Български пациенти стават на крака веднага след безкръвна операция на сърцето и до 6 часа се връщат към нормалната си активност. Това е възможно благодарение на нов метод, който прилагат лекарите от Националната кардиологична болница. Това са алтернативни сърдечни операции, при които значително се намалява смъртността и усложненията при пациентите. Видео

Досега при безкръвните сърдечни операции специластите достигат сърцето като вкарват катетър през артерията на бедрото. След такава процедура пациентът остава неподвижен на легло 24 часа.

Преди шест месеца д-р Александър Доганов от Националната кардиологична болница прави първата интервенция през артерия на ръката. Методът е сред най-новите в инвазивната кардиология. За първи път се извършва през 1992 година в Холандия. Сега специалистите го прилагат във всяко 10 отделение в Европа и Съединените щати и във всяко 5-то в Япония.

От половин година само по този метод работят всички лекари в клиниката на д-р Доганов. На ден те правят по 5-6 опариции.

Практически този достъп не е свързан с усложнения. Дори да се запуши артерията, с която работи екипът, друга поема веднага функциите й.

Методът се прилага при лечение на стенокардия и инфаркт и при установяване на други сърдечно-съдови заболявания.

Единствената болка, която пациентат усеща, е като от ощипване.

По време на процедурата е в съзнание, може да наблюдава операцията и да разговаря с лекарите.

След процедурата остава само рана от обождане.

Главното предимство на този метод, при който се използа артерията на ръката за достъп е, че пациентът веднага след процедурата става и си отива в стаята. И в рамките на няколко часа може да се прибере в къщи и да се върне към нормалната си активност.

От тази година здравното министерство ще заплаща консумативите за инвазивната кардиология, а Здравната каса - операцията.