Липсата на търговска документация в някои магазини доказва съществуването на сива икономика, каза директорът на НВМС Жеко Байчев.
Данните от проверките в над две хиляди търговски обекта, направени от Националната ветеринарно-медицинска служба, ще бъдат предоставени на данъчните и на икономическа полиция, ако бъдат установени съществени нарушения. Това съобщи в предаването „Tази сутрин” на bTV dоцент Жеко Байчев, директор на Националната ветеринарномедицинска инспекция.
В проверките на производителите на хранителни стоки трябва да участва и "Икономическата полиция", тъй като нарушенията често са свързани с икономически интереси, смята Байчев. По думите му липсата на търговска документация в някои магазини доказва съществуването на сива икономика.
От резултатите, които в момента се обобщават става ясно, че млечните и месните продукти в магазините са безопасни, което не означава, че са качествени.
В 6 предприятия се наложило унищожаване на продукцията. Има и две затворени.
В 5 от проверените мандри е установено, че се влага сухо мляко, без това да е обявено в рецептурата. В други 10 има технологични документи, че се влага сухо мляко, но това не е обявено на етикетите и потребителите остават с впечатление, че купуват натурален продукт.
"Основното е етикетът. Не може да се продават малотрайни колбаси и да не се отрази какво количество прат има в тях. Пратът представлява суровина от пилешки крилца и шийки, той се използва във всички страни членки в малотрайните колбаси", обясни Байчев.
Стига да е включено в рецептата и да е описано на етикета, използването на соя и соево брашно не е нарушение в производството на колбаси, обясни Байчев.
"Генно-модифицирана соя - едва ли. В България соята влиза през външни за Европа гранични пунктове и тя се контролира добре. А от 1 януари 2009 година сме заложили тези количества да минават през лабораторията на института за генно-модифицирани организми.
На търговските обекти, в които са открити нарушения, ще бъдат наложени глоби от 500 до 1000 лева.