"Брюксел може да размрази ИСПА през ноември", съобщава от първа страница "Класа", като цитира думи на вицепремиера Меглена Плугчиева в интервю за вестника. През ноември се очаква да бъдат освободени средствата по програма ИСПА, по която бяха спрени плащанията по проектите за магистрала "Люлин" и пътя "Кърджали - Подкова", казва Плугчиева. В края на септември и началото на октомври се предвижда външен одитен орган да направи оценка на работата на националната агенция "Пътна инфраструктура", за да има гаранция, че тя работи прозрачно, професионално и спазва процедурите на ЕК.

"Връщам се от Берлин, където съм договорила консултант-съветник, който да работи при мен, както и специалисти за краткосрочни семинари и обучение по борба с корупцията и по превенция в оперативните програми и за обучение на административния капацитет", съобщава още Плугчиева. През септември тя очаква и съветник в Националната агенция "Пътна инфраструктура".

***
"Ще ни оправят ли германците?" - този въпрос задава в свой анализ "Сега" в приложението "Наблюдател". Вестникът коментира заявеното намерение да повикаме  немски съветници във връзка със спрените еврофондове. Поради липса на политическа воля България вече има нужда не от съветници, а от надзиратели, управляващите трябва не да бъдат научени, а да бъдат накарани да си вършат работата, отбелязва авторът.

***
"Бърз блокаж на района след всяко отвличане", заявява пред "24 часа" директорът на СДП комисар Николай Янев. При получаване на сигнал за отвличане стремежът ни е по най-бързия начин да се реагира, искаме да подобрим и работата си при блокиране на район, когато има сигнал за похищение, отбелязва Янев. Той информира, че се предвижда обучение на служители конкретно за действия срещу подобен род престъпност.

***
"Принудиха ме да лъжа за подкупа на съдийката", твърди пред "24 часа" адвокат Георги Стефанов, син на бизнесмена Стефан Стефанов. Стефан Стефанов предаде в заведение 10 хиляди белязани лева като подкуп на шефката на административния съд във Варна Анелия Цветкова и тя  бе задържана. Синът на бизнесмена твърди, че са го принудили да излъже, че Цветкова е поискала подкуп, като са го заплашили в противен случай да арестуват баща му.

Самият Стефан Стефанов определя твърденията на сина си като глупости и заявява, че вземането на пари е доказано, нищо не е нагласено и не е станало насила. Той е уверен, че на делото
корупцията на Цветкова ще бъде доказана на 110 процента.

***
За "Силата и слабостта на ДПС" разсъждава в материал за "Труд" проф. Михаил Константинов. Като силни страни на движението Константинов посочва лоялността на избирателите му, добрата
организация и неоспорваното лидерство, младежката организация на партията. ДПС обаче според автора е политически самотник и единствено в БСП има съюзник, при това стратегически. Но този
съюзник повече тежи, отколкото помага, смята  Константинов. Доскоро сила на ДПС беше съюзът му с БСП, днес обаче това е фатална слабост, защото БСП едва ли ще има и 65 депутати в
бъдещия парламент и тогава, даже с 40 депутати на ДПС, и двете партии ще останат в опозиция, прогнозира той.

***
"Оставки хвърчат за 9 септември", прогнозира "Стандарт". Според вестника БСП, НДСВ и ДПС обсъждали смени във втория ешелон. Заради критиките от Брюксел най-вероятно ще изхвърчат дребните риби, с постовете си ще се разделят някои заместник-министри и чиновници, които работят с европари, предполага изданието.

***
"Социалистите предлагат пакет за подпомагане на младите семейства", съобщава "Класа". БСП предвижда серия от мерки за стимулиране на младите семейства - като повишаване на детските
надбавки и отпускане на кредити, които се опрощават при определени условия, заявил за вестника Антон Кутев, секретар на ИБ на БСП.

***
За "Системата, която никога няма да роди супердепутата", пише "Сега" в свой коментар. Политическото реле отново залепна в търсене на подходящата избирателна система, която да гарантира присъствието на 240 супердепутати, но от това дълго упражнение нищо ново отново няма да се роди - нито желание има, нито намеренията са сериозни, заключава авторът.  

