Протестът ни не е политически, категорични са представители на протестиращите служители на МВР. В студиото на "Тази сутрин" гостуваха Иван Павлов, председател на синдикалната федерация, Валентин Попов, зам.-председател и Георги Илиев, член на УС на синдикалната федерация.

Всеки се опитва да се отърка, за да прихване

Трябва да се поставят ребром въпросите, които доведоха до това положение – нашите хора да са на улицата, а не да излиза, че служителите на МВР правят протест за удоволствие", отбеляза Павлов.

Гостите изброиха отново исканията на полицаите: промяна в закона за МВР, глава 20, промени в Наказателния кодекс, подобряване на материално-техническото оборудване на служителите, увеличение с 50% от 1 януари 2009 г., заплащане на извънредния нощен труд и увеличаване на средствата за храна.

"Първо поставихме исканията пред министерството. Ако имаше пречки и проблеми, трябваше да ги представи на съответното ниво. На няколко пъти се срещахме с ръководството. Водиха се разговори с конкретни насоки за решаването на проблема. След това министерството направи някакви предложения. В рамките на контактната група ги разгледахме и обсъдихме. Решихме тези предложения да се обобщят като едно цяло", обясни Павлов.

Притеснява ни това, че нашите хора отиват и стават плочкаджии

и строители, възмути се той и добави: "Иска се да се направи компромис без отсрещната страна да е предложила нищо". "Не всички служители на МВР са с полицейски функции, подчертаха няколко пъти от федерацията. "Нека не обвързваме нашите искания със ситуацията в другите ведомства (ДАНС например - бел.ред.). Сигурността в цял свят струва пари. Ние искаме да я дадем, но тя трябва да бъде финансово обезпечена. На 17 г. Съм почнал в системата на МВР. Наказан съм за това, че уча, за да се усъвършенствам. Работа в оперативно дежурна част. Понеже съм началник група, вземам около 1000 лв.", разказа Павлов.

"Ние не искаме да сме богати. Ние сме полицаи. Искаме повече или по-малко нормален социален статус. Ние сме голямо ведомство, след нас, както навсякъде има некачествени хора. Но ние искаме да си вършим работата си, даваме времето и нервите си, някои колеги дадоха и живота си", добави Попов. Представителите на синдикалната федерация не пожелаха да коментират лозунга

"МВР – Маджо вика Румен":

"Не можем да коментираме, присъединиха се служители, но и граждани. Това не важното за проблематиката", смята Павлов.

Гостите на Бареков дадоха пример с Румъния – от 2003 г. насам в българската полиция нещата се влошават, докато в Румъния за една година заплатите са се повишили с над 50%.

Всяка служба е феодално владение,

каза Павлов за МВР. В заключение той заяви: "Очакваме адекватната реакция. Нещата са сложени на много сериозни основи. Ако получим някакво предложение, което си заслужава да обсъдим, събираме се, обсъждаме и ще бъде сведено на следващите нива като информация".

"Сами си политизират проблема. Когато не искат един проблем да се реши, го политизарат", отбеляза  още Павлов, според когото "Искаме диалог. Искаме да сме партньори на политическото ръководство".

Ние сме в тази система, за да не става страшно, отбеляза от своя страна Валентин Попов.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето