Бюджетният дефицит в края на февруари е набъбнал до 1,4 млрд. лв., пише под глава "Труд", цитирайки данни на Министерството на финансите. Спрямо края на февруари миналата година постъпленията в хазната са се сринали с над 1 млрд. лева.

Най-голямо е намалението на парите от ДДС - с 571,4 млн. лв. в сравнение с година по-рано. Според сметките през януари и февруари правителството е харчило дневно по 72,5 млн. лв., а е получавало по 52,5 млн. лв. Това означава, че дефицитът се е помпал със средно темпо от 20 млн. лв. всеки ден, отбелязва "Труд".

Масов "лов" на скъпи имоти и коли ще предприемат отново данъчни и общини, съобщава под глава "24 часа". Очаквало се инспектори да обиколят големи градове и вилни селища, за да установяват скъпо имущество и кой е собственикът му. Причината е свързана с мярка от антикризисната програма, популярна като данък лукс. От финансите имали подозрения, че много нова собственост не е декларирана, или е обявена на ниски стойности, въпреки че по закон има глоби. В сряда Министерският съвет реши: Удвоява се данъкът върху жилища с данъчна оценка над 300 хил. лв. Удвоява се данъкът върху автомобили със застрахователна стойност над 70 хил. лв. Утроява се данъкът върху персонални яхти и самолети. Планът, според изданието, е да се съберат 35 млн. лева. Във финансите вече имало експертни групи, които мислят за детайлите по всяка мярка. Тази, която прецизира промените в данък сгради, засега не предвиждала повишение на данъчните оценки.

"Не е правен анализ доколко данъчните оценки съответстват на пазарните цени. Силната динамика на пазара не позволява точен анализ. През 2011 г. се очаква стабилизиране на пазара и тогава ще е възможно да се направи прецизно проучване, което да даде отговор на въпроса ще има ли такава промяна". Това казали официално от финансите вчера на "24 часа". По неофициална информация на вестника сривът в цените на имотите прави финансово неизгодна промяната в данъчните оценки, защото те трябва да се понижат.

На концесия ще бъдат дадени Централната железопътна гара в София, гара Подуяне и гарите в Пловдив и Варна. Това пише "Дума" под глава, позовавайки се на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Предвижда се Централната гара в София и гарата в Подуяне да бъдат концесионирани в комплект. Транспортното ведомство подготвяло концесии и за обекти от пристанищната и летищната инфраструктура - пристанищата в Бургас, Варна, Русе и Видин, както и пристанищният терминал в Лом, летищата в Пловдив, Горна Оряховица, Стара Загора и Русе.

Предвижда се също изграждане на карготерминал на летище София, който да бъде построен от концесионер. На частници ще бъде даден и карготерминалът на летище Пловдив.  От концесионирането на обектите управляващите очакват повече от 1 млрд. лв. приходи в бюджета през следващите години, посочва "Дума".

"Мерките - добър сигнал за обществото" е анализ в "Монитор" на бившия социален министър Иван Нейков. Според него най-големи са очакванията от продажби на въглеродни емисии.

"Падащите приходи са вот на недоверие", извежда "Труд" над интервю с бившия зам.-министър на финансите Любомир Дацов. Според него антикризисна програма е по-скоро на синдикатите, а не бива правителството, с целия този апарат зад гърба си, да не може да формулира стратегия и да няма обща цел.  По думите му повечето мерки са свързани със запушване на дупки и закърпване на бюджета. Проблемът дойде не толкова от икономиката, а от лошото управление на приходната част - с действията си накараха изрядните платци, които бяха в легалния бизнес, да отидат в сивия сектор, коментира Дацов.

Според него за бизнеса кризата е щяла да премине много по-бързо, ако не са били "усилията" на това правителство. Още преди месеци дадохме съвет на правителството да разплати задълженията си към бизнеса и ускори връщането на ДДС за договори по които работата е свършена, отбелязва той.  По негови изчисления над 30 000 работни места са загубени само от бездействието на правителството.

"Да седнем на една маса с премиера" са думите от изявлението на президента Георги Първанов, изведени на първа страница от "24 часа". "Борисов не се справя с кризата", е заглавието по този повод в "Труд", в "Дума" и в "Новинар". Президентът притопли и идеите си за повече правомощия, акцентира "Сега". Първанов не си спомни срещите с Алексей Петров, отбелязва "Телеграф". "Ако Първанов беше паднал, бих го предложил за шеф на БСП", пише "24 часа" над интервю с депутата от БСП Стефан Данаилов. Първанов няма власт, но има влияние, според анализ на "Капитал".

"Молове 2010 - какво ново" е водещата тема на "Капитал". Търговията с дрехи вече няма да е същата, отбелязва изданието. Според него ще има повече разнообразие и по-ниски цени.

