Според изданието властта е решила да не протака както в други предходни ситуации и е отпуснала достатъчно пари за обезщетения и за унищожаването на ненужни боеприпаси, без да усложнява живота на хората с тромави процедури.

***
"Има силна миграция на партийни членове" - такава тенденция разкрива пред "Монитор" Румяна Бъчварова, директор на социологическата агенция "Маркет линкс". Според нея процесът е провокиран от новите партии. Бъчварова смята още, че нишата за нови партии се разширява, защото отмирането на интереса към класическите партии дава основание на техните членове и симпатизанти да се чувстват свободни и да мигрират по-лесно от една към друга политическа сила. Социологът казва, че модерните послания на партиите са свързани с практическите ползи от подкрепата на една или друга партия, констатира Бъчварова.

***
"Медиците от Либия ще съдят политици", съобщава от първа страница "Сега". Седемте български граждани, които се завърнаха от либийския затвор преди година, обмислят дела, за да защитят достойнството и правата си, станало ясно от предаване по Дарик радио с участието на медиците. Според Валя Червеняшка, една от медицинските сестри, те ще търсят отговорност от длъжностни лица както за нехайството покрай отвличането им, така и за
причинените им мъчения.

***
Ръководството на "Кремиковци" е внесло искане в прокуратурата договорът за ишлеме с украинската "Ворскла стийл" да бъде анулиран, защото е бил подписан под натиск, съобщава "Класа". Договорът беше подписан миналия четвъртък срещу петък около полунощ след протести на около 2000 работници. "Бъдещето на "Кремиковци" още повече се замъгли", отбелязва "Дневник". Според негови източници в ръководството на комбината има два лагера - индийските директори открито подкрепят "Арселор Митал", а българите са разочаровани от непреведените 7.5 млн. евро за заплати. "В "Кремиковци" Годо чака знак от Изаура", коментира в приложението "Наблюдател" "Сега". Очевидно е, че всеки от кандидат-женихите на комбината се пробва да се домогне до зестрата с помощта на синдикатите, това обяснява и непрестанното люшкане на синдикалните симпатии, пише авторът. Цялата сага "Кремиковци", която се точи по-изнурително и от латино сериал, не би била възможна, ако имаше държава, заключава той.

***
"Заменяме гори след 5-ия километър от морето", казва пред "24 часа" Стефан Юруков, председател на Държавната агенция по горите, който разяснява подготвените промени в Закона за горите, свързани със замените. Предлагаме 5-километровата зона на Черно море около курортите с национално значение и областните центрове да бъде обявена за публична държавна собственост, посочва Юруков. Така в районите, които са обект на най-големи интереси, разпореждането ще се извършва само от МС, допълва той.

***
"Не може контролът за европейските и за националните средства да е различен", коментира пред "Дневник" Антоанета Приматарова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии. Правителството не внушава доверие, че мисли сериозно за проблемите отвъд "съдбовната" дата на доклада на ЕК, смята тя. Според нея назначаването на вицепремиер по еврофондовете е прикрило лошото функциониране на редица други министерства.

***
"Пристанищата въвеждат защитно мито за черноморско зърно", съобщава от първа страница "Класа". Брюксел е разпоредил пристанищата в България и Румъния - като външни граници на ЕС, да въведат защитно мито за внос на зърно от Черноморския регион, съобщил за вестника председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Красимир Аврамов. Според източници от Брюксел в момента се изчисляват конкретните суми на митата, които ще зависят от вида и качеството на зърното.

***
"АЕЦ "Белене" не е алтернатива на малките блокове", смята евродепутатът Ари Ватанен. Пред "Класа" той изразява мнение, че един национален референдум за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" може да бъде много добър начин да се докаже, че българския народ желае отварянето им и оказва разрешения от закона натиск.

***
"Ако искаме културна памет - да спрем нейните крадци!", посочва пред "24 часа" председателят на парламентарната комисия по култура Нина Чилова по повод внесения от комисията законопроект за културното наследство.  Въпросът със собствеността на колекциите е решен по единствено възможния начин - този, който твърди, че е собственик, трябва да докаже чрез документ своето твърдение, отбелязва тя.