Според него особено важно е основните европейски партии да повлияят на своите български партньори да променят политическата система в страната. Самият Семов очертава  четири промени. Първо, промяна в начина на избиране на народните представители - поне половината да се избират мажоритарно. Кой и кога ни внуши, че партийната демокрация е най-добрата и че листите са нейното естествено състояние. Второ, намаляване на броя на народните представители - до 120 или 150. В Европа почти няма друга държава с толкова много депутати спрямо електората. Трето, окрупняване на избирателните райони - така се намалява възможността за купуване на гласове и за измами при броенето на гласовете. Четвърто, увеличаване на ролята на президента като пряко избран и ефективно осмисляне на декоративната днес фигура на вицепрезидента.

***
"Сваляне на изборната бариера е оръжие срещу ГЕРБ", коментира за "Труд" Димитър Димитров, социолог и бивш член на ЦИК. Посочва се, че всяка допълнителна формация, влязла в парламента, намалява представителите на останалите, прескочили бариерата. Най-големи загуби обаче търпи най-голямата формация. Смъкването на бариерата от 4 на 3 процента сега е оръжие срещу Бойко Борисов и ГЕРБ, които се очертават като победители според социологическите сондажи. В същото време дава шанс на НДСВ да присъства в следващото Народно събрание. Прескочи ли 3-те процента, би могла да има 11 депутати, пет от които "откраднати" от ГЕРБ /ако ГЕРБ има около 40%/. Така с един куршум коалицията би могла да удари два заека - НДСВ да влезе в НС, а основният опонент - ГЕРБ, да има по-малко депутати.

***
"Вот насред лято може да опари БСП", предрича проф. Михаил Константинов. В интервю за "Стандарт" той казва: "Сега БСП си мисли, че е хубаво да изтегли изборите през лятото, защото ние ще бъдем на море, пък селяните ще са си на село. Обаче тогава може би ще е точно окото на бурята и хората ще са най-гневни, може би ще се вдигне вълната срещу тях. В България всеки политик си прави някаква сметка, но накрая идва кръчмарят и му показва някаква друга." Константинов прогнозира, че в следващия парламент ще има пет партии - десните и 4-те сигурни.

***
"Комбинация Станишев-Борисов не е Божи грях", смята Димитър Попов, бивш министър-председател. В интервю за "Труд" той не изключва бъдещо съвместно управление между БСП и ГЕРБ. И допълва: "Но след като лидерите на двете партии се убедят, че това е единственият начин за управление. Те нямат право на друг избор. Решението за такава неочаквана комбинация не е грях Божи. Стига да е в името на държавата и за доброто на народа." Димитър Попов коментира кандидатурата на Соломон Паси за шеф на НАТО така: "Предложението той да оглави НАТО е въпрос на чест, на национално самочувствие. Нека се споменава името на България."

***
"ЕНП към Бойко: Зарежи "Атака", пише "Стандарт". Коалиции с крайнодесни и крайнолеви екстремисти не бихме подкрепили никога. Това предупреди вчера в централата на ГЕРБ лидерът на Европейската народна партия Вилфред Мартенс. Той заяви, че всяка коалиция на европейско ниво изключва работа с националистите, и така отряза пътя на "Атака" към обща коалиция с ГЕРБ. Лидерът на ЕНП обясни, че партията му няма да се намеси, ако се наложи ГЕРБ да прави коалиция с БСП.

***
"Галеви прибрани, галевщината си остава", казва в интервю за "Труд" Милена Филипова, шеф на инспектората на Върховната касационна прокуратура. Според нея няма гаранции, че след братя Галеви в Дупница няма да се появят други "братя", чиито пари са с неясен произход, но в достатъчно количество, за да бъдат щедри към когото си искат. Лекомислено е да се разчита, че прокуратурата и съдът ще разбият модела "Дупница". Такива модели има и в други градове - модели, при които местният криминален авторитет е едновременно злодеят, благодетелят, полицаят и кметът. Ред е на изпълнителната власт да потърси по своята йерархия отговорност от тези, които не са си изпълнили задълженията - тези, заради които се казва: "Държавата е абдикирала оттам, където Галевите са на власт".