***
За "Опасен сладолед по улиците", съобщава от първа страница "Земя". Недобросъвестни търговци продавали замърсен сладолед, който се охлажда с помощта на мръсен въздух, предупредили от  Федерацията на потребителите.

***
"Жилищните кредити рекордно скъпи", констатира в челния си материал "Труд". Лихвите на банките вървят безмилостно нагоре, според кредитния индекс на консултантската компания "Моите пари" за юли. Стойността му през миналия месец е била 9,30 процента за левовите кредити и 8,16 на сто за тези в евро - рекордно високи нива, сравними с края на 2005 г., коментира вестникът.

***
"Няма богата държава с лоша съдебна система", пише в рубриката "Анализи" на "24 часа" председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Иво Прокопиев. Комплексът от събития - кризата в отношенията с ЕС, забавените реформи в съдебната система и публичния сектор, доведоха до рязък скок на политическия риск, с който инвеститорите оценяват България, коментира авторът. На този фон спрените еврофондове са само върхът на айсберга - истински големите загуби за българската икономика ще дойдат от нарасналия политически риск и загубеното доверие на по-големи и по-малки инвеститори, допълва той.

***
"Премиерът не знае истината за горите", твърди пред "Труд" инж. Олег Попов, депутат от "Коалиция за България" и член на Висшия съвет на БСП. Според него корупцията и кражбите в системата на горите са достигнали взривоопасни нива. Продължава да се продава дървесина от сечища, и то на безценица, продължава незаконното отдаване на печеливши дейности на "специални фирми", посочва Попов и допълва, че има данни, че 50 на сто от добитата дървесина се краде. Той твърди и че в Държавната агенция по горите има демонстративно бездействие срещу сигналите и реалната корупция. В ДАГ не реагират дори на проверени и доказани престъпления на горски служители, на директори на регионални дирекции, на горски и ловни стопанства, заявява депутатът.

***
"Фондовата борса трябва да се приватизира незабавно", категоричен е пред "Монитор" Йосиф Аврамов, доктор по икономика. Според него може да бъде обявен конкурс  и да бъде допуснат чужд мениджър, който да поеме оперативното ръководство на борсата и да проведе последващата приватизация по максимално прозрачен начин.

***
"Замразяването на парите от ЕС не е добър сигнал към инвеститорите", отбелязва пред "Дневник" Борислав Боянов, президент на Американската търговска камара в България. Според него трябва политика за привличане на външни средства в производство и модерни технологии. Членовете ни се сблъскват с неразбираема бюрокрация и некомпетентност, посочва още Боянов.

***
"Кой управлява парите на посолството ни в Берлин", пита "Труд". Шефът на финансово-административната служба към посолството ни в Берлин Васил Илиев Гешев сключва неизгодни договори, издава документи с невярно съдържание и се държи нагло с подчинени и началници, пише вестникът, като цитира дипломати и служители от посолството. В кратко интервю за изданието самият Гешев определя твърденията като неверни, а въпросите на журналистката - като тенденциозни.

***
"Далавери тресат Студентски град в София", разкрива от първа страница "Монитор". Кварталът, който с течение на времето се превърна почти в широк център на столицата, отдавна е апетитна
хапка за големите инвеститори, коментира изданието. Засиленото строителство, приобщаването на зелените площи в терените на новите кооперации и неспазването на законното разстояние от една сграда до друга са само част от далаверите, които се въртят от години там, допълва вестникът.

***
Рекорден брой училища се закриват през тази година, а сградите и терените на част от тях вече се продават и се преустройват в хотели, старчески домове, малки цехове и др., показва проверка
на "Дневник". Досега по искане на кметовете са затворени около 300 училища.

***
"Искам да видя България от Космоса", споделя пред "Труд" българинът Шефкет Чападжиев, платил 200 000 долара за космически туризъм. Чападжиев живее в САЩ. Полетите започват от края на следващата година. Един полет ще трае три часа, а ние ще бъдем в Космоса 30 минути, разказва той.