Хората да се ваксинират срещу свинския грип, препоръчва акад. Ангел Гълъбов пред "Труд".  За разлика от миналата година, по-вероятно е свинският грип да ни посети в по-късните месеци и да съвпадне по време със сезонния, казва експертът по грипа. Той е член на правителствената комисия по борбата с болестта, която обсъждаше проблема и е гласувал за вноса на ваксината, заради която Божидар Нанев беше обвинен. "Не знаехме докога ще продължи епидемията. Освен че бяхме поръчали ваксината, на много места в света вече започваше втората вълна от свински грип. А и тя важи една година", обяснява Гълъбов. По думите му свинският грип е повалил на легло половин милион души у нас, а по официални данни починалите са под 50.

"Брутален арест на съдия, министър с ремонтиран нос и зам.", е водещото заглавие на "24 часа". Сбъдна се мечтата на Цветан Цветанов - магистрат в белезници, отбелязва изданието. МВР нанесе най-мощния антикорупционен удар до сега, акцентира "Сега". Рушвет вкара в затвора бившия военен министър, пише "Атака" под глава. "Цонев в далавера за 120 млн. лв.", пише "Монитор". "Разпнаха" бившия военен министър, пише "Новинар" под глава. "Разпети четвъртък" е водещото заглавие на "Стандарт".    

"Г-н Цонев, ще бъдете арестуван и обвинен в престъпление... корупционно... Тъй като сте си абсолютен престъпник... колеги, както за всеки един престъпник - долу на земята, на колене!". Това според "Труд" са думи на зам. градския прокурор Роман Василев, които се чуват на клипа на МВР, заснет при ареста на бившия военен министър Николай Цонев.  Ден преди Разпети петък, ГДБОП и прокуратурата "разпнаха" (пак по думи на Роман Василев) освен ексминистъра и действащия съдия Петър Сантиров от Софийския градски съд и бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов, отбелязва "Труд". Тримата ще бъдат обвинени, че са предлагали 60 000 евро на следовател, за да изхвърли папките, уличаващи в престъпление Цонев.   

Петьо Петров е следователят, който води делото за въпросната афера в МО и е подал сигнала, научил "Труд". Петров, бивш зам.-шеф на столичното следствие, сега е командирован в НСлС. За него били тиражирани твърдения, че е свързан с ДПС. Досъдебното производство за афера в МО се води от края на 2009 г.  – за сключване на неизгоден договор за изграждане на оптична мрежа "Странджа 2" в цялата страна. Сделката е за 120 млн. лв. и договорът бил сключен с фирма "Електрон прогрес". Експерти обаче заключили, че системата е абсолютно ненужна и скъпа. Към момента Цонев не е бил обвинен за далаверата, но търсел начин да си плати, защото знаел, че следствието ще стигне до него.

"Преди около месец Цонев помолил своя приятел и съпартиец от НДСВ Тенчо Попов да търси връзки, за да се потули делото. Попов е родом от Хасково и е женен за сестрата на съдия Петър Сантиров. Потърсил го заради проблема на Цонев. Когато се разбрало кой води делото, Сантиров казал, че познава добре следователя и ще оправи работата. Но следователят съобщил в МВР, че се опитват да го подкупят", разказва "Труд".

Нов свидетел, който се крил в чужбина от хора на Алексей Петров, се появи по делото "Октопод", съобщава "24 часа". Николай Динков разкрил при разпит на 25 февруари, че от страх за живота си е бил принуден да избяга зад граница със семейството си. У нас бил притискан и плашен от хора, близки до Петров. Динков потърсил помощ в РДВР-Плевен, питал къде да се скрие, а полицай му казал: "Ще проверим случая, но по-добре си оправите отношенията, не си единствен...". Новият свидетел бил бивш полицай. Според запознати с показанията му той е контактувал с друг арестуван по "Октопода" - Марчело Джотолов. Джотолов му казал - "имаш късмет, че Шефът е в настроение и ни дължиш само 75 000 лева". Не е ясно дали Динков и Петров са имали неуредени сметки. Уплашеният свидетел получил защита за месец, после му казали, че няма опасност, и го изоставили. Заплахите обаче не секнали - докато се криел в чужбина, Динков бил тормозен по телефона от двама мъже - единият е следствен, а другият още не е разпитван по делото.

Разследваните за нарушения в работата и организиране на канал за крадени коли комисар Милен Манолов, шеф на ОДП-Велико Търново и подчиненият му шеф на групата в отдел "Тежки престъпления" Валери Здравков са били свързани с Красьо Черния, пише "168 часа", позовавайки се на полицаи.

България е една от малкото държави в света, където насилието над животни не е престъпление, отбелязва "24 часа" в свой анализ "Запалваш котка=пресичаш на червено".