До преди двайсет години в България е имало ергенски данък, днес обаче това звучи абсурдно на фона на факта, че 50% от децата у нас са извънбрачни.

Защо съжителството без брак стана толкова модерно, как се доказва съвместно съжителство и ощетени ли са децата, които са родени от хора без брак у нас - това бяха част от въпросите, които обсъдиха в студиото на "Тази Сутрин" Павел Чернев, член на правната комисия в Народното събрание и адвокатът по семейно право Албена Койчева.

Приемането на Семейния кодекс беше блокирано доста месеци именно заради спорните текстове около фактическото съжителство.

С колегите от правната комисия се обединихме около идеята, че законопроектът не е съвършен и третира по неясен начин условията за встъпване във фактическо съжителство, съобщи Павел Чернев. Той обясни, че всъщност не е имало регламент и според този законопроект би могло дори роднини от съвсем близка съребрена линия да живеят заедно, а санкция не е била предвидена.

Общественото мнение оказа натиск не само в полза, но и в противна насока на фактическите съжителства, информира още Павел Чернев. Той даде пример с православните християни, които са считали, че техните религиозни чувства са обидени.

"Може би нашето общество все още не е дозряло до толкова смела, толкова либерална стъпка", отбеляза още юристът.

Обществото всъщност не разбра за какво става въпрос преди да започне да протестира, заяви адвокатът по семейно право Албена Койчева. Тя допълни, че всъщност става въпрос за една правна възможност да се регистрира едно съществуващо фактическо положение.

Повече подробности по тази тема вижте в прикачения видеоматериал.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето