Млекарите получиха разрешение за блокадата от общините в Русе и Видин, а тютюнопроизводителите от кметството в Хаджидимово. Полицията обаче обяви протеста за незаконен. "Според закона за движение по пътищата никой няма право да запушва пътна инфраструктура независимо къде. Не смятам, че трябва да допускаме нарушаване на закона", каза в изявление генералният комисар на МВР Павлин Димитров. От своя страна лидерът на млекарите Андриан Цаконски заяви, че блокадата ще бъде безсрочна, въпреки че местните общини са разрешили протести само за 2 дни. Българските превозвачи още вчера написаха протестна декларация до правителството срещу протестите. "Всеки ден губим по 30 млн. лева заради забавяне на превозите и повреждане на товарите",
пише в документа.
***
"Арестуваха антимафиоти заради смъртта на Куцаров", информира "Сега". Прокуратурата повдигна обвинения на двама антимафиоти от дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност" (ПОТП) за причиняване по непредпазливост смъртта на арестанта Пламен Куцаров преди две седмици. Ирен Вълев и Божидар Проданов вчера бяха задържани за 72 часа. Куцаров издъхна в кола на ПОТП непосредствено преди да му бъде повдигнато обвинение за съучастие в отвличане. Според вътрешния министър Михаил Миков в случая има проблем със стриктното изпълнение на мерките за задържане.
***
"От зависими политици не очаквайте "чисти ръце", казва в интервю за "Труд" Надежда Михайлова, заместник-председател на парламента. "А за съжаление такива има много и причините са в начина, по който се финансират предизборните кампании. Няма ли прозрачност и отчетност - всичко си остава празни приказки", обяснява Михайлова. "Когато нямаш принципи, си готов да направиш абсолютно всичко - продължава тя. - Както НДСВ-БСП, те подмениха вота на хората. Подобни действия са и причина гражданите да отказват да гласуват. Ако ние от десницата направим подобно нещо сега, ударът на избирателите по нас ще бъде два пъти по-силен."
***
"БСП пита Конституционния съд за избори "2 в 1", отбелязва "Сега". БСП ще иска от Конституционния съд тълкувателно решение относно мандатността на Народното събрание. Запитването ще отправят в най-скоро време 48 депутати от левицата във връзка с предложението на НДСВ за провеждане в един ден на двата вота - за национален и за европейски парламент, съобщи Корнелия Нинова след заседание на ИБ на партията. И вчера социалистите не излязоха с окончателно становище по въпроса. Президентът Георги Първанов пък заяви, че ще се произнесе, след като види как ще завършат парламентарните инициативи, и отново пледира за схемата "2 в 1".
***
"ДСБ против компенсации на спрени пари от Европа", научаваме от "Труд". Парламентът да наложи мораториум върху всякакви опити на тройната коалиция да заменя спрените пари от еврофондовете със средства от бюджета. Такова предложение ще внесат депутатите от ДСБ. Ако бъде отхвърлено, ще има преговори с опозицията за нов вот на недоверие, предупреди заместник-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова.
***
"Политическият ни елит е група по интереси" - сравнението е на Мария Пиргова, политолог, заместник-председател на партия ЛИДЕР. В интервю за "Монитор" тя допуска вероятността да са част от следващото управление, защото движение "Напред", в което участва ЛИДЕР, е реален център, а центърът винаги е необходим. Според прогнозите й следващият парламент може и да не покаже достатъчна стабилност, може и да не формира стабилни мнозинства. А България трябва да има не просто управление за 2-3 месеца, защото тогава страната ще бъде в условия на тежка икономическа криза. В тези условия ще има партии, които ще бягат от властта. Пиргова посочва ДСБ, ССД, БНД като групи по интереси, а не партии. Те защитават един или друг частен интерес.
***
"Пропастта между политиците няма да роди нов 4 февруари", коментира "Сега". Припомня се, че на днешния ден през 1997 г. се случи нещо твърде необикновено за българската история - националното съгласие. Народът се обедини не просто затова, че БСП трябва да си ходи от властта. Тогава бе моментът, в който осъзнахме, че нямаме друга алтернатива освен ЕС и НАТО. Днес, 12 години след като Николай Добрев върна мандата за управление на БСП, страната ни е много далеч от ново национално съгласие. Най-обезпокояващото е, че разделението между политици и народ никога не е било толкова голямо.
***
"Икономическата криза е филтър, който пропуска само добре подготвените", посочва в интервю за "Новинар" финансовият министър Пламен Орешарски. Според него е парадоксално, че точно кризите са отправната точка за преструктуриране на бизнеса в посока на по-висока ефективност. Фирми, които са имали лесен достъп до кредитни ресурси и голямо вътрешно търсене, срещат все по-големи трудности и са принудени да оптимизират цялостната си дейност. Също така да подобрят своята ефективност посредством прилагане на система от корективни мерки както по отношение на разходите, така и по отношение на пазарните стратегии.
"България влиза в рецесия", обявява от страниците на "Пари" Николай Василев, министър на държавната администрация. Но той се надява тя да бъде "плитка" и по-кратка. Спасителното ни въже е валутният борд. Вторият ни приоритет е абсолютната стабилност на банковата система. В интервюто Василев посочва, че тридесетината икономисти от НДСВ са предложили България спешно да сключи предпазно, а не действащо споразумение с МВФ, за да получи подкрепа, ако се нуждае от нея.
"Стандарт" представя коментарите на двама наши финансисти по въпроса нужен ли е заем на България от МВФ. Според Красимир Катев "Заем от МВФ ще е буфер срещу кризата". По думите му предпазно споразумение е необходимо поради една проста причина - пари се договарят и се вземат, когато не ти трябват. За да може в случай, когато ти потрябват, да разполагаш веднага с тях. В
България нещата ще започнат да се оправят едва към първото или второто тримесечие на 2010 г., и затова трябва да сме готови. "Няма по-безумен ход от нов договор с фонда", категоричен е Емил Хърсев. Той задава въпроса: За какво са на българското правителство няколко милиарда евро заем, след като то е бъкано от пари, които няма право да харчи и които стоят в резерв? Освен това бюджетът е много ясно разписан, доста твърдичък е и гарантира приходи.
***
"НАП иска декларациите ни и на електронен носител", съобщава "Сега". Гражданите и фирмите да бъдат задължени да подават данъчни декларации освен на хартиен и на електронен носител. Това предвиждат промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които предлага Националната агенция за приходите. Според шефа й Мария Мургина така ще се засилят контролът и прозрачността. Мерките бяха обсъдени вчера на обществения съвет към вицепремиера по еврофондовете Меглена Плугчиева.
"Красива България" дава работа на 6400", отбелязва "24 часа". Новите работни места ще бъдат отворени до края на годината, а на 2600 от тях ще бъдат наети безработни. Очаква се трайна заетост да получат 1600 души. 4000 съкратени ще бъдат преквалифицирани. За целта са предвидени над 43,5 млн. лева. Това стана ясно вчера на церемонията по обявяването на одобрените 241 обекта. На нея присъстваха премиерът, социалният министър, МВР шефът, 160 кметове и областни управители. "Красива България" е една от мерките за подпомагане на българската икономика, тя е част от правителствения план за стабилност и развитие в условията на световна криза", заяви Сергей Станишев.
"Каварна чака 1 млрд. евро инвестиции през 2009 г.", пише "Труд". Добивът на електричество от възобновяеми източници ще бъде в близките години приоритет на общината в Каварна. За тази цел се предвижда да бъдат заделени 1500 декара общински терени, които да бъдат предоставени чрез конкурс на инвеститори, които да монтират фотоволтаични панели. Това е казал вчера за вестника кметът на крайморския град Цонко Цонев.
***
"Всяко политическо назначение ще спира някакви европари!", предупреждава Меглена Плугчиева, вицепремиер по управление на еврофондовете. В интервю за "24 часа" тя посочва, че кадровите промени, които станаха в агенция САПАРД през последните месеци, създадоха допълнителна нестабилност и несигурност в екипа. Те се отразяват неблагоприятно върху скоростта и качеството на работата. Позицията на Плугчиева е: да се ограничат промените и когато се правят, да стават на конкурсни начала. Тя определено смята, че броят на заместник-директорите във фонд "Земеделие" е прекалено голям. Това е и мнението на Европейската комисия. Освен това при назначаването им не е бил водещ професионалният принцип, а политическият. "Трябва да се научим, че е необходимо да има стабилност на системите на управление. Само по този начин можем да гарантираме успеха на работата и изграждането на доверие в нашите партньори от Европейската комисия", подчертава Плугчиева.
