"Върви ли Борисов по стъпките на царя", коментира "Труд". Приликите и разликите между ГЕРБ и НДСВ изпъкват след десет месеца от управлението на партията на Бойко Борисов. Царската формация бе партия чудо. ГЕРБ - също. Общ белег е и характерът - без съмнение лидерски тип формация. И НДСВ, и ГЕРБ взеха властта като ярко отрицание на политическите нрави, обещавайки да разбутат така нареченото статукво. Съществени ли са разликите? НДСВ стана партия след победата на парламентарните избори. ГЕРБ проходи като гражданско движение. НДСВ са с международния етикет на либерали, ГЕРБ - на дясната ЕНП.

Най-ярката разлика между залязлата и изгрялата сила обаче са кадрите. Уви, не в полза на ГЕРБ. Десет месеца са време, за което новаците трябваше да се окопитят. Вместо това ГЕРБ-ерите в парламента остават неопитни, плахи, безцветни, безименни. За разлика от тях плеяда жълти политици блеснаха навремето. Но какво от това? Магията на НДСВ угасна заради празни обещания, царски имоти, лицемерие. ГЕРБ изглежда далеч от угрозата да бъде аличена и забравена, но доверието в партията взе да пада. Заради нерешителност, популизъм, лобизъм, некомпетентност.

***
"ДПС оглави протестите срещу правителството", акцентира "Сега". За пръв път от началото на мандата ДПС се обяви публично срещу правителството на Бойко Борисов. Вчера партията подкрепи политически тютюнопроизводители от Североизточна България, които започват безсрочна гладна стачка и безсрочен мирен протест. Те настояват кабинетът да им гарантира 116 млн. лева премии за миналогодишния тютюн и още 50 млн. лева обещани им от аграрния министър Мирослав Найденов. Премиерът отказа да коментира действията на ДПС. По време на обсъждането на актуализирания бюджет движението ще внесе предложение парите на тютюнджиите да бъдат изплатени в най-кратък срок и ще настоява това изрично да се запише в закона. Ако мнозинството не се съобрази, ДПС заплаши, че нещата няма да се изчерпят само с политическа подкрепа за протестиращите - хората на Ахмед Доган ще станат част от протеста.

***
"За отпор на мафията трябват хора с мисия", казва в интервю за "24 часа" главният прокурор Борис Велчев. Той посочва, че оценката на евроекспертите за работата на прокуратурата ще я видим в поредния доклад, който се очаква през втората половина на юли. Евроекспертите са много добре информирани за проблемите на българското правосъдие. Велчев припомня, че в последните години в докладите на Европейската комисия престана да се коментира въпросът с прането на пари в България. Ако този проблем през 2006-2007 г. бе много сериозен и остър, липсваха присъди, в момента той не фигурира.

Обяснението е, че сме подобрили работата си. Другата положителна тенденция е свързана със злоупотребите с пари от фондовете на ЕС. Главният прокурор допълва, че 10-те най-известни имена, сочени като лидери на организирани престъпни групи през последните 15-ина години, са или обвиняеми, или се издирват с европейска заповед за арест.

***
"На точното място, в точното време, с точната сила" е новият девиз на командосите, който бе осветен вчера заедно със знамето на 30-годишнината от създаването на Специализирания отряд за борба с тероризма (СОБТ), информира "24 часа". "Пожелавам ви да пазите името си чисто и колкото по-малко работите, толкова по-добре за държавата", поздрави баретите премиерът Бойко Борисов. Той заедно с над 30 дипломати, висши прокурори и полицейски началници гледа демонстративното спасяване на заложници, което баретите показаха за 8 минути. "Знам, че няма по-силна и по-компетентна структура от СОБТ", похвали командосите и американският посланик Джеймс Уорлик.

***
„Сливане на общини предлагат сините", съобщава "Труд". Намаляване на броя на общините и реформа в администрациите поискаха вчера от СДС. Идеята е да започне дискусия за сливане на общини и това да стане преди местните избори през 2011 г., заяви заместник-председателят на партията Румен Христов. Сините не се ангажираха колко трябва да останат общините - първо трябвало да се направи анализ на териториалните, икономическите фактори и населението. Така ще се гарантира финансовата стабилност на общините, обясни Христов. Десетки местни администрации не предлагат адекватни услуги заради липса на капацитет. Те не могат да кандидатстват и за европроекти, допълни той.