***
"Заместник-министър: Всеки втори данъчен в афери? Не, има натиск срещу тях", пише "24 часа". Явно някой е решил да търси дестабилизация в приходната агенция или евтини предизборни ефекти, заключи вчера след среща с данъчните шефове заместник финансовият министър Кирил Желев. Според него единият интерес от разклащане на Националната агенция за приходите /НАП/ е политически. Зад това стоят икономически и финансови интереси. Ако се вярвало на слуховете, всеки втори данъчен бил замесен в афери. Общественият натиск срещу данъчните се увеличава, а хората, работещи в агенцията, имат потребност от подкрепа. Според заместник-министъра за данъчните измами отговаря не НАП, а техните извършители.

"Прокуратурата отрече да има предателство по аферата "НАП", отбелязва "Сега". Не е вярно, че висш прокурор е "покривал" директорката на НАП Мария Мургина и я е предупредил за воденото от ДАНС разследване срещу нея. Това са обявили от държавното обвинение пред вестника. "Факт е, че определени фирми, които са собственост и са управлявани от нейни близки, са били извън обсега на ревизиите и проверяващите органи", призна заместник главният прокурор Валери Първанов. От ДСБ обаче продължават да настояват, че такъв прокурор има, и призоваха обвинител щ1 Борис Велчев да съобщи името му.

***
"Токов удар парализира ГКПП-Кулата", научаваме от "Труд". Два последователни токови удара парализираха цялата дейност на ГКПП-Кулата, като съсипаха компютърната система на пункта и поразиха дори резервните мощности. Проверка показва, че електричеството е извадило извън строя и цялата информационна и комуникационна компютърна система. Така на практика граничната система блокира и пунктът спира работа. До сутринта вследствие на аварията се натрупа около 2 километра опашка. Токовите удари са предизвикани от подадено доста по-високо напрежение от нормалното. ЧЕЗ са доставчиците на електроенергия.

***
"Икономиката сви двойно оборотите", пише на първа страница "Сега". През последните три месеца на 2008 г. икономиката ни силно се е забавила и ръстът й е едва 3,6% спрямо същия период на 2007 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт /НСИ/. До късната есен БВП растеше с 6-7% на тримесечие и министрите сякаш не чуваха мрачните предупреждения, че глобалната финансова криза ще удари жестоко българските предприятия. Това доведе до записването на прогноза за 4,7% ръст на БВП през 2009 г., която се очаква да е критична за България. Данните на статистиката показват, че засега единствено селското стопанство устоява на ударите - през последното тримесечие на 2008 г. добавената стойност в агросектора е с 20,6% повече в сравнение с година по-рано.

"Инфлацията е изяла 65% от ръста на доходите през 2008 г.", информира "Дневник". През декември средностатистическият българин е разполагал с 376,2 лева, което е с 11,1% повече спрямо същия месец на 2007 г., показват данните на НСИ. Реално обаче бюджетът на домакинствата се е увеличил езва с 3,9 на сто, тъй като нарастването е било изядено от инфлацията, която беше 7,2 на сто през миналата година. Данните на НСИ показват, че заплатите са основният източник на финанси за домакинствата през декември 2008 г.

"Пускат 5000 да чистят мръсните пътища", акцентира "24 часа". Това е част от новата програма на социалното министерство "Чисти пътища - безопасен път". Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова обяви в интервю за вестника, че проектът започва от началото на април. "Безобразни са пътищата, под асфалта излизат коренища и всеки шофьор е потенциална жертва", обясни социалният министър. Тя предупреди, че пари наготово няма да се дават въпреки кризата, а ще се предлагат различни подходи. Общо 60 хиляди работни места ще бъдат разкрити до края на годината, 20 хиляди от тях ще са в строителството, а други 19 хиляди ще запазят работа на 4 часа с държавна помощ.

"СДС предложи три антикризисни мерки", съобшава "Труд". Лидерът на СДС Мартин Димитров предложи да се направят съкращения в администрацията сега, за да не се изправи страната пред десетки хиляди безработни през лятото. Министерствата по извънредните ситуации и за администрацията били излишни, смятат сините. В СДС са категорични, че трябва да се намали осигурителната тежест наполовина. Така годишно във всяко семейство ще остават поне по 1500 лева. Третата антикризисна мярка е данъците за едноличните търговци да се намалят и от 15 да станат 10%. Сините се обявиха за незабавната оставка на финансовия министър Пламен Орешарски заради скандала в Националната служба за приходите.