Водещ: Изкривяват ли западните медии представата за България пред своите зрители и пред своята публика и защо? Поредният пример за това беше репортаж на Си Ен Ен, който беше посветен на газовата криза, репортаж, в който дори участваше премиерът Сергей Станишев, репортаж, който се оказа абсолютна лъжа, постановка и сценарий – нещо, което не се прави новините. Такива неща могат да се направят в едно шоу, да речем, но не и когато остава въпрос за сериозна новинарска медия, каквато е Си Ен Ен и когато става въпрос за новините. Лъжата, сценарият беше разкрит от колегата Стоян Георгиев, който направи репортаж за истината, за това как жителите на град Плевен са били манипулирани и те самите го чувстват и го споделят. Той сега гостува в нашето студио, за да разговаряме по тази тема.

(...)

В края на краищата с просто око се вижда, че става въпрос за една откровена лъжа и манипулация. Колегата от Си Ен Ен си позволява да прави нещо, което никога не се прави в новините, а именно да лъжеш своите зрители. Стояне, как си обясняваш тази плитка лъжа, скроена в този репортаж? Не за първи път се използват от западни медии в България етнически малцинства, бедни хора, за да се показва каква е тук черна картината в страната?

Стоян Георгиев: Ами този репортаж сам по себе си не е чак толкова нещо голям проблем. Това са едни 2 мин. наистина гледан от милиони зрители, в крайна сметка не толкова голям проблемът, ако беше сам по себе си. То ако беше само той и не повдигаше едни определени въпроси и не беше една определена тенденция, щеше да е по-скоро комичен, защото действително да гледаш такова нещо особено по Си Ен Ен си е смешно по някакъв начин. Но въпросът, който повдига е за журналистиката в световен мащаб и ако може така да го формулираме, мястото на България в нея, дали ние разбираме журналистиката в световен мащаб и дали начина, по който реагираме на подобни неща е адекватен и го разбираме. И аз, това, което мога да кажа е, че причината това нещо да се случва е, че журналистиката в днешно време, особено в телевизията, за нея ентъртеймънта и забавлението е абсолютно на първо място...

Водещ: Скандалът да го наречем.
Стоян Георгиев: Скандалът, изобщо шокиращите кадри, са абсолютен приоритет и това е за сметка на истината.

Водещ: Добре, това не е нещо много чудно и за България. Тук дори български политици си позволяват да се мацат и да се чернят по един абсолютно див начин, най-малкото дори те почват да говорят за материал. Ами ето това е материалът. Каза Бойко Борисов за материала в България, то примерно може да бъде олицетворено с този репортаж – цигани, които се греят на някакъв котлон и включително не разбират за какво става въпрос. Даже едната жена, те знаеха ли английски всъщност, някакви думи, за да разберат какво ги питат?
Стоян Георгиев: Е то е имало преводач. Естествено, че не знаят английски, но в случая като казват...

Водещ: Но разбрали ли са, че става въпрос за газова криза и т.н.?
Стоян Георгиев: Е не, не са разбрали, те са ги питали, не са разбрали, но е ясно, че нямат отношение към газовата криза.

Водещ: Значи най-евтина манипулация, най-долна проба.
Стоян Георгиев: Да. Но ако излезем от контекста на този материал и ти какво казваш „материала”, аз си позволявам да коментирам изобщо тази тема с представянето на България в западните медии и също така реакцията на България и като държава, и като хора на тези представяния...

Водещ: Това е по-важното. Ти не си някакъв шовинист, който трябва да защитава България на всяка цена, като Петко Каравелов, нали, да се обяснява, че в България не бият, но защо ти трябваше да свършиш работата на, да го кажем директно, на пресслужбите на българската държава. Премиерът дава интервю. Къде са тук неговите прессъветници, които след това няма да проследят как това интервю се излъчва и той става част от тази манипулация.
Стоян Георгиев: Да, именно това трябва да уточним, че този репортаж по Си Ен Ен беше излъчен един месец, след като bTV показа точно какво се е случило в него. А bTV го показа един месец по-късно, защото аз изчаквах този човек да ми даде отговор на въпроса. Така и не ми даде и ние го излъчихме в един момент.

Водещ: Кога протестира премиерът, след твоя репортаж?
Стоян Георгиев: Веднага след репортажа.

Водещ: Тоест, не са се заинтересували екипите му какво се случва с този репортаж, на който придава институционално значение?
Стоян Георгиев: Не, той не се е поинтересувал и също така, това, което е по някакъв начин ирония, е, че този репортаж се е излъчвал горе-долу по времето, когато беше голямата драма с „Ентропа” и представянето на България в сградата на ЕК с тази инсталация, така наречена. И тогава българското правителство си позволи да протестира срещу едно произведение на изкуството, и да си кажем направо, стана за смях пред цяла Европа и хората се чудиха как е възможно такова нещо...

Водещ: Докато в този момент...
Стоян Георгиев: В същия момент имаме подмяна на факти, защото това е репортаж, който показва една истина и това не е разбрано. Той е дал интервю, г.-н Станишев не е длъжен да гледа Си Ен Ен, той е много зает, въпреки че това е толкова голяма и значима телевизия и в крайна сметка е важно какво ще бъде казано за България, но се предполага, че той трябва да има пиари и хора, които се занимават с това как изглежда той и като формално втори, но практически първия човек в държавата.

Водещ: Ти си работил с много чуждоезични журналисти, идвайки в България, има ли някакво правило при тях в България да се отразява винаги най-негативното, да се търси най-лошото?
Стоян Георгиев: Има правило, което не касае България, а касае Великобритания. Ние ако търсим теорията на световната конспирация, както обикновено се случва, защото много ни мразят, това е най-глупавото. Аз действително съм работил с британски репортери от времето, когато България точно влизаше в ЕС и стана интересна за тях. И това, което искам да споделя и очевидно не се разбира особено от държавата ни, е, че тези хора имат следната философия. Това не е политика, за която някой им плаща или им казва да правят или по някакъв начин има натиск. Това е тяхната философия и разбиране за журналистиката и те като англичани. Те трябва да показват много шокиращи факти на хора, които живеят ужасно, но те ги показват в други страни, за да покажат на своите зрители, на своята аудитория, да ги накарат да се чувстват комфортно, че те живеят добре. Примерно ако им взимат къщата сега, защото не могат да си изплатят ипотечния заем, или ако са безработни вече, те да се почувстват добре, че всъщност вижте какво става по света.

Водещ: Да видят, че някакви диви племена в ЕС се греят на, де да знам, на газов реотан...
Стоян Георгиев: Примерно. И това нещо аз не го казвам като впечатление, а като факт, защото аз съм работил с тези хора и това е тяхна просто откровена политика.

Водещ: Позволявам си също да кажа, че когато много пъти съм виждал какво представлява, да речем, дори в Лондон има гета, които са просто ужасни като гледка, но няма как да ги видиш по нито една английска телевизия, поне аз не ги бях видял, като...
Стоян Георгиев: Именно, показването на ужасяващите кадри, които трябва да шокират зрителите и да ги накарат да...

Водещ: Но Могилино пък беше огромна тема за британските медии, ако си спомняш?
Стоян Георгиев: Да, беше Могилино огромна тема. Аз, за съжаление, не съм запознат с детайлите как е снимано, но при всички положение в Могилино, в него има доста голяма доза истина. Но аз не казвам, че трябва да се показват само добри неща за България. Естествено, въпросът е да се показват обективни неща. Така или иначе лошите новини навсякъде по света са добрите новини от страна на журналистиката. Въпросът е...

Водещ: Имаш друг пример, доколкото аз разбрах? Сега ще покажеш на зрителите.
Стоян Георгиев: Да, аз имам един друг пример от Си Ен Ен, който може да го видим сега.

Водещ: Да коментираш този пример, с което да изчерпим темата.
Стоян Георгиев: Видяхме, че Си Ен Ен обявява един град, че е нападна и има война в него, който всъщност не е нападнат и няма война. Така че това, че са казали, че в Плевен има газова криза и че хората умират от студ, мисля, че не е някакъв чак толкова голям проблем.

Водещ: То пък как точно в Плевен нямаше газова криза. Истината е, че всъщност битовата газ така и не спря по време на кризата, но пък британците сега си мислят, че сме палили огньове пред...
Стоян Георгиев: Ние също се опитахме много така да я драматизираме, обаче тя така или иначе...

Водещ: Тя се оказа повече на приказки. Благодаря много на Стоян Георгиев. Както виждате колегата журналист свърши работата на българската държава и вижда и разобличава една откровена лъжа, която върви в новините за газовата криза в България.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето