. Ние сме нейни основатели – първата се провежда пред 20 години - през 1989 г. в гр.Правец", заяви още Атанасов. Допълни, че България нито една година не е пропуснала и винаги е печелила медали.
Пред талантливите младежи от нашия отбор обаче стои въпросът - защо да останат в България? В отговор Румен заяви, че иска занапред да има възможността да работи с най-добрите преподаватели, от които да се учи.