Как да предпазим децата си от опасностите в Интернет?. Мрежата е не по-малко опасна от улицата и за това сме говорили неведнъж...Какво се промени у нас обаче за последните 3 години, откакто се създаде гореща линия за безопасен Интернет и се вгледахме повече в рисковете, които крие виртуалното общуване?
"Според всички проучвания в последните години процентът на деца в интернет расте и последните данни са, че над 85% от децата са в интернет редовно, което е поне три пъти седмично и поне по един час. Така че, в това отношение сме горе долу на нивото на Европейския съюз, не изоставаме". Това съобщи в предаването "Тази сутрин" на bTV Георги Апостолов, от обществения съвет за безопасен интернет. Той уточни:
"Става все по-лесно, знаете, че хардуерът вече поевтинява, т.е. вече не е толкова скъпа придобивка да си купи човек компютър вкъщи. Всички училища са оборудвани с компютри. В по-малките населени места, където няма такова навлизане на компютрите и на локалните мрежи за интернет, там пък има клубове, интернет клубове, които също се посещават от децата редовно. Мисля, че спокойно можем да кажем, че почти няма деца, които да не ползват интернет редовно".
Георги Апостолов съобщи, че много родители се страхуват от евентуална зависимост на децата от компютъра, от интернет. Всички изследвания показват, че времето, което децата прекарват пред компютъра у нас, е средноевропейското, допълни Апостолов.
"В момента в България има над 80 сайта за запознанства, повечето хора знаят за два-три големи, а те са над 80 и всички имат огромен брой потребители", информира още Георги Апостолов и добави: "На практика, всяко дете, което вече ползва интернет активно, това са често децата над 10 години, вече е в сайтове за запознанства. Почти всяко има и профил в някакъв такъв сайт. От там идват и опасностите".
Какво още казаха експертите, как се слагат защитни програми и как да проверяваме какви са контактите на нашите деца в интернет, можете да видите в прикачения файл.