Хората на площада в град Кърджали, от където на живо се проведе предаването "Тази сутрин", сигнализираха за сериозен проблем в българското образование. Ваня Таушанова е преподавател по история в СОУ "Йордан Йовков" в Кърджали. Тя и нейните колеги, до известна степен, нямат език на който да си говорят с учениците. Преподавателите знаят български, а голяма част от учениците знаят само турски.
"Това наистина е много голям проблем, който отнема възможността изобщо да се говори за качество на българското образование. Децата, постъпващи в девети клас, трудно се справят с учебния материала, защото не владеят български език", смята Таушанова.
"Децата нямат езиковата среда", смята Таушанова. "Те идват от селските региони в които компактната маса от населението е турско. Децата дори не слушат българска музика и телевизия. На тях се говори само за по 40 минути в час на български език.
Преди години децата постепенно успяваха, попадайки в среда в която се говори на български, да научат езика. Сега няма желание", категорична е тя.
Този проблем го има в поне няколко региона на България, Кърджали не прави изключение. Има ли рецепта за разрешаване на този проблем?
"Рецептата е ясна", каза преподавателката."Целодневната форма на обучение - там трябва да се съсредоточат усилията ни. В училищата паралелките са смесени – има и ученици от български и от турски произход. Децата обаче не се разбират помежду си. Оформят се приятелски кръгове именно на тази основа. Това не допринася за диалога", заключи Таушанова.