Много спортен хъс и умения, както на всеки спортен мач има и в уилчеър тениса, в който състезателите са на инвалидни колички. Единствената разлика е, че тук е позволено топката да тупне два пъти преди да бъде върната от другата страна на мрежата. От миналата година обаче професионалистите играят като спортистите, които не са на количка - само с едно тупване. 39-годишният Борис Томов е тенисист. Бил е такъв преди 14 години, когато претърпява инцидент оставил го на количка, тенисист е и сега.
"Всеки човек дори да няма интерес към спорта той като дойде става интересно. Има тенис на инвалидни колички, баскетбол на инвалидни колички, абсолютно всеки човек в инвалидна количка или с патерица или с протеза... непрекъснато това говорим, че трябва млади хора, които са в нашето положение или инвалиди друг вид, че могат да играят”, каза Борис Томов.
Борис тренира уилчеър тенис от 6 години. Преди време му се е наложило да прекъсне, защото е нямал нужната количка. Една професионална количка, с която може да се играе тенис струва 3 хиляди евро. Клубът има само 2.
"Не намираме спонсори за подобряването на тяхното оборудване, защото това е много важно. Като екипировки, като ракета федерацията помага много за осъществяването на абсолютно всички прояви, които са, но без количките е немислимо”, обясни треньорът Христина Братанова.
Друг проблем е недостъпната среда. С демонстрационната среща в Студентски град българската федерация по тенис иска да покаже възможностите чрез спорт да се намали социалната изолация на хората с увреждания.
"На територията на район Студентски има достатъчно места такива спортни мероприятия да се провеждат. Не е никак скъпо сега съществуващите игрища да бъдат оборудвани, за да може това да се случва”, кметът на район Студентски Димитър Дилчев.
За Борис тренировките продължават, защото следващия месец предстои балканско първенство по тенис в инвалидни колички.