Пакетът от антикризисни мерки на правителството, който беше обсъден на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, е основната тема в днешните вестници.
"15% ножица за парите на властта и партиите", извежда под глава "Монитор" по повод призива на синдикатите политическият елит да поеме своята част от тежестта на кризата. Тяхното предложение е държавната субсидия от 50 млн. лв. годишно за парламентарно представените партии да бъде намалена с 15%. Това ще спести на хазната 7,5 млн. лв.
Тристранният съвет вчера не стигна до дискусии за промени в данъчното облагане, но прие емитирането на външен и вътрешен дълг, както и продажба на права по Протокола от Киото.
Премиерът Бойко Борисов коментира от Доха, Катар, че без да се повиши ДДС, няма как да се излезе от ситуацията. Ще режем заплатите, ще режем администрацията, ще намаляваме бюджетните разходи, данъкът "лукс" - всички тези мерки ще работят, смята министър-председателят. "Тъй като всички сме проспали харчовете през последните четири години, сега солидарно ще понесем отговорността, че сме оставили предишните управляващи да си правят какво искат", допълва "24 часа" от думите на Борисов.
Същото издание посочва, че според пресмятания на експерти вдигането на ДДС от 20 на 22%, ще "отхапе" допълнително по 11,00 лв. месечно и 132 лв. за година от дохода на всяко българско домакинство. При сегашната ставка от 20% семейството плаща 99 лв. на месец за косвения данък. С увеличаването на данъка с 2 процента финансовото министерство разчита така да събере още 500 млн. лева.
"Кабинетът тотално се оплете в мерки за борба с кризата", пише в заглавие "Сега" и посочва, че според Борисов няма как да се мине без драстични мерки, а неговият заместник Симеон Дянков смята, че няма да има никакви екстремни сценарии за излизане от кризата. "Въпросът с ДДС-то зацикли", отбелязва "Дума", "Антикризисен хаос" - "Пари".
Данъчна амнистия ще напълни по-бързо хазната, вместо 22% ДСС, посочва "Стандарт". Опрощаването на пари, държани досега "на тъмно", срещу еднократна данъчна ставка е антикризисна мярка, дала резултати и в други страни, категорични са синдикати и бизнес. Идеята е хората, работили в "сивия сектор", да легализират сметките си, като заплатят еднократен налог върху тях.
Вестниците цитират председателя на БСП Сергей Станишев, който заяви, че е против предложението да се намали държавната субсидия за политическите субекти. Според Иван Костов част от мерките, "с които правителството показва, че може да се ангажира", са изцяло левичарски и "Синята коалиция" няма да ги подкрепи.
***
Енергийна афера е ужилила държавата с милиони евро, съобщава под глава "Стандарт". Тя е започнала при министър Милко Ковачев в правителството на Симеон Сакскобургготски и е продължила при наследниците му Мирослав Севлиевски и Румен Овчаров. Става въпрос за договор от 2004 г. за износ на ток, сключен от Националната електрическа компания с мистериозна швейцарска фирма EFT AG. Тя купува ток на по-ниски цени дори от вътрешния пазар, а после продава в чужбина с огромна печалба. Между 2004 и 2007 г. са изнесени общо 8,8 млрд. киловатчаса за 316 млн. евро. Частниците са прибирали по 50 000 евро на месец, пише всекидневникът.
***
Друг акцент във вестниците днес е поредната операция на МВР този път под кодовото име "Лапачите". Престъпната група е източила 10 млн. лв. ДДС за около две години. Шестима души са задържани след претърсване на пет адреса в Петрич и един в София.
***
"След "гуляя с брат Галев" избягвам ресторантите", казва в интервю за "24 часа" висшия съдия Панайот Генков, набеден, че е вечерял с Ангел Христов. Атаката срещу мен е заради работата ми - гледам не само данъчни дела, но и за уволнени полицаи, смята той.
България – ЕС
"Дневник" коментира в заглавие "Властта се зарадва на критиките от Брюксел", "Октопод" и "Наглите" влязоха в доклада на ЕК", отбелязва "Монитор".
След като са ни приели в ЕС с нереформирана съдебна система, трябва да бъдат водещи в реформирането й, коментира премиерът Бойко Борисов. Той поиска от съдебната власт да предложи план, който да изведе съдебната система от състоянието "все да я сочат с пръст".
"24 часа" цитира министъра на правосъдието Маргарита Попова, която казва, че реалните резултати от реформите ще бъдат усетени през юли.
"Стандарт" анализира, че в доклада няма критика за работата на правителството, а дори има похвали за последните операции на МВР. Основният проблем у нас била нереформираната съдебна система, а критиките са основно срещу продължаващата практика да се бавят дела, и то знакови за държавата. "Сега" коментира в анализ, че съдът става по-голяма заплаха за България дори от престъпниците.
Икономика
България и Катар подписаха спогодба за създаването на съвместна инвестиционна компания с капитал 500 млн. долара, обяви вчера премиерът Бойко Борисов, който е на посещение в Катар, съобщават вестниците. Целта на тази компания е да не се хвърляме в много проекти, а да се избират изгодните за двете страни. Тя ще подготвя предпроектни проучвания, ще намери проектите, изгодни за България и Катар. Подписана е и спогодба между транспортните министерства на двете страни. С нея от октомври катарските авиолинии ще летят до София.
