***
"Забраняват просията и пиратките в София", съобщава от първа страница "Труд". Просията и врачуването по улиците и площадите на София ще бъде напълно забранено, както и хвърлянето на бомбички, пиратки и други възпламеняващи се предмети дори и на Коледа и Нова година. Това предвижда нова наредба за обществения ред, който обсъжда Столичният общински съвет. Строги мерки се предвиждат и срещу деца над 14 г., които се люлеят на люлки или се качват по пързалки и катерушки в паркове и площадки. Нарушителите на новата наредба ще плащат глоби от 500 до 2500 лева.
***
"Дни след газовата криза Първанов отива в Москва", съобщава "Труд". Президентът Георги Първанов и съпругата му Зорка Първанова ще направят официално посещение в Русия от 4 до 6 февруари. В Москва Първанов ще се срещне с премиера Владимир Путин, с председателя на Съвета на федерацията - горната камара на руския парламент, Сергей Миронов, с президента Дмитрий Медведев, с кмета на Москва Юрий Лужков, както и Негово Светейшество Кирил, новоизбрания патриарх на Русия.
***
"Когато бурята задуха, политиците се снишават", коментира в приложението "Наблюдател" "Сега". Изданието отбелязва, че има много случаи, в които политиците са длъжни да заявяват позиция на цената на личния си рейтинг, а не го правят. Премиерът Станишев, например, добре разбира вредата, която носи новата истерия около АЕЦ "Козлодуй", но го е страх категорично да заяви мнение, защото това означава да се изправи срещу половин България и най-вече срещу собствения си електорат, пише вестникът. И Бойко Борисов със сигурност трябва да е пресметнал, че тази работа с реакторите няма как да стане и дискусията носи най-вече негативи, но и за него явно народната любов е по-важна от отговорностите му на генерал на народа, посочва изданието. "Сега" допълва, че и от НДСВ спекулират с популистки и предизборно, но с друга тема - бъдещето на тройната коалиция.
***
"Десният съюз готов до 15 март", прогнозира пред "Стандарт" Мирослав Севлиевски, заместник-председател на Новото време. От Новото време отчитаме факта, че сме сред малкото формации, които не са произлезли от СДС и поради тази причина сме еднакво отдалечени от повечето от десните партии, отбелязва той. Затова полагаме усилия да бъдем катализатор на подобна коалиция, обяснява Севлиевски.
***
"Не съм страхливец като Волен Сидеров", заявява пред "Телеграф" Антон Сираков, който бе в "Атака", но в неделя изпрати декларация до ръководството, че напуска партията. В момента грубата аритметична сметка ни убеждава, че в "Атака" са останали не повече от една четвърт от хората, които бяха там през 2005 г., казва той.
***
"Порядъчните хора са дефицитни у нас", констатира пред "Труд" историкът проф. Андрей Пантев, който е депутат от левицата. Единственият морален ресурс, който ни е останал, са неизвестните хора - не тези, които крещят, за да станат някакви, посочва Пантев. У нас колкото по-апатичен става народът към политиката, толкова повече партийните босове като че ли озверяват - все едно изборите са последната битка на живот или смърт, казва той.
***
Поне трима антимафиоти ще получат обвинения за смъртта на Пламен Куцаров, който издъхна преди 12 дни в кола на дирекция "Противодействие на организираната и тежката престъпност" в МВР непосредствено преди да му бъде повдигнато обвинение за съучастие в отвличане, съобщава в челния си материал "Сега". При аутопсията на мъжа е установено, че смъртта на Куцаров е причинена от задушаване, но не от качулка. До фаталния край се стигнало заради положението на тялото му - бил превит на пода на микробуса и е притискан с по-голяма сила, отколкото би могъл да понесе. Темата започва от първа страница и в"24 часа", който допълва, че сериозно количество неразграден амфетамин е открито в челния дроб, урината и червата на Куцаров.
***
Четири мерки за повишаване на качеството на храните прие вчера на двучасово заседание консултативния съвет към земеделския министър Валери Цветанов, съобщава "24 часа". Предвижда се засилване на контрола при производството на месни и млечни продукти. Това можело да стане чрез създаване на българска лаборатория за изследване на състава на храните. Провеждане на мащабна рекламна кампания на истинските български продукти е друго предложение на консултативния съвет. Идеята е да се създаде лого за българския държавен стандарт, което фирмите, които го спазват, да слагат на етикетите си.
"И кучето ми не иска да яде кренвиршите за 4 лева", заявява пред "24 часа" министърът на земеделието и горите Валери Цветанов. Кренвирш, който струва 3.60 - 4 лв/кг е тотална фалшификация смята той. Според него и сирене, което струва под 5.80 - 6 лева за килограм, не е сирене, защото реалната цена е между 6 и 8 лева. Възможните неща, които дискутираме, са да се възстанови Българският държавен стандарт за млечните и месните продукти, всички сурогати и заместители трябва да се продават на отделен щанд, а върху етикетите на произведеното задължително да се напише какво е съдържанието на продукцията, информира министърът. Ще дискутираме и въвеждане, ако е възможно, на повишени екологични параметри в качествените характеристики на продуктите, допълва той.
***
"Повече пари за общините. Защо?", пита в анализ "24 часа". Местните данъци и такси масово се увеличават - напук на всички заплахи от световната финансова криза и на замрелия имотен пазар, коментира изданието. Местните власти масово подминаха възможността да запазят налозите поне на нивото от миналата година, отбелязва то.
***
"Сега" публикува интервюта с Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ, и Димитър Бранков, вицепрезидент на БСК, за критериите за избор на фирми, които ще получат държавна помощ за заплати на своите работници, които не уволняват заради кризата. "Фирмите не трябва да съкращават хора поне три месеца", категоричен е Димитров. "Бонусите за кризата са твърде малки, за да окажат ефект", е мнението на Бранков.
***
"Високите лихви стимулират "депозитния туризъм", е челното заглавие на "Класа". Това е мнение на Стоян Александров, председател на Надзорния съвет на "Търговска банка Д" и бивш финансов министър, изразено в интервю за вестника. Според него колкото и високо доверие да имат клиентите на една банка, няма как да бъдат задържани, след като други банки им предлагат по-голяма лихва. Явление "депозитен туризъм" отчита и бившият управител на БНБ Светослав Гаврийски. По думите му обаче трезорите трудно ще постигнат споразумение за общ праг на лихвените нива.
***
"Парите по САПАРД" остават във фризера", съобщава от първа страница "Дневник". Европейската комисия няма да възстанови плащанията по трите мерки от земеделската програма САПАРД, които бяха замразени още от пролетта на миналата година, цитира изданието говорителя на главната дирекция "Земеделие" Майкъл Ман. Решението е взето от дирекцията след консултации с Европейската служба за борба с измамите и след анализ на предадения в края на миналата година план за действие на българските власти. Според експертите на комисията България не е успяла да изпълни изцяло две от заложените в собствения й план мерки - вкарването на делата за нарушения в съда и премахването на фирмите фантоми, печелещи финансиране.
***
"Оставаме в изолатора на ЕС", пише в челния си материал "Монитор". Има риск България да остане за неопределено време в "изолатора" на ЕС, твърди вестникът. Според него това станало ясно вчера по време на визитата у нас на германска парламентарна делегация. Ръководителят й - председателят на комисията по въпросите на ЕС в Бундестага Гюнтер Крихбаум, обявил, че Германия ще се застъпи за удължаване на мониторинга върху България, докато приключат всички негативни процеси у нас.
***
Известната актриса Стоянка Мутафова навърши вчера 87 години, припомнят всички вестници. Актрисата посрещнала рождения си ден на път в колата. "Не празнувам, аз съм бамбашка от света", казва пред "Труд" тя. Мразя баналните празненства, от дете не обичах неделите, празниците, спомня си тя.
***
"Фоторепортер на БТА откри изложба "Покривите на София", съобщава "Класа". Изложбата на фоторепортера на БТА Бистра Бошнакова включва над 80 снимки и ще продължи до 18 февруари. Идеята за проекта е на продуцента Таня Тамахкярова, а Бистра Бошнакова е поканена да го осъществи. Фотографският проект е част от програмата на Столична община по повод 130-годишнината
от обявяването на София за столица на България, която ще се чества на 3 април.
***
"Гласувам ли, ще избирам между един крадец и друг", коментира пред "24 часа" режисьорът Андрей Слабаков. Не харесвам партиите, при тях няколко души ти казват как да мислиш, а въпросът е ти сам да можеш да мислиш, отбелязва той.