Икономика

"Нефтопроводът не е изгоден, отсече Борисов", отбелязва "Труд". "Няма пари за проекта Бургас-Александруполис". Бургаски регион не го иска, той няма да мине международната екологична оценка. Не е и изгоден", заяви вчера премиерът Бойко Борисов. Той коментира и че страната ни има "съвсем нормални и прагматични отношения с Русия" по повод твърденията, че България направила завой от Москва към Вашингтон. "Този завой сме го направили, като сме влезли в НАТО и в Европейския съюз. И сме излезли от СИВ. Нашият път е евроатлантически", заяви Борисов.

"Не скритите договори, а опитите за фокуси объркаха бюджета на Дянков", коментира "Сега". Отбелязва се, че стари договори, сключени от предишното правителство, които уж нямаха нищо общо с бюджет 2010, се оказаха основните виновници за неговия провал и за нуждата от спешна актуализация. И до ден днешен управляващите упорито отказват да съобщят подробности по тайнствените договори. Не е ясно и как чиновници от по-ниските нива ще посмеят да крият договори за 2 млрд. лева. Отговорите могат да се търсят в три посоки. Първо, по-голямата част от "договорите в чекмеджетата" са били известни на финансовото министерство отдавна, тъй като са дългосрочни. Второ, много от договорите не са финансово необезпечени, а са финансово неразплатени. Тук наистина може да се търси вина на кабинета "Станишев", който бе заложел 7,5 млрд. лева приходи повече, отколкото реално влязоха в хазната м. г. Затова и в края на 2009 г. финансовият министър Симеон Дянков нямаше пари, с които да разплати тези ангажименти на държавата. Трето, новите управляващи съзнателно не са включили в бюджет 2010 плащания по
договори за милиарди левове, които са им били известни, с надеждата, че икономиката ще потръгне и ще могат да поемат част от тези плащания с актуализацията през юни. Проблемът е, че прогнозите на Дянков и екипа му за икономиката и съответно за приходите тотално се провалиха.

"Дават енергото на прокурор", информира "Монитор". Сериозни нарушения в дейността си са извършили трите електроразпределителни дружества - ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН. Това е установила приключилата проверка на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, съобщи председателят й Ангел Семерджиев. "При наличие на данни за извършване на престъпление от страна на електроразпределителните дружества ще сезираме прокуратурата", категоричен е Семерджиев. Нарушенията са свързани с лицензионната дейност на енергодружествата, със счетоводните практики и с начина, по който ЕРП-тата са изнасяли част от дейностите си във външни фирми. Регулаторният одит на енергото бе назначен през април по разпореждане на премиера Бойко Борисов.

"До 355,8 млн. лева скочиха дълговете на болниците", съобщава "Труд". Това показва детайлна справка към 31 март т. г. на Министерството на здравеопазването. От тези борчове 87,6 млн. лева са просрочени задължения. Някои от тях са още от 2008 г.

В интервю за "Труд" Румен Овчаров, депутат от БСП, бивш министър на икономиката и енергетиката, коментира актуализацията на бюджета. Според него логиката е една - има още няколко милиарда в резерва, дайте да ги изядем! Да сложим 1,3 млрд. лева под заглавието "резерв" и министър-председателят да си прави пиар с тях. Това ли е философията, с която България излиза от кризата, пита Овчаров. По думите му очевидно смисълът на тази политика "след нас и потоп" е да преживеем до някакъв ден Х. Най-вероятно това са следващите президентски избори. Ако правителството се беше разплатило с бизнеса м. г., щеше да си спести поне проблемите с бюджетния дефицит, смята Овчаров.

България – ЕС

"Данните ни за бюджета закъснели пред Брюксел", отбелязва "Труд". Еврокомисарят по икономическите въпроси Оли Рен обясни вчера пред Европейския парламент в Страсбург защо Евростат ще проверява данните на българската статистика. "Първо, комисията беше информирана със закъснение от България за значителните ревизии на бюджетната прогноза в нарушение на договорните задължения", посочи Рен. "Второ, нямаме информация защо България само за няколко седмици е ревизирала планирания си бюджет за т.г. от балансиран на бюджет с дефицит от 3,8%, макар че макроикономическият сценарий е останал непроменен и дори се е подобрил." Рен добави, че по досегашните данни от София ЕК не може да оцени бюджетните планове на България за тази година.

„Губим доверието на Европа заради хаоса с бюджета", цитира "Дума" изявление на лидера на БСП Сергей Станишев. Не е ясно защо при промяна на икономическата прогноза към по-позитивна се планира толкова голям спад в приходите, поясни Станишев и добави, че става все по-актуален въпросът за бюджет 2011. За тази година е ясно, че дефицитът ще се финансира от бюджета, но как ще се финансира догодина не е ясно, подчерта соцлидерът.