Елеонора Николова коментира за "Тази сутрин" скандална сделка с държавен имот по времето на бившия земеделски министър Валери Цветанов.

Антон Хекимян: Частната фирма "Спарки” взима 2000 декара държавна земя близо до Русе. Кажете ни за какво иде реч, защото знаем, че вие сте подали този сигнал?
Елеонора Николова: Истината е такава – от Института по земеделие и земезнание, със заповед от 30 декември 2008 г., министър Валери Цветанов отнема 2651 декара поземлен фонд – това е публична държавна собственост, с мотив, че 1200 декара трябва да предостави на крупен инвеститор, сертифициран като първи клас инвеститор в частна фирма с цел там да се развие машиностроене.

Антон Хекимян: Само да конкретизираме - става дума за 30 декември 2008 г. – последният работен ден на годината.
Елеонора Николова: Точно така, при положение, че вече Народното събрание беше гласувало мораториума, който слизаше от сила за съжаление от 1 март. И явно, че в периода от 30 декември – забележете последния работен ден, до 1 март се бързаше с това, каквото е обещано, каквото има да се разпределя, просто държавата трябваше да бъде доразпределена.

Антон Хекимян: Аз, ако не са лъжа, мораториумът влезе на 27 януари тази година. И също имаше шест дни, в които бяха сключени около 47 сделки, по-скоро бяха разписани от г-н Юруков – бившият вече шеф на Държавната агенция по земеделието и горите. Кое всъщност е скандалното в тази сделка?
Елеонора Николова: Скандалното е, че земята е земеделска. Става въпрос за публична държавна собственост. Тази земя е изключително плодородна и атрактивна и се ползва като земеделска повече от век, мога да кажа два века. И интересите на инвеститорите могат да бъдат обслужени от индустриалния парк, от индустриалната зона, която беше обслужена, която беше специално създадена от правителството с цел да се развива промишлено и да се пресрещнат интересите на инвеститорите. Няма нищо лошо в това инвеститорите да получат без търг или конкурс, каквото право имат – инвеститори първи клас земя, но в никакъв случай това не бива да се случва точно със земеделска земя, защото трябва да бъде опазвана.

Антон Хекимян: Този ваш сигнал е от доста време.
Елеонора Николова: Да, той е от момента, в който съм узнала от януари, някъде до април или май в края на краищата влезе в сила с намесата и зам.-председателя Корнезов, аз си спомням, че при едно от много резките ми питания към председателстващия защо въпросът не влиза в зала, а министър-председателя Станишев, който вече беше там, ни увери, че знае за този проблем и че тази замяна няма да се случи.

Антон Хекимян: Смятате ли обаче, че е имало забавяне, защото едва сега излизат тези разкрития.
Елеонора Николова: Да, разбира се, аз бях сигнализирана от русенските журналисти и от хората, които работят в Института. Те искаха да запазят шанса този институт и за в бъдеще да се развива като Център по земезнание и семепроизводство, защото модерното земеделие не трябва да бъде изоставяна в България.

Антон Хекимян: Точно така, едва ли земята на Института по семепроизводство се използва толкова активно, но аз ви питах друго – дали прокуратурата според вас се е забавила и едва сега реагира вече при малко по-различни обстоятелства, когато министърът вече не е министър.
Елеонора Николова: По повод на този мой въпрос имаше много материали във вестниците, първо в русенските, те осъмваха с първа страница с този материал с огромни букви, също вестник "Сега" направи също едно сериозно проучване по въпроса за отнемането на земя от два института, не само този, имаше още един скандален случай в Царево. Така че медиите си проследиха всичките замени, които министър Цветанов извършваше и е могла прокуратурата да се самосезира въз основа именно на материалите на журналистите.

Антон Хекимян: Имате ли още други конкретни сигнали за злоупотреби, за скандални заменки – неща, които не са се случили така, както трябва да се случат.
Елеонора Николова: Специално за моя избирателен район това беше 1200 декара, освен това имаше още един опит за получаване на земя от друга фирма за около 160 декара, пак собственост на Института, на място също така атрактивно – край шосе. Слава Богу, там имаше отказ, но така или иначе видно е, че хората, които имат златни възможности, си харесват на картата на България една територия, претендират и им я дават.

Антон Хекимян: Можем ли да кажем цифра с колко е ощетена държавата?
Елеонора Николова:
Не мога да кажа, но във всички случаи тук се говори за замяна, т.е фирмата инвеститор щеше да получи 1200 декара срещу свои земи, които ние не знаем какви са, но тук по едни изчисления на ваши колеги стойността на парцела надминава 10 милиона.

Антон Хекимян: Да се надяваме, че прокуратурата ще си свърши работата до край и че ще има все пак някакъв резултат и от решение на съда. Благодаря ви, г-жо Николова.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето