Шефът на Дирекция "Оперативни и технически операции" Румен Иванов не е бил запознат със съдържанието на разговорите между директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов и премиера Бойко Борисов, депутати и министри, чието съдържание бе оповестено последния месец, допълва "Труд". Именно неговата служба обаче е осъществила подслушването на Танов. По думите на Иванов той отговарял само за техническото осигуряване на специалните разузнавателни средства. Това се разбра от изслушването му в парламентарната подкомисия за контрол на СРС.
В интервю за "Труд" депутатът Кирил Добрев разказва за изслушването на директора на Агенция "Митници" Ваньо Танов пред вътрешната комисия. По думите на Добрев "това е гнусна ченгеджийска работа". Танов е потвърдил съдържанието на разговорите, с изключение на този с Менда Стоянова, за който казал: "Това са БОП-аджийски номера". Танов е имал много разговори с премиера за Мишо Бирата. Премиерът е дал да се разбере, че е поел ангажимент за Бирата. Танов се обяснявал с Борисов, че те (митниците) не го мачкат нарочно, че той наистина е без лиценз. С Борисов са водени многократни разговори за митничари. Танов разказал: "Той (премиерът) си сяда някъде, някой му задава въпрос за някого, някой пък не знае дори името но човека, чете от някакво листче или някой му софлира в момента за уволнени, преместени, назначени и дава разпореждане. Е, хора, които са били престъпници например, не ги е назначавал", разказва Добрев.
В комисията за контрол на СРС все пак вече са в състояние да типизират проблемите и да започнат проверки, констатира пред "24 часа" Явор Нотев, председател на комисията за контрол на СРС в парламента. По думите му ще се работи в три направления. Първо - дали наистина става въпрос за информация, събрана по реда на Закона за специалните разузнавателни средства и впоследствие е изтекла, за да бъде използвана по скандален начин? Второ - Дали тези записи да са направени от лица, които нямат това право. И третата възможност е участници в разговора да са се самозаписали.
Некадърността на управляващите е в основата на скандала "Тановгейт", смята бившият съветник на ДАНС Алексей Петров, цитиран от "24 часа". "Визирам тези, които са олицетворение на управляващите. На първо място премиера, на второ - Цветан Цветанов", категоричен е Петров. "Монитор" допълва под глава, че главата на престъпната група "Октопод" - Петров получи обвинение за рекет, придружен с опит за убийство.
Политическата атака срещу кабинета и лично срещу Борисов ще продължи - с пикове и спадове - до есента, анализира пред "Труд" политологът Огнян Минчев. Според него в тази кампания няма почти нищо ново. "Тя е разигравана няколко пъти след 1990 г. - срещу правителствата на Филип Димитров, Иван Костов и – в по-различна форма - на Жан Виденов." Минчев прогнозира: "Очаквам "стягане на редиците" и нова атака срещу кабинета след няколко седмици. Оръжията напълно съответстват на манталитета, интелекта и морала на тези, които ги употребяват. Успехът или провалът на тази кампания е в зависимост от психологическата и организационната устойчивост на Борисов и неговия отбор, както и от реалните дефицити на тяхното управление."
Прехвърляме до 20 дни отпуск за следващата година, извежда на първа страница "Труд". Неизползваният отпуск за 2010 г. ще може да се вземе до 31 декември 2012 г. Това реши парламентът с одобрението на първо четене на промените в Кодекса на труда, предложени от ГЕРБ.
Статистиката показва, че 424 джипи практики в страната са незаети, констатира пред "Стандарт" министърът на здравеопазването Стефан Константинов. "В числа зад тези практики се крият 582 802 души. Всъщност тези пациенти не са оставени без личен лекар, те обикновено са избрали лекари от други практики. Но преведено на простичък език, значи, че те реално са лишени от бърз достъп до медицински услуги, защото лекарят посещава селището в определени дни или пък пациентите трябва да пътуват дълго, за да стигнат до лекарския кабинет", отбелязва Константинов и допълва, че семейни лекари се търсят в някой райони на страната. В Търговищко и Силистренско има 27 незаети места, в Пловдивско и Варненско по 26 и в Кърджалийско - 51.
В интервю за "Телеграф" Николай Кабакчиев, оперативен директор на летище София, уверява, че мерките за сигурност са постоянно налице и отговарят на европейските изисквания. В момента в изпълнение са две процедури за обществени поръчки. Едната е за рентгени за багаж. Другата е за металодетекторни рамки, през които минават пътниците и засичат оръжие, ножове и други забранени за пренасяне предмети на борда на самолета Тези процедури са пред финализация, уточнява Кабакчиев.
Опасните за преминаване и ползване подлези в София ще бъдат временно затворени, информира под глава "Новинар". По думите на председателят на Столичния общински съвет Андрей Иванов мярката със сигурност няма да е трайна, тъй като подлез не може да се затвори завинаги. Коментарът на Иванов е по повод твърдението на заместник-кмета по сигурността Иван Сотиров, според който на мястото на столичните подлези, които са в много лошо състояние, могат да се направят пешеходни пътеки и светофари.
150 000 книжки са отнети за превишена скорост от 2007 г. насам, казва пред "Труд" Ваньо Стоевски, директор на КАТ "Пътна полиция" - София. По думите му шофьорите са станали "по Европейци", защото 2-ра година отчитат намаление на жертвите от ПТП.
От месец някогашното летище на магистрала "Тракия" след разклона за Цалапица вече не съществува, пише под глава "24 часа". Мантинели разделиха на две трасето, наричано "отсечката на смъртта" заради многобройните катастрофи в този участък. Ограничителните знаци за 80 км в час обаче стоят, алармира изданието.
Комисията за защита на конкуренцията се е самосезирала заради съмнения за картел при хлебопроизводителите, отбелязва "Класа". Причината е, че браншови организации публично са обявили цени на хляба, а това не е прието в европейската и световната практика. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди правителственото заседание. В България няма зърнена криза, категоричен бе той по повод обвиненията на БСП, че в страната има дефицит на пшеница, пише изданието.
Темата на "Труд" информира, че Европа обмисля тотален контрол на торентите. Пред споделянето на файлове в интернет надвисва буря. В началото на януари Европейската комисия започна консултация за промени в Директивата за закрила на интелектуалната собственост, приета през 2004 г. Тя се базира на доклада на ЕК за нейното прилагане от 22 декември м. г. Еврочиновниците констатират, че нарушаването на авторските права се е увеличило заради интернет. Според ЕК интернет доставчиците и търсачките трябва да сътрудничат в борбата срещу пиратството. Въпреки че няма конкретни предложения, много правозащитници се страхуват, че това може да накара доставчиците да действат като полицаи и да режат достъпа до сайтове.
Всеки привлечен зрител от държавните театри, филхармонии, опери вече ще им носи фиксирана държавна субсидия, констатира "Сега". Срещу всеки продаден билет куклените и драматичните театри ще получават от държавата съответно по 10 и 12,5 лв. Субсидията за драматично-музикалните театри ще е 40 лв. на зрител, а филхармонии и опери ще взимат по 50 и 70 лв. С новите стандарти за издръжка, одобрени от кабинета, културните институти оставят зад гърба си историческото финансиране и минават към делегирани бюджети.
България е овладяла проблемите си с бюджетния дефицит, подчертава "Сега". Това става ясно от публикуван документ на Европейската комисия, който оценява мерките за затягане на финансовата дисциплина у нас и в още 3 страни от ЕС - Финландия, Кипър и Дания. "Към момента не са необходими по-нататъшни стъпки", пише за България ЕК, която миналата година започна срещу страната ни процедура за свръхдефицит, след като стана ясно, че има скрити задължения на държавата към бизнеса и че бюджетът ни за 2009 г. е излязъл на червено с над критичните 3 процента от БВП.
Според челото на "Дневник" няма шанс през 2011 г. пазарът на труда да се възстанови и заетостта да се върне на нивата си отпреди кризата. Разкриването на работни места остава основно предизвикателство на фона на сигналите главно от развитите икономики, че въпреки възстановяването на дейността им компаниите не бързат да наемат нови кадри. Това ще изисква влагане на повече усилия от работещите, ще намали доходите от единица труд и ще доведе до неблагоприятни здравословни и социални последици за днешното поколение. Изводите са от доклада "Глобални тенденции на пазара на труда 2011" (Global Employment Trends 2011) на Международната организация по труда, пояснява изданието.
"Класа" цитира статистика, според която броят на мюсюлманите в Европа през 2030 г. ще надхвърли 10 процента от общото население в 10 европейски страни, сред които и България. Най-много мюсюлмани в Европа ще живеят в Косово (93,5 процента), Aлбания (83,2 процента), а в България те ще бъдат 15,7 на сто.
Изпаднал ли е лидерът на ДПС Ахмед Доган в конфликт на интереси? Съдът ще даде окончателен отговор до 1 месец, пише "Труд". Поводът е известен - прословутият хонорар от 1,5 млн. лв., получен от Доган по 4 договора за хидроразработки с дъщерния на "Минстрой" институт по минно дело. И необявен от лидера на ДПС в декларациите му за конфликт на интереси. Възелът "Цанков камък" е част от хидропроектите. След като миналия октомври с 2 срещу 1 гласа 3-членка на ВАС "оправда" Доган, сега парливия казус ще разчепкват нови петима съдии под председателството на Веселина Тенева.
В друга статия "Труд" отбелязва, че хидровъзелът "Цанков камък" очаква разрешение за ползване през първото тримесечие на тази година.
Бившият министър от кабинета "Борисов" Божидар Нанев бе даден на съд за неизгодни сделки за доставка на 200 хил. опаковки от антивирусния препарат "Тамифлу", отбелязва "24 часа". Докато половин България търси лек срещу грипа, Нанев ще отговаря за това, че при епидемията от вирус А/Н1N1/ към края на 2009 г. е сключил 2 договора с фармацевтичната компания "Рош България". Според прокуратурата от тях са нанесени вреди на държавата за 2 454 319,20 лв. Обвинителният акт срещу Нанев е от 29 страници и е внесен в съда от прокурор Маргарита Немска.
"Сега" извежда под глава, че почти половин България е рай за контрабандата, тъй като там никой не купува цигари с бандерол. "В 40 процента от населените места в България няма легитимни места и легитимни търговци за продажба на цигари. Причината за това не е изискването търговците да се регистрират по ДДС. Просто дистрибуторите не купуват цигари за тези населени места, понеже там няма население, което да ги купи", обясни директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов, който бе привикан в парламентарната бюджетна комисия да отчете как се бори с нарушенията, за да се запълнят пробойните в бюджета.