"Бойко Борисов разсърди и македонския президент", е акцентът по темата в "Сега". Изявлението на Бойко Борисов в Чикаго, че България трябва да превземе икономически отвътре Македония, разгневи Бранко Цървенковски, пише вестникът. Цървенковски нарекъл казаното от столичния кмет политически вредно и абсолютно нелогично. Президентът Георги Първанов според "Сега" казал, че няма навика на коментира политиците, особено за външна употреба. Първанов подчертал, че очаква българският бизнес да "превземе" много други и по-големи страни, защото такъв бил принципът на глобализацията.
***
"Борисов и Плугчиева - отличници през януари", обявява "Труд" на базата на данни на социологическата агенция "Медиана". Одобрението към неформалния лидер на ГЕРБ и столичен кмет Бойко Борисов нараствало със 7 процента, а към председателя на партията Цветан Цветанов - с 6 на сто. Подобен резултат извежда Борисов на първото място през януари - 58 процента. След него е президентът Георги Първанов - 55 на сто. Авторът прави уговорката, че периодът на изследването не обхваща нито посещението на президента в Русия, нито изявленията на столичния кмет в Чикаго. На трето място е еврокомисарят Меглена Кунева - 36 на сто, след нея - вицепремиерът Меглена Плугчиева /31 процента, което е със 7 на сто ръст спрямо декември 2008 г./.
Плугчиева е безспорният отличник на правителството този месец според "Медиана". Премиерът Сергей Станишев заема шесто място в класацията с рейтинг 26 на сто, толкова е одобрението и за председателя на Народното събрание Георги Пирински, а след тях се нарежда лидерът на ДПС Ахмед Доган - 25 процента. Като любопитен детайл "Труд" отбелязва появата на Соломон Паси на 14-ата позиция с 20 процента. Засилената пиар активност около кандидатурата на Паси за шеф на НАТО явно не е останала встрани от общественото внимание, коментира вестникът.
***
"Изборните игри са едва в първия рунд", констатира в материал за "Труд" заместник-председателят на ДПС Лютви Местан. Той отбелязва, че на дневен ред е изборният закон и едва ли друга тема има по-големи ресурси да предизвика коалиционни раздори. НДСВ стартира подписка за конституционна промяна за
избори "2 в 1", а БСП прогласиха като свое ново верую смесена избирателна система с 58 пряко избрани от народа личности. Необходимостта от по-ярки фигури в политиката е безспорна, но не законът пречи на партиите да ги включат в листите, коментира Местан.
Според него тезата, че е възможна автоматична промяна на политическия модел чрез промяна на избирателната система, е неубедителна и спекулативна. Той пише още, че, за да станат възможни избори "2 и 1", трябва да се съкрати мандатът на 40-то Народно събрание, а той е част от конституционно установения баланс във взаимодействието между властите и е въпрос от компетенциите единствено на Велико Народно събрание.
***
"В кризата ни е нужен програмен кабинет", твърди пред "Сега" проф. Михаил Константинов. Едно поредно правителство, все едно дали оглавено от ГЕРБ или от БСП, може да се окаже пагубно в момент, когато трябва да се вземат нестандартни решения, посочва Константинов.
"Страхът може да реши изборите", заявява пред "Телеграф" социологът Юрий Асланов. Ако досега тема номер 1 беше корупцията, в края на януари проблемът с доходите излезе на преден план - това означава, че кризата изгражда обществени страхове, констатира той.
***
"Коалиция с марката СДС ще е печеливша", заявява пред "Монитор" Иван Сотиров от СДС. Според него абревиатурата СДС на бъдещо дясно обединение би била послание, че всички заедно са възстановили СДС като общност на хора антикомунисти, които искат да реформират България.
***
"Парламентарната ни опозиция е мечта за всяко правителство", коментира "Сега". За 4 години СДС, ДСБ и БНС не успяха да направят нищо друго, освен да внасят предварително обречени и безсмислени вотове на недоверие, отбелязва авторът по повод планирания нов, седми вот към властта.
***
"Перат пари през магазини за бижута", обяснява пред "Труд" Бойко Найденов, директор на Националната следствена служба. Той описва най-елементарните схеми, по които "мръсните пари" стават легални - парите се влагат в магазини, най-често за бижута. Ако се загледате в такъв магазин, ще видите, че жив човек не влиза там да купи нещо, но в крайна сметка се отчита печалба, казва Найденов. Друг начин бил парите да се инвестират зад граница. Той отбелязва, че в ЕС обаче вече има достатъчно правила, които позволяват да се провери движението на неясни капитали в рамките на общността, а и в САЩ.
***
"Нова криза с боклука заплашва София", предупреждава от първа страница "Труд". Този път кризата щяла да е не заради препълнени кофи, а защото нямало да има кофи. Договорът на сегашният концесионер "Новера" изтича и фирмата ще вдигне 25 хиляди от кофите си в "Младост", "Люлин", "Овча купел", "Триадица" и "Витоша". А конкурсът за нови чистачи се провали, припомня изданието.
"София пак опря до временно решение за чистотата на града", допълва "Сега". Заради провала на обществената поръчка за избор на нов чистач в 5 столични района общината ще премина към пряко договаряне с участниците в нея и ще сключи краткосрочни договори.
***
"Работата в кметствата ще блокира", твърди пред "Труд" Дора Янкова, председател на Националното сдружение на общините и кмет на Смолян. Тя обяснява, че сдружението възразява не срещу закона за конфликт на интереси, а срещу внесените промени в закона за администрацията, защото те отивали значително по-далеч от предвидените в закона последици при установяване на конфликт на интереси. Възможността за предсрочно прекратяване на мандата само в общините, без ясни критерии, би създало условия за разчистване на сметки на личностна и политическа основа, което ще доведе до сериозно дестабилизиране на управлението, посочва Янкова.
***
"Храните с нови етикети", информира "Стандарт". Идеята е съдържанието на стоките да бъде ясно изписано, а не да се крие под абревиатури и формули. Производителите ще са задължени да обозначават и технологията на производство. Например за пушените колбаси ще пише дали са естествено опушени или по химичен път, обяснил земеделският министър Валери Цветанов. Министърът съобщил още, че на заседание на Държавен фонд "Земеделие" в понеделник е взето решение да се сведе броят на шефовете на фонда до четирима вместо седем, като всички длъжности ще са изборни.
***
"Москва ни върна дълга от 38.5 млн. долара", съобщава пред "Стандарт" депутатът от левицата Петър Кънев, който бе в делегацията на президента Георги Първанов при посещението му в Русия. Вчера парите са пристигнали у нас, казва Кънев. Той разказва, че много силно преминала първата вечер от посещението на Първанов. Кънев съобщава още, че премиерът Владимир Путин потвърдил, че ще присъства през април в България на срещата на високо равнище за природния газ.
***
"7 души взели кредит над 1 милион лева в кризата", съобщава "Труд". Това е станало в последните три месеца на 2008 г., според годишната статистика на БНБ за депозитите и кредитите на населението. Сметките сочат, че за да се издължава такъв кредит, клиентът трябва да задели около 7000 лева на месец. Ако се приеме, че това е 25 процента от дохода, ще излезе, че 119 души у нас имат легални приходи над 30 000 лева месечно или близо 360 000 лева и повече годишно, разсъждава авторът.
***
"500 млн. за фирми - ок. Но трябват още поне 3 милиарда", коментира в рубриката "Анализи" "24 часа". Единствената антикризисна мярка, която пряко ще стигне до бизнеса, вече е на път да се реализира - правителството отпусна 500 млн. лева, които чрез увеличение на капитала на Българската банка за развитие ще стимулират икономиката, отбелязва вестникът. Той обаче посочва, че българската икономика изпитва нужда от близо 3-4 млрд. лева ликвиден ресурс, за да се завършат започнати проекти и да се реализират нови в условията на криза.
***
"БСП очаква поощрителен доклад на ЕК", пише "Сега". Нямаме основание да смятаме, че документът ще е критичен, цитира изданието говорителя на партията Корнелия Нинова след заседанието на Изпълнителното бюро на БСП. Според нея той ще е обективен и ще отбележи напредъка на страната в сравнение с февруари м.г.
***
"ЕК осъди Франция за нарушени права на българи", съобщава "Сега". Съдът в Люксембург се произнесе в полза на ЕК, която заведе дело срещу Париж, че не е включил във вътрешното си законодателство всички европейски норми за свободното движение, касаещи гражданите на България и Румъния след присъединяването на двете страни към ЕС.
***
400 бизнесмени, политици, артисти и журналисти са участвали в търг в зала "София" на хотел "Кемпински Зографски" в столицата преди вечер, информира "Стандарт", който отделя две страници за събитието. Каузата е възстановяване на сградата на Съюза на писателите и за нея за събрани 150 000 лева. Сградата бе унищожена при пожар в края на миналата година. Особено оживление настъпило при гонга за писмото на Рейгън, изпратено до Шестата световна писателска среща в София през 1986 г. Срещу 4000 лева писмото получил Румен Петков от левицата, но го предоставил обратно на Съюза на писателите.