Парламентарната вътрешна комисия отказала да разгледа бюджетите на МВР и ДАНС за следващата година. Мотивът е, че двете институции не са предоставили материали по делото "Лиана" и информация за какво точно са изхарчени миналогодишните средства за СРС. Отсъствието на неколцина депутати от мнозинството предреши вота в полза на опозицията, подкрепена от двама от НДСВ - Минчо Спасов и Иван Иванов, пише вестникът. Възмутени от поведението им, парламентаристите от БСП и ДПС заедно с вътрешния министър Михаил Миков напуснали заседанието.
***
"Доган на разпит заради Караали", информира "Труд". Ще бъдат снети обяснения на всички, които имат отношение към проверката около ДПС по повод твърденията на Керим Караали, включително и на лидера на партията Ахмед Доган, цитира изданието заместник-градския прокурор и наблюдаващ проверката Роман Василев. Караали обяви по Нова телевизия, че ДПС получавало подкупи от бизнесмени и мафиоти и било посредник на руската "Газпром" за доставки на петрол в Турция. Ден след това Софийска градска прокуратура възложи на ДАНС да провери откровенията на Караали.
"Когато Емин се гръмна, Доган е бил на косъм от смъртта", разкрива пред "24 часа" Мохамед Реджеб, който е първият началник на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган и бивш заместник-председател на Държавната комисия по сигурността на информацията. Имало е сценарий, но не мога повече да говоря, да не петним и паметта на покойника, казва Реджеб. Призовавам ДАНС да кажат - има ли опасност за живота на Доган, сам ли е пожелал той тази охрана, откога го пазят, пита Реджеб. Той обявява също, че Ахмед Емин, който се самоуби, е бил усилено разработван след 1990 г. от всички служби за сигурност, включително и от ДАНС. Реджеб нарича Керим Караали лъжец и коментира, че покрай кризата в ДПС "много лешояди" са наговорили "куп гадости". Единственият ход на партията според него е самият Доган. Реджеб предлага името на движението да бъде променено на Българска партия за права и свободи, както и да се изчистят редиците от "далавераджии, ченгета и възродители".
***
"Другари, хайде да говорим за политика, не да интригантстваме", призовава от страниците на "24 часа" депутатът от левицата Младен Червеняков. Според него опасността е конгресът да се превърне в корида за разчистване на лични сметки. Червеняков се вълнува от дискусията как БСП вижда България в обединена Европа. Той чертае три варианта - първи, да си стоим, където сме, втори, да влезем някъде по средата на европейските държави, като инвестираме в бизнес, инфраструктура и повишаваме значително стандарта на живот, а най-амбициозният - да станем между първите 10 в ЕС. Червеняков не смята, че това е твърде смело намерение, ако се подредят правилно приоритетите.
"БСП изнася битката с ГЕРБ в Страсбург", пише още "24 часа". Евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин попитал председателя на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг, който е от ЕНП, как търпи за съпартиец неформалния лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Повод за това са изявленията на Борисов за възродителния процес.
"Сега" продължава темата за БСП с материал "С враг пред портите БСП крачи единна към конгреса". Като враг е определен ГЕРБ. В БСП бе направен опит да се задейства рефлексът за сплотяване пред външна заплаха, коментира авторът. Според него целта е вътрешната опозиция да млъкне.
"Президентът се изживява като неформален лидер на БСП", коментира пред "Дневник" политологът Татяна Буруджиева. БСП не може да има като ГЕРБ формален и неформален лидер, за да се снеме всякакво подозрение какво иска да прави след мандата си, президентът може да се изправи и ясно да го заяви, посочва тя. Политологът отчита преди конгреса на БСП демонстративно обединение на партията, независимо, че противоречията вътре оставали.
***
"Ех, защо не съм емигрант!", роптае автор на "Сега" в материал в приложението "Наблюдател". Министър Емилия Масларова примамва българи от чужбина с всякакви екстри, за да се върнат, а кога ще поухажват и нас, тук, за да не бягаме навън, пита той. Според него става дума за евтин пи ар.
***
"САЩ ни подариха хамърите с една година гаранция", казва пред "Труд" командващият Сухопътните войски генерал-лейтенант Иван Добрев. Получените бронирани машини "Хамър" били три типа и били подходящи както за използване у нас, така и за мисии зад граница.
***
"Човешка грешка за малко да причини сблъсък на два влака", съобщава "Сега". Бързият влак София-Видин, който потегля в 16 часа, се оказал срещу пътническия, който идвал от Мездра, заради грешна преценка на дежурния ръководител на движението на гара Владо Тричков. В последния момент обаче той се опитал да предотврати сблъсъка и спрял захранването в контактната мрежа. Така двете композиции спрели на 150 метра една от друга.
***
"Уволняват до 3000 железничари", обявява от първа страница "Труд". Масови съкращения предстоели в БДЖ според синдикалисти от компанията. Заради икономическата криза работата си ще загубят от 1300 до 3000 служители от общо 15 000 в националния превозвач. Световната икономическа криза ще доведе до фалити на фирми, занимаващи се с добив на метали и вторичната им преработка, продължава темата за влиянието на кризата "Труд".
***
"2 лева на квадрат ще ни струва енергийният одит", съобщава пред "Сега" Таско Ерменков, изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност. Той казва, че в проекта на агенцията за нов закон за енергийната ефективност не е имало текст да се задължат собствениците на жилищни сгради да правят енергиен одит, ако искат да продават сградата или част от нея. Според него ако обществото реагира достатъчно отрицателно на тези мерки, законодателят вероятно ще трябва да се съобрази с тях.
***
"Не се хвърляйте на евтиното в кризата", съветва в интервю за "Стандарт" еврокомисарят Меглена Кунева. Комисията за защита на потребителите отново ще направи в България повече проверки на пазарите преди Коледа, за да сме сигурни, че стоките няма да са опасни, посочва тя.
***
"Кризата ни спира за работа в ЕС", пише "24 часа". Очаквахме, че повечето държави, които прилагат ограничения за законна работа на българи, ще ги свалят от 1 януари, но кризата промени нещата, цитира вестникът евродепутата от ГЕРБ Румяна Желева. 1.7 процента от работната сила на България е изтекла в Западна Европа, се казва в доклад на Европейската комисия, цитиран от вестника. 70 процента от българските емигранти са под 35 години. Общо 1.6 милиона българи и румънци работят в други страни от ЕС, въпреки че 15 от 27-те членки още не са отворили пазара си за тях. Най-често българите работят по строежите - 28.4 процента, като гледачки и чистачки - 19.4 на сто, в хотели и ресторанти - 13.2 на сто, и на полето - 7.1 процента. Те извършват ръчен труд и елементарни дейности, за разлика от централноевропейците, които си намира квалифицирана работа. Според доклада работниците от Изтока влияят добре на западната икономика, като подпомагат растежа й. В документа пише, че недостигът на работна ръка у нас се дължи повече на икономическия ръст, отколкото на изтичането на хора в
работоспособна възраст.
***
"Брюксел поставя условия за парите по ИСПА", съобщава "Пари". Според източници на вестника Брюксел е поставил условие до февруари 2009 г. страната ни да наложи съдебни санкции срещу бившите шефове на фонд "Републиканска пътна инфраструктура". В интервю председателят на Националната агенция Пътна инфраструктура Иван Атанасов коментира: Оптимист съм, че Брюксел ще оцени нашите усилия.
***
"Европа пуска фришоповете", обявява от първа страница "Стандарт". Според изданието от Европейския парламент препоръчват да се избягва дискриминацията към продажбата на стоки без мита и акцизи по външната граница на ЕС. Вестникът припомня, че безмитните магазини на Калотина, Капитан Андреево и Станке Лисичково бяха затворени през лятото по искане на министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Тогава тя заяви, че страната ни е критикувана от ЕС и САЩ, че фришоповете ни са свърталища на контрабанда и корупция, пише изданието.
***
"България ни дърпа ресурса", казва пред "Труд" Херман Брюнер, генерален директор на Службата за борба с измамите на ЕС - ОЛАФ. Корупцията не е задграничен, а европейски феномен и се наблюдава във всички държави, коментира той. Брюнер отбелязва, че България и Румъния са новоприетите държави, които изпитват особени трудности. Румъния обаче от самото начало демонстрира инициатива, посочва той. В България през последните месеци е налице положителна тенденция към промяна, отчита Брюнер. Той признава, че в момента България отнема голяма част от силите на ОЛАФ. Но сега има готовност нещата да се разчистят, би било глупаво да не се използва този шанс, длъжни сме да се намесим, отбелязва той.
***
"Трус - и всички маски падат", пише в анализ за "24 часа" психологът Христо Монов. Поводът са земетресенията, усетени най-силно в София, но психологът разсъждава в по-широк план - че при бедствията хората вече не играят ролята, която са си избрали, а показват същността си.
***
"По-издръжливи на трус са панелите", категоричен е пред "Труд" Георги Григоров, бивш шеф на асоциация "Строителство и строителна индустрия". Той изчислява, че с около 40 на сто е по-скъпо строителството, при което се спазват всички антиземетръсни изисквания.
