"Това, което се случи на тези избори трябва да бъде обяснявано през две гледни точки. Едната е - какво се случва в по-дълбинните измерения на обществения живот, а другата е какво се случва там, където откриваме политически елит, групиран в различни отбори, където се формира стилът, по който работят политическите партии на политическата сцена", заяви в студиото на "Тази сутрин", с гост-водещ Димитър Луджев, Живко Георгиев - социолог и политолог.

Това, което за пореден път наблюдавахме на тези избори е трайната криза на политическото представителство, която е съпроводена с крайно ниско доверие в политическите партии, допълни той. По думите му недоверието си остава, въпреки че някои от партиите получиха по-голяма подкрепа на изборите от очакваната.

Това е резултатът от възраждащото се периодически желание т.нар. "елит на прехода" да бъде наказан, при това колкото се може по-радикално. Поне милион от половина от гласовете при тази висока активност се изляха в протестен, наказателен вот. Протестният вот може да се реализира при гласуване за всеки – дори за този, който няма някакъв шанс да прескочи бариерите или дори да не гласуваш, коментира още той.

Когато искаш да гласуваш наказателно, размерът има значение – винаги се избира най-големият – такъв 2001 г. се оказа НДСВ, сега се оказа ГЕРБ, обясни Георгиев. Тази голяма нужда от наказателен вот се обяснява от голямата раздалеченост на политическия елит от гражданите. Единственото, което сплотява хора от различни слоеве но обществото е желанието да накажеш, каза още той.

Ние станахме потребителско общество, което има своите измерения и на политическия пазар. Извървяхме и тенденции в масовата култура, които са по-скоро в тенденция регрес, няма какво да се лъжем. Дали ще го наричаме "чалгенско-мутренска романтика" няма никакво значение. Това е една от основните културни иновации в нашия живот през последните 20 години, заяви социологът.

Наблюдава се и един модернизационен процес, компютъризация, който ражда своята субкултура и представа за ценности. Тези неща, съчетани със средиземноморския, южняшкия тип менталност раждат явления, които правят България не по-различна от Франция или Италия, например, допълни той.

"Десните политици от самото начало на прехода ни карат да избираме между по-голямото и по-малкото зло", каза от своя страна Явор Дачков – журналист и политически коментатор. И този избор между едно зло и друго зло от избори на избори не може да не породи разочарование, допълни той.

Българският преход минава по-скоро по модела на руския,

каза още Дачков. Бойко Борисов е един български Путин, заяви журналистът, като цитира своя позната, без да назовава името й. "Партиите стават малко излишни покрай него и дестните напълно отпадат (...) Левите са такива, каквито той иска да бъдат", обясни той.

"Разочарованието от десницата идва от моралните очаквания, които имахме към нея и, които те ни заявяваха", коментира още Дачков.

Пълния разговор може да гледате в прикачения файл.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето