Още повече, че официално ги канят! Ако синдикално-опозиционният съюз стане факт, последиците ще са неприятни за заинтересованите от статуквото - премиерът Сергей Станишев и президентът Георги Първанов. ЕС също няма да погледне с добро око на новия си член, разтърсван от размирици. Само опозицията ще спечели, но не е сигурно дали ще е дясната. Появата на нов политически играч, извън ляво-десните и центристките тежнения, може да е въпрос на седмици. Не е ясно какво ще спечелят синдикатите от евентуална политизация на техните действия. Гражданите биха разбрали рязкото активизиране на синдикатите, но на социалната арена на противоборство.
"Бунтовете вече са само за хляб", казва в интервю за "Стандарт" президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той е категоричен, че за политическите протести наесен трябва да говорят политиците. Протестите са форма на несъгласие, но за това трябва да има конкретни причини и мотиви. Но ще има социално-икономически протести по съвсем определени поводи, предупреждава Тренчев. Много ясен пример са протестиращите млекопроизводители.
***
"Следващото управление ще бъде коалиционно и много проблемно", прогнозира в интервю за "Монитор" социологът Юрий Асланов. Според него малко вероятно е която и да е от партиите, които имат европейски ангажименти и членуват в големите европейски политически семейства, да формират коалиция с "Атака". По-скоро ще търсят някаква форма на коалиране със субекти от дясно-центриския или ляво-центриския спектър.
Предварителните ограничения, които поставя ГЕРБ са по-тежки и от психическа гледна точка ще бъдат по-трудно преодолими при една неочаквана следизборна ситуация. Но така или иначе не са чак толкова непреодолими, че отсега да почваме да разсъждаваме какво би могло да се случи, ако никой не получи мнозинство, което Асланов смята за почти сигурно. Той не изключва ГЕРБ да се събере с БСП или ДПС.
***
"На Станишев и Бойко все друг им е виновен", казва в интервю за "Труд" Стефан Софиянски, депутат и лидер на ССД. Според него идва времето на силните малки партии, защото те са по-близки до гражданското общество. Такива като ССД, ВМРО, земеделците. Те събират професионализма и идеите. Слабите големи партии събират конфликтите. "Аз подкрепям задължителното гласуване, допълва Софиянски. - Това, което ССД ще направи още през септември, е да внесе законопроект за смесена избирателна система. За България безспорно е необходим мажоритарен елемент."
***
"Борисов във време разделно", коментира в рубриката "Наблюдател" "Сега". Припомня се репликата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов отпреди няколко дни: "Само това има значение за моето стоене в политиката - да извадя Доган от властта." Според водача на най-рейтинговата партия в момента това е мисията на ГЕРБ. Що за партия е тази, чиято единствена мисия е отстраняването на един човек от властта. Кауза на една партия е да създадеш политика и да проведеш реформи, които правят невъзможно източването на фондове и на бюджета. Сериозна политическа цел би могла да бъде оздравяването на държавата. С пиперливата си риторика Борисов прави подарък на Доган. С такива
думи на ДПС няма да се наложи дори да прави агитация на следващите парламентарни избори.
***
"Общини готвят вдигане на заплатите до 20%", информира "Сега". Кметовете на редица от по-богатите общини, които месеци наред се оплакваха от по-ниското заплащане на служителите им и огромното текучество, вече готвят разчети за увеличение на заплатите. Това стана възможно с правителственото постановление, което даде право на общините да вдигат възнаграждението до максимума на съответната длъжност, като недостигът за това се финансира от приходите от местни данъци, както и от неданъчни постъпления.
"Фермери затварят Шипка утре в 12 часа", съобщава "Труд". В четвъртък, 12 часа, млекопроизводителите продължават протестите си на големия паркинг на Шипченския проход, обяви вчера председателят на браншовата асоциация Андриян Цаконски. На срещата на фермерите с министъра на земеделието Валери Цветанов след протеста в столицата миналата сряда, той разпоредил фонд "Земеделие" да започне прием на документи за субсидиране на млекарите за месеците април, май, юни и юли. До вчера обаче документи не се приемаха.
"Одит за всички пари по ФАР", пише "24 часа". Цялостен одит на всички звена, които управляват парите по ФАР, ще прави правителството. Проверката ще е от 29 юни миналата година до сега. Фокусът й ще бъде върху агенцията по ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Централното звено за финансиране и договаряне към финансовото министерство. Целта е да се установят слабостите при управлението и контрола, които водят до нарушения.
"Граждани ще следят с ОЛАФ как им харчим парите", е озаглавено интервюто в "24 часа" с Николай Свинаров, председател на партия Българска нова демокрация. Той оценява, че експертният потенциал в институциите, работещи с еврофондовете, е недопустимо нисък. Решенията за отпускане на средства се
контролират от партийните централи. Опозицията и гражданският сектор са изолирани и нямат информация за критерийте, приоритетите и бенефициентите по различните програми. "Всичко това е причина да инициираме създаването на граждански експертен съвет, който да подпомага дейността на ОЛАФ и на контрола на усвояване на европейските фондове в България, обяснява Свинаров. Той ще бъде създаден със закон и в него трябва да влязат хора, необременени от политически пристрастия или неучастващи активно в политическия живот."
"Президентски спонсор и лобистът Чаушев съдят ОЛАФ", е водещо заглавие в "Сега". Засегнати от доклад на ОЛАФ завеждат дела за клевета срещу службата за финансови измами в ЕС. Бившият заместник външен министър от квотата на ДПС Феим Чаушев съобщи, че е завел дело в германски град срещу представителя на ОЛАФ у нас. По подобен начин смята да постъпи президентският спонсор Людмил Стойков. И двамата бяха споменати в доклад на службата във връзка със злоупотреби с еврофондове и опитите на властта
това да бъде прикрито.
