Целта е да се върнат чистотата на българското кисело мляко, българското бяло сирене и кашкавала ни. Стандартите не са задължителни, но който има претенции да произвежда истинското, е задължен да ги спазва и да ги бележи със специален знак на автентичност.

***

"Кабинетът бори кризата", пише "Новинар". Министрите решили да подпомогнат финансово фирмите и предприятията, засегнати от кризата, и да намалят разходите на ведомствата за заплати. Работниците, които са на половин работен ден, ще получат финансови компенсации от държавата. Обезщетенията ще бъдат в размер до 120 лева към заплатата.

Държавната помощ ще се отпуска еднократно в рамките на 1 година и ще се изплаща на работниците за срок от 3 месеца. Повечето вестници акцентират върху друго решение на Министерския съвет - почивката от  1 май до 6 май. С ваканцията се стимулират хората да отидат на почивка и така да подпомогнат туризма, мотивирала се министър Емилия Масларова.

***

"В постоянна готовност сме за газова криза", уверява в интервю за "24 часа" министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Засега няма по-тревожна ситуация, но правим необходимото, за да не сме неподготвени, отбелязва Димитров. Той информира, че засега няма отговор на писмата на "Булгаргаз" до трите доставчика. Юридическият екип на министерството работи, но ще трябва да ползваме и външни консултанти за поставяне на исканията на база на Енергийната харта, обяснява министърът.

Работи се сериозно, тъй като България беше ощетена несправедливо и не можем да забравим това, което ни беше сторено, категоричен е Димитров. На въпрос дали ще има протекционизъм заради световната финансова криза министърът отговаря, че не харесва тази дума, но трябва да е ясно "какво искаме да качим в Ноевия ковчег по време на криза". Той посочва като приоритети енергетиката, развитието на информационните технологии, туризмът,  биотехнологиите и земеделието.

***

"Ще подпишем взаимноизгоден договор с "Газпром", съобщава в интервю за "Монитор" Димитър Гогов, изпълнителен директор на "Булгаргаз". На въпрос на журналиста дали текат  обсъждания за директен договор с дъщерната на "Газпром" компания "Газпромекспорт" Гогов отговаря, че желанието на "Булгаргаз" е да има такъв договор до май или поне дотогава да има изчистени позиции на двете страни.  С директен договор според него ще се подобри финансовия поток на дружеството. Сега ние плащаме на 3 дружества в 3 различни срока, които винаги са авансово, обяснява Гогов.     

***

"Лихвите по кредитите ще тръгнат надолу", прогнозира пред "24 часа" икономическият съветник на премиера  Драгомир Стойнев. Той уточнява, че те не можели  слязат на същото ниво от миналата година. Още през 2007 г., когато започна финансовата криза в САЩ, по проект на премиера внимателно изследвахме симптомите й и предвидихме 3 сценария, припомня Стойнев. Според него в момента се намираме в този за нормално, предвидимо развитие на ситуация в условия на криза.

***

"Следят телефонни разговори само при тежки престъпления", информира "24 часа". Телефонните разговори и онлайн комуникацията ще се следят само при разследване на тежки и компютърни престъпления. Операторите ще съхраняват данните 1 г. и срокът няма да бъде удължават дори при искане на компетентните органи. Това записали окончателно вчера депутатите в Закона за електронните съобщения. Те отхвърлили идеите на МВР за лесен достъп до телефонни разговори, електронна поща и други данни от интернет.

***

"Свидетели няма да има III", е озаглавен анализът в "24 часа". Той разказва какво се случва с арх. Георги Янев, който уличи в корупция двама чиновници. Вестникът пише, че кариерата на архитекта е пред провал. Освен че инвеститорът го отстранява от проекта, властите не връщат  10-те хиляди лева, които Янев е дал за белязани пари, за да бъдат заловени подкупните чиновници и данъчните го преследвали заради дългове, архитектът започва да губи клиенти, коментира авторът и прави извода, че свидетелите в България не получават никаква подкрепа от държавата. Ако държавата не вземе мерки свидетелите да бъдат грижливо пазени и уважавани, ще загуби битката срещу корупцията и престъпността в ключов за България момент, заключава авторът.   

***

"Проверяваме имането на митничари", казва пред "Труд" Бойко Великов, председател на парламентарната комисия за борба с корупцията. Най-вероятно още през март ще има парламентарен контрол върху дейността на Агенция "Митници" и служителите й, информира той. Имаме сериозни сигнали, свързани с дейността на техни служители, извършихме голяма проверка заедно с НАП, според нас в митническите служби има условия за корупция, обяснява Великов. На въпрос дали скандалът с източването на ДДС ще разклати лодката на правителството и на БСП той изразява надежда, че това няма да се отрази върху събираемостта на данъците или да разклати сериозно БСП и коалицията. Вярвам, че бързите действия, които бяха предприети, ще доведат до съответните действия и на прокуратурата,  допълва Великов.

***

"Търсим причината за бездействието на следователя на Мургина", заявява пред "Новинар" Бойко Найденов, който оглавява Националната следствена служба. Следователят в продължение на 10 дни не бил прочел материалите по делото и дори не е планирал следствени действия. Той не беше натоварен с други дела и няма обяснение защо е постъпил така, посочва Найденов.

***

"Ако ДСБ са във властта, там няма да са БСП и ДПС", категоричен е пред "Сега" лидерът на ДСБ Иван Костов. Това, което ние гарантираме, е, че ако сме в управлението, там няма да бъдат БСП и ДПС, заявява той.  Ние нямаме проблем да си осигурим парламентарно представителство, уверен е Иван Костов.

Нашата политическа цел е голямо дясно обединение, което да бъде равностоен партньор на ГЕРБ в управлението, посочва той. Костов казва, че икономическата криза го вдъхновявала, защото за него антикризисното управление е познато предизвикателство. От действащите политици никой не бил компетентен в тази сфера. Аз съм малко като онези хора, които вместо да бягат, се чувстват привлечени от торнадото, отбелязва Костов.

***

"Класа" обръща внимание на законопроекта за референдумите. "Имаме забележки към закона за референдумите", казва пред вестника Четин Казак от ДПС. Неговите притеснения са свързани с текстовете за задължението на парламента при събрани над 600 000 подписа да насрочи референдум без никаква възможност за преценка, както и с ниския според Казак праг за участие - 30 процента, при който решенията на допитването ще бъдат валидни. "Който е имал други идеи, да ги е дал навреме", коментира Янаки Стоилов. Всеки, който поддържа прякото участие на гражданите, трябва да е готов да признае, че те имат право да се произнесат по начин, задължителен за държавните органи, отбелязва той.  

***

"Кабинетът готви скандален бартер с близка до ДПС фирма", според челното заглавие на "Сега. Компанията "Обединени български вестници" ес кани да придобие атрактивни сгради в центъра на София, които в момента са собственост на държавата, пише вестникът.

***

Ще се наложи столичани да изхвърлят временно боклука в чували до смяна на съдовете за смет в районите "Младост", "Люлин", "Овча купел", "Витоша" и части от централния "Триадица", съобщава "24 часа". Мярката се налага, тъй като на 1 март изтича концесията на "Новера" за петте столични района.
Вчера е бил приет и бюджетът на София. Приоритетите според "Стандарт" са изграждането на пътища и метро, поддръжка на парковете и строеж на нови детски градини.

***

С пет съдебни дела може да ни изненада ЕК точно по време на предстоящите парламентарни избори, съобщава "Труд", като цитира предупреждение на евроминистъра Гергана Паси към колегите й от правителството. Става въпрос за нарушения или несъответствия с общото европейско законодателство, които сме поели ангажимент да изчистим с влизането си в ЕС през 2007 г. Софийският боклук е със сигурност била една от проблемните теми.

***

"Брюксел даде ход на две наказателни процедури срещу България", обявява от първа страница "Класа". Едната процедура е във връзка с начисляване на данъци върху чуждестранни облигации, а другата - дискриминацията на чужди адвокати у нас.
 
***       

"Да си в Евросъюза не е като разходка в парка", е озаглавен материал в "Труд" с автор евроминистъра на Великобритания Каролин Флинт. Тя припомня, че днес Европейската комисия публикува доклада си за разширяването на ЕС и за ползите и предизвикателствата, които то носи. Дали разширяването наистина се оказа полезно за старите членки на ЕС?Да!, пише Флинт. Според нея и от бъдещото разширяване ще има същите ползи, стига страните кандидати да изпълняват строгите, но честни условия на присъединяването.

***

Вчера бе отбелязана 136-годишнината от обесването на Васил Левски. "Нека ние, съвременните политици, да се учим от Васил Левски и от уважението, което той имаше към задружните сили на нашия народ, защото това е ключът към просперитетът на съвременна България", цитира "Класа" словото на президента Георги Първанов. На поклонението пред паметника на Апостола в столицата присъстваха и председателят на парламента, премиерът Сергей Станишев, министри и общественици.