Книгата на Румяна Угърчинска "Истината за атентата срещу Йоан Павел II", писана в продължение на 10 години, излезе и на нашия пазар. Авторката живее във Франция, където е преподавател в Института за съвременни криминални заплахи към Правния университет в Париж. Тя е била провокирана да напише книгата от жаждата за истината, тъй като според нея са се изписали тонове мастило по тази тема - всеки е искал да оправдае своята теза и истина, и никой не е сравнил фактите, за да види какво ще произлезе от това сравнение.

"С години ни е натрапвана истина, която не е била вярна, а обективността е в тезата, че Али Агджа не е бил сам в мисията си, той е бил подпомаган от крайно дясната организация "Сивите вълци". Тяхната група е пътувала из Европа в продължение на 18 месеца, докато Али Агджа е бил издирван от Интерпол, без да бъде арестуван или спрян", заяви Угърчинска.

Връзката на Али Агджа с различните тайни служби по света има много малко доказателства. Знае се, че след неговото арестуване той се е срещал с представители на италианските и турските тайни служби, за което е било издадено специално отношение. Преди атентата той със сигурност е имал контакт с тайните служби. Орал Чилик е потвърдил, че той е бил в контакт с италианските и турските тайни служби.

На 13 май 1981 папа Йоан Павел II е прострелян на площад Св. Петър в Рим. Всяка сряда той прави обиколка, за да се срещне с вярващите. Пренесен е спешно в клиника и е близо до смъртта, до него се намира главният инспектор на ватиканската полиция. Арестуван е един мъж – 23 годишния турчин Али Агджа, признава извършеното покушение и затова е осъден на доживотен затвор.

Розарио Приоре е понастоящем най-големият специалист в Европа по международен и политически тероризъм. През 70-те години на него се възлагат най-тежките дела, свързани с корупция и терор. Наричан е екзекуторът на Червените бригади и е човекът, който работи по първите следствия на атентата срещу папата и по отвличането и екзекуцията на италианския премиер Алдо Моро.

"Българската следа вече беше изключена от Римския съд, който вече беше оправдал обвиняемите българи и в последствие започнах да се занимавам със следствените действия, които бяха насочени към обвиняемите от турска националност, така че по времето, в което се включих в следствието българската след вече беше изоставена. Акцентът беше сложен върху следата, която водеше към Сивите вълци. Това е една крайно дясна турска организация. Тази следа се очерта по време на втората фаза на следствието. Имахме имената на някои от участници в атентата, които се излязоха наяве след проведено следствие за наркотици. По онова време обстановката беше по различна от сега, имаше желязната завеса и неволно се правеше такова деление дори и когато търсехме истината", каза за bTV италианският съдия Розарио Приоре.

Доказано било, че организацията на "Сивите вълци" е замесена в атентата, и че те са свързани с различни тайни служби. По думите на магистрата версиите относно поръчителите все още обаче били доста объркани.

"От онези години насам са направени много стъпки напред. Повечето европейски страни тогава сочеха България като основен виновник за атентата, но това беше признак на крайност, до която се стигаше от страна на различни европейски страни. Италия беше външна граница и се влияеше от западния и от другия свят. Много от онези събития бяха приписвани на съветските служби. Това беше период, в който се правеха опити италианската комунистическа партия да заеме място сред управляващите политически сили в Италия и това будеше основателна съпротива", посочи Приоре.

Румяна Угърчинска не е получавала официално съдействие от тайните служби, срещала се е най-вече с бивши служители, но според думите й един разузнавач остава такъв цял живот. Тя каза, че Али Агджа е доста противоречива личност. Той е природно интелигентен човек, който успява да се адаптира, наблюдавайки всичко, което става около него. Стремежът да бъде намалена присъдата му го е карал да изкаже не малко лъжи, които са му били подсказани, смята авторката.

Не е имало натиск върху италианските магистрати по делото на Али Агджа. Те са се сблъскали със съпротива и мълчание особено извън Италия. Съдия Приоре смята, че когато се отворят архивите, които не могат да се достъпят преди да изтече 30-годишния срок през 2011 г., ще излязат повече факти около случая Али Агджа.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето