Според социолозите е много трудно да се прогнозира изходът от предстоящите избори на 5 юли. Проучванията посочват, че партиите, които със сигурност ще влязат в следващия парламент, са пет. Неизвестна е съдбата на други три партии.

"Активността няма да е драстично по-висока от тази на евровота. Смятам, че ще гласуват в повече между 500 000 - 650 000 души. Ако има изненада, тя ще зависи от активността, както беше и при европейските избори", коментира Юрий Асланов от агенция "Афис".

"На евроизборите установихме в деня на вота, че близо ¼ от хората твърдят, че са взели решение как да гласуват последната седмица. Ако тази динамика и в момента се запазва всички прогнози малко или много са рисковани и са бременни с изненади", отбеляза той и допълни:

"Според мен със сигурност ще има седем партии в следващия парламент, възможно е и да са осем. Проблематичната партия е Ред, законност и справедливост".

Предполагаме, че ще има доста по-висока активност,

близка до тази от предишните парламентарни избори през 2005 г. - прогнозира Юлий Павлов от Центъра за анализи и маркетинг. - 3 660 000 души гласуваха тогава, от които 60 хил. в чужбина и 3 600 000 в страната. Този път предполагам, че поне 3 400 000 души ще гласуват. Малко намаление ще има поради това, че все пак 1-2% от хората, максимум 3%, ще тръгнат на почивка".

"Има пет сигурни партии и три на ръба. (...) Извънсоциологически фактори ме карат да мислят, че трите, които са на ръба, ще направят всичко необходимото и ще привлекат липсващите им избиратели и най-вероятно ще присъстват в следващия парламент. (...) Очаквам разликата между ГЕРБ и БСП все пак да е по-голяма. Съотношението е 3:2 (35% на 23%). Ако влязат повече малки партии, съставянето на правителство ще стане много трудно", категоричен е Павлов.

"НДСВ и РЗС имот по-широка периферия, но не толкова мотивирани избиратели, докато "Лидер" е партия, която макар и на ниско ниво, е постигнала много добра мобилизация - отбеляза Асланов. - Очаквам да се доближи до митичното число 200 000 гласа, което при всяко положение ще го превърне в сензация. Това означава, че в следващия парламент ролята на балансьор ще изпълняват или "Атака", или "Лидер".

"Не изключвам хипотезата и следващи избори. (...) Резултатът от 5 юли ще бъде неизвестен до последния момент. Той ще се определи на броя на получените мандати, а не на получените гласове, в крайна сметка за мен победителят, или подредбата на партиите в следващия парламент, все още е неизвестна", добави социологът.

Българинът избира да гласува за по-малките партии заради това, че не му се предлага позитивна кампания, смята от своя страна Павлов.

Повече за изборите вж. на Izbori.btv.bg