"Няма да съдя Яне Янев, защото не е редно да вадиш нож на умряло куче. Претърпях унижение, но оздравявам и приветствам органите на държавата. Те ни демонстрираха перфектна акция, така трябва да бъде, но не да се арестуват кмет и учител, а престъпници. Яне Янев е заплаха за националната сигурност на страната, а не ние. Моля да не предприемате никакви действия, защото всичко отново ще се припише на мен. Моля ви, стискайте зъби и търпете провокациите", цитира вестникът думите на Ахмед Башев пред хората. Хората в Рибново масово се притесняваха, че изявленията на Яне Янев и последвалите арести са знак за обмисляне на някакъв нов възродителен процес, пише "Труд".

"Кой ме познава, знае колко съм нормален", казва в интервю за вестника Башев. Според него всеки, които се заиграва с етническата карта в България, няма място. Учителят по религия-ислям Мурад Бошнак също отрекъл пред екипа на "Труд", че насажда радикален ислям и посочил, че  преподава ислям по учебник, утвърден от МОН и на български език. Вестникът цитира и коментар на премиера Сергей Станишев, че "Яне Янев постоянно се държи като човек, който си играе с кибрита, и се опитва на различни места по различни поводи да подпалва напрежение". Станишев нарекъл акцията на ДАНС по привикването на Ахмед Башев "съвсем нормална практика". Според него службата трябва редовно на информира обществеността какво се случва при проверката на всеки сигнал. Самият Янев се заканил, че ще изпрати нов сигнал срещу кмета на Гърмен за нарушения на закона за обществените поръчки.

"Краен ислям? Да, но само в главите на политиците", коментира в анализ за "24 часа" Антонина Желязкова, председател на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия. В България не съществуват спящи клетки на тероризъм, нито има религия, която може да бъде определена като радикална, категорична е Желязкова. Има нещо отблъскващо грозно и унизително за всички ни като общество, че избраните от нас политици не се свенят преди избори да вегетират върху човешки конфликти, нито пък да злоупотребяват с интимността на вярата, отбелязва тя.

***
Да се ограничат командировките в чужбина на вътрешния министър Михаил Миков до края на мандата на правителството - това ще поиска от премиера Сергей Станишев председателят на парламентарната вътрешна комисия Минчо Спасов, съобщава в челния си материал "Труд".

"МВР няма проблеми от външнополитически характер. Проблемите на МВР са вътре в страната", мотивирал се Спасов. Заедно със заместниците си Татяна Дончева и Борислав Българинов той изслушал вчера исканията на лидери на синдиката на протестиращите полицаи. След срещата шефовете на вътрешната комисия решили да извикат и министър Миков на 26 март. От него ще искат да представи план за съкращения в МВР, осигуряващ до 50 на сто увеличение на заплатите. Ще настояват да изготви списък с имоти на ведомството, които да бъдат продадени, и с парите да се платят обезщетения на съкратените.  Вестникът цитира мнението на вътрешния министър, който е в Литва, че полицаите, които си хвърлят нашивките, трябва да напуснат. Министърът определил жеста като обида към работещите в МВР и обществото. На протеста си в неделя полицаи хвърляха пагоните си в символичния ковчег на МВР.

***
"Твърдите ядра на СДС и ДСБ са против коалицията", посочва пред "Новинар" бившият лидер на СДС Пламен Юруков. Точно тези хора не искат да гласуват, защото се оказа, че редовите членове са много по-принципни от партийните си ръководители, казва Юруков. Той прогнозира, че разцепление в СДС едва ли ще има, но може да се очаква много силна демотивация на членовете на СДС да работят за тези избори.

***
"Искам да разоблича сините олигарси", заявява пред "Стандарт" Стоян Ганев, бивш външен министър в правителството на СДС в началото на 90-те, а по-късно началник на кабинета Симеон Сакскобургготски /НДСВ/. Преди дни Ганев обяви,  че се връща в България. Той още не е решил дали да се включи в политиката, но ако се убеди, че може да направя нещо добро за хората у нас, щял да се включи в политическата битка. Една от важните срещи според него е с Яне Янев, който по думите му се утвърждавал като лидер в битката с мафията и корупцията. Бих искал да обсъдя с него и ръководството на партията му някои аспекти и налична информация за произхода, развитието и най-вече за разкриването на истината за сините олигарси, допълва Ганев.

***
Изследване на "Медиана", публикувано в "Труд", констатира общо "охладняване" към водещите политици от най-различни цветове. Първите две места в класацията на "Медиана" се заемат от Георги Първанов и Бойко Борисов, съответно с 51  и 49 процента одобрение. По 35 на сто получават Меглена Кунева и Стефан Данаилов. 29 процента одобряват Сергей Станишев, който покачва рейтинга си с 3 процента, въпреки вота на недоверие към кабинета. В първата десятка са и  Даниел Вълчев и Меглена Плугчиева с по 26 процента одобрение, Георги Пирински - 25 на сто, Ивайло Калфин -  23 процента, Ахмед Доган и  Волен Сидеров - по 21 процента.  

***
"Родителите да гонят калпавите учители", предлага пред "Стандарт" Кирчо Атанасов, заместник-министър на образованието. Той съобщава, че педагозите масово подкрепят проектозакона за училищното образование, особено наказателните мерки, свързани със затягане на дисциплината, и дори предлагат нови идеи. Сред тях е да се създаде възможност училищните съвети, съставени от педагози, а може и от родители, да освобождават учители, които са вложили преподаването си и поведението си.

"5 процента по-малки осигуровки, 130 000 работници повече", обяснява пред "24 часа" Симеон Дянков, главен икономист на Световната банка. Той смята, че е добре заради кризата да се намалят някои данъци, за да влязат бързо повече пари в ръцете на хората и бизнеса и да се избегне голямото увеличаване на безработицата. Наскоро правихме анализ, който показа, че намаляването на социалните осигуровки с 5 процента може да се отрази в запазването на 130 000 работни места в България, казва Дянков.
 
***
"МВФ:левът е надценен", цитира "Труд" мнение на експертите от МВФ. Едно от заключенията на директорите на МВФ в годишния им доклад за консултациите с нашето правителство е, че ефективният валутен курс в България е надценен, но е трудно да се каже с колко. В доклада си МВФ съветва кабинета да не продължава да руши конкурентноспособността на нашата икономика чрез увеличение на работните заплати над продуктивността. Като риск се оценява и високата зависимост на България от чужди инвеститори.  

***
"Топят" шефовете си за фалшиви заплати", казва пред "Труд" изп. директор на Главната инскпекция по труда Гълъб Донев. Ръстът на наетите "нелегално" засега бил едно от най-ясните проявления на кризата. Донев констатира, че от известно време сигналите на работещите, че им плащат фалшиви заплати, са се увеличили. Само за първите два месеца са получени над 250 сигнала, като най-много са от София и големите градове.

***
"Без спасител "Кремиковци" почва ликвидация през юни", съобщава пред "Сега" синдикът на комбината Цветан Банков. Той обяснява, че в момента инвестиционен интерес има само от бразилската компания CSN и затова усилени преговори се водят само с нея. Тяхното предложение  е те да купуват за комбината коксуващи въглища, а "Кремиковци да ги преработва на ишлеме.
 
***
"Не искам да съм министър на културата", декларира пред "Труд" председателят на Съюза на артистите Христо Мутафчиев.  Той определя Стефан Данаилов като успешен министър. Ако той е следващият министър на културата, с него можем да свършим много повече неща, отколкото с когото и да е друг, коментира Мутафчиев.