"Много хора биха казали, че точно сега не е моментът за околна среда, имайки предвид финансовата криза, която засяга не само България, а целия свят", каза в студиото на "Тази сутрин" екоминистърът Нона Караджова. "България като част от световния процес трябва още сега, още днес всеки от нас да поеме своята отговорност, така че да подпомогне световния процес. Смятам, че всеки от нас със своето ежедневно поведение, с малки усилия може да се включи в това, което всички обичат и харесват. Всеки от нас казва аз обичам природата, ние сме за чиста околна среда, но може би много малко от нас полагат усилия това да се случи реално.

Смятам, че твърде се подценява ролята на информиране на обществото за всички аспекти, свързани с околната среда - както за големите политики, както за скъпо струващата политика, така и за това, което всеки от нас може да направи. И мисля, че политиците дължат, в България включително, дължат много на обществото по отношение на информиране по всички тези въпроси.

Поне от една-две години в моя дом предприехме смяна на всички осветителни тела с енергоспестяващи. Да, всеки ще си каже тези енергоспестяващи тела са няколко пъти по-скъпи от обикновените осветителни тела, но в крайна сметка всеки от всеки дом, предприемайки тази стъпка, ще се убеди, всяко домакинство, че това в крайна сметка води и до спестяване на неговите разходи, т.е., ако си постави за цел всеки месец да смени по една крушка в своя дом, това ще е нещо, което ще допринесе. И тъй като ние сме няколко милиона, това са няколко крушки, си представете какво значение има това като енергоспестяване. Това е един малък пример. Проблемът е, че всеки от нас казва какво ще допринесе моята крушка, но това не е така. Това, по една крушка по 3 милиона, това е страшно много спестяване на енергия.
    
По същия начин става въпрос за избора ни, когато купуваме електроуреди, по същия начин, когато ние избираме стока, която, напоследък, в последните може би 15 години ние се увлякохме изключително в лъскавите стоки с по няколко опаковки. Но може би малко от нас се замислят, че тия 4-5 опаковки, в които е поставена една стока, допринасят за генерирането на много количества отпадъци, които в крайна сметка знаем какво струват и финансово, и на околната среда.
    
Има напредък по отношение на системите за мониторинг в системата на Министерството на околната среда и водите, но считам, че има още много да се желае, тъй като, за да убедим нашите партньори в Европейския съюз и да защитим нашата национална позиция, ние трябва да имаме обективни данни, трябва да можем да аргументираме без никакви съмнения относно информацията, която изнасяме. Така че това ще са едни от първите стъпки, които ще се предприемат, за да можем ние да имаме, първо, да вземаме на национално ниво информирани решения и впоследствие да успеем по един достоен и убедителен
начин да защитим нашите позиции.

Мисля, че както министърът на икономиката, министърът на финансите, така и аз сме изключителни привърженици на тази идея, защото действително околната среда в големия бизнес струва страшно много пари. И за да, в условията обаче на една справедливост, на една конкуренция, която е равна за всички, би могло да се възползва всяко едно предприятие от подобни инструменти, които да стимулират неговото поведение на пазара спрямо околната среда.
    
В момента заварвам екип от четири човека в Министерството на околната среда и водите, който се занимава с въпросите на климатичните изменения. Това е
много тъжно... Това е един изключително подценен сектор при цялата  изключителна, световна важност на този процес. Дори ми е неудобно да го кажа. И една от, така, основните задачи и приоритети в политиката на нашето ведомство ще бъде създаването на един много силен екип в тази област. Аз смятам, че всички министри ще я подкрепят тази идея и ще създадат и в своите министерства екипи, тъй като климатът засяга почти всички сектори на икономиката", заяви Караджова.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето