Вчера Министерският съвет го утвърди на поста и освободи скандалната му началничка. Според запознати назначаването му е временно решение, а нов директор ще се търси след изборите.    

"Станишев: Стига глупости! Орешарски е най-добрият", пише "24 часа". "Престанете с глупостите! Орешарски е един от най-добрите министри в правителството", скара се премиерът Сергей Станишев вчера на въпрос от журналисти ще отстрани ли финансовия министър, докато тече проверката с ДДС измамите. Въпросът за оставка на Пламен Орешарски не е повдиган на вчерашното заседание на Изпълнителното бюро на БСП, заяви и говорителят на червените Корнелия Нинова. Иначе ръководството се занимавало с оставката на екс шефката на НАП Мария Мургина и заключило, че "премиерът реагира бързо и адекватно, приемайки я".

***

"Запор за 23 млн. изпрани лева", е водещо заглавие в "Труд". Софийският градски съд уважи рекорден иск на комисията "Кушлев" в полза на държавата. Той наложи запор на имоти за 23 827 288 лева, придобити с престъпление от Елизабет Елена Вон Месинг - рускиня с финландски паспорт. Чужденаката, над която тежи
обвинение в пране на пари, не може вече да разполага с апартамент в столичен квартал, дружествени дялове и няколко банкови сметки. Магистрати определят Месинг като аферистка от международен калибър. Днес тя е под домашен арест в България.

***

"Прокуратурата оневини бизнесмена Георги Гергов", съобщава "Труд". Прокурорска проверка отхвърли обвиненията на депутати срещу пловдивския бизнесмен Георги Гергов. Миналата година народните избранници Яни Янев и Димитър Абаджиев внесоха сигнал в Окръжна прокуратура-Пловдив, според който имало данни за извършени престъпления в сделки между общината и Гергов. Прокурорската проверка обаче е оборила тези твърдения.

***

"В МВР съкращават над 2100 щата", информира "Труд". Това реално прави около 1200-1400 служители, които ще излязат от системата, казаха вчера от вътрешното ведомство. Министър Михаил Миков потвърди вчера за съкращенията, но отказа да коментира числата, тъй като те щели да са точни в края на февруари. Ще бъдат закрити доста от "кухите щатове", на които от години няма назначени хора, обясниха от министерството.

***

"Който гласува - печели почивка", е озаглавено интервюто в "Труд" с проф. Огнян Герджиков, заместник-председател на НДСВ. Той защитава позицията, че няма кой знае каква сериозна аргументация против съчетаването на двете гласувания - за Европейски и за национален парламент. Никой няма намерение
предсрочно да прекратява мандата, както се опасява БСП. Това Народно събрание ще си го изкара до края, до 25 юни. А това, че изборите ще са 2-3 седмици преди това, нищо не означава. Новоизбраните народни представители ще могат да се конституират, след като изтече този мандат, посочва Герджиков.

***

"Шефът на ЕНП нахока тройната коалиция", отбелязва "Сега". Ден след като заяви, че Европейската народна партия няма практика да се бърка във вътрешните работи, шефът на ЕНП Вилфред Мартенс нахока управляващите и ги обвини в съзнателно поддържане на корупцията у нас. "За първи път имате историческия шанс да изберете правителство, което не е част от номенклатурата. За какъв друг лидер може да мечтаете, след като имате Бойко Борисов?", запита шефът на ЕНП. "Днес имам много по-важна работа от това да коментирам думите на г-н Мартенс", реагира премиерът Сергей Станишев. За него било очевидно, че визитата на лидера на ЕНП е във връзка с предстоящия вот за европарламент и цели да окаже подкрепа на ГЕРБ.

"Европа е от Марс, България - от Венера", е заглавието на коментара в "Труд". Поводът е, че председателят на ЕНП Вилфред Мартенс препоръча на страната ни да слее вота за национален и Европейски парламент. И допълни, че се надява на силно дясно правителство в България под ръководството на Бойко Борисов. Нито ЕНП, нито ПЕС могат да манипулират и да носят отговорност за политиката на България, пише авторът. Ако някой си въобразява, че подобни изявления носят в себе си избирателен заряд, нещо се е объркал. Унизително е да ни се припомня какво да правим, ако сами нямаме воля за това. По-важно е, че няма как обединенията на партиите в ЕС да акушират обединение на леви или на десни партии и да им гарантира след това победа.

"САЩ бутат Бойко към БСП, Европа го тегли към ОДС-2", е анализът в "24 часа". Представени са два сценария за бъдещия кабинет, които ни готвят отвън. Първият е задокеанският, т.е. на САЩ. Според него след изборите трябва да ни управлява коалиция от БСП и ГЕРБ. Ето защо. БСП се оказа сред най-усърдните партньори на САЩ във всичките му начинания - Афганистан, Ирак, Косово. Ние все сме "държавата ДА". Бойко Борисов пък повтаря това, което заяви бившият посланик на САЩ у нас Пардю, че етнически партии не подхождат за този регион. Вторият, "европейският" сценарий стана още по-безпощадно ясен след посещението на шефа на ЕНП у нас. Всъщност той е по-скоро "дясно европейски". В смисъл, че отразява неприкритото желание на ЕНП за изграждането на нещо като нови "Обединени демократични сили". Проблемът обаче и за едните, и за другите "сценаристи" е, че ние, българите, сме неуправляемо племе.

***

"Замразяват заплатите", пише "Стандарт". Властта иска да замрази заплатите, разтръби КНСБ. Заради кризата близо 450 000 бюджетни служители може да останат без планираното от 1 юли 10% увеличение на парите, алармира заместник-шефът на синдиката Пламен Димитров. Той съобщи, че решението е заложено в постановлението за изпълнение на бюджета, което кабинетът ще разгледа утре. Вносител е финансовото ведомство.

"Жилищата ще поевтинеят с още 10% до лятото", прогнозира пред "Труд" Симеон Пешов, председател на камарата на строителите в България. Тенденцията е такава, защото търсенето е малко, а предлагането е голямо. Има предприемачи, които са взели кредити и те ще са принудени да свалят цените, за да разпродадат и да си върнат заемите. В сградното строителство за тази година ще има спад на инвестициите с около 2,5 млрд. лева. В предходната година само жилищното строителство беше 5,2 млрд. лева, т.е. спадът е почти 50%. Това създава проблеми за производителите на строителни материали, и при услугите. Тази криза може да се успокои главно чрез публични инвестиции в инфраструктурата, оперативните програми на ЕС, поръчки по САПАРД, общински проекти, посочва Пешов.

***
 
"ЕС обмисля извънредни мерки срещу България", акцентира "Сега". Европарламентът ще задължи Еврокомисията да му представя тримесечни доклади как страната ни харчи парите от структурните фондове. Тяхното усвояване засега е символично, но заделените суми са за милиарди. Членовете на Комисията по бюджетен контрол на ЕП приеха окончателния си доклад за разходите на ЕС през 2007 г., в който отделиха специално внимание на България и Румъния като високорискови за парите на европейските данъкоплатци. "Пропорционално на населението си България е допуснала най-много финансови нарушения в ЕС, следвана от Румъния", посочва Службата да борба с измамите ОЛАФ. Двете държави са обвинени и че упорито крият своите злоупотреби.

"23 дела за европари в съда, следят и контрольорите", отбелязва "24 часа". Спецзвеното за борба със злоупотребите с пари от еврофондовете към прокуратурата отчете бум на разследванията, свързани с програмите ФАР, САПАРД, ИСПА и "Леонардо да Винчи". За три месеца и половина в съда са внесени 23 дела. За последните 3 г. броят им е бил само 11. Това е изключително добра работа, явно прокуратурата има амбиция да действа по европейски начин, каза вчера министърът по европейските въпроси Гергана Паси след среща с прокурор Маргарита Попова, шеф на спецзвеното. "Искаме сигнали и анализи не само от ОЛАФ, но и от българската контролна система. Ресорните министри трябва да вземат мерки. Търпението на прокуратурата свърши, всички трябва да поемат своята отговорност и да работят", заяви Попова.

"Пускат парите по ФАР и ИСПА", научаваме от "Стандарт". Започва процедура по размразяване на плащания по програма ФАР за договори за 197 млн. евро. Това обяви заместник финансовият министър Димитър Ивановски след официален обяд с вицепремиера Меглена Плугчиева и чужди посланици у нас. Парите са за договори, сключени преди 29 юни 2007 г. Драстични нередности са установени в договори на стойност 12,5 млн. лева. Това са пари, които със сигурност ще трябва да върнем на Брюксел, стана ясно от изказването на Ивановски. Общата сума на замразените плащания по програмата в момента е 323 млн. евро.