Икономически интереси стоят зад взрива във военното поделение в Челопечене, отбелязват всички всекидневници. Това е основната версия, по която се работи, съобщи вчера наблюдаващият прокурор по делото Евгени Иванов. Останалите две са палеж и техническа грешка. Според водещата версия експлозиите са предизвикани с цел да прикрият далавери или за да подготвят терена за приватизация. "Институциите пак излязоха невинни", коментира в анализ "Сега". Смешно, но и жалко е да наблюдаваме как куп ведомства сега си прехвърлят отговорността за случилото се край Челопечене, пише изданието.
"Не вярвам да има замесени хора на високи нива. Всичко се е вършело в рамките на поделението", коментира в интервю за "Стандарт" министърът на отбраната Николай Цонев. По думите му ще има жестоки наказания, ако се окаже, че цивилни коли са влизали в склада.
***
Цяла борова гора в Княжево е отдадена под наем срещу скромните 1200 лв. на месец на МК "Ялта", коментира и "24 часа". Срещу символичния наем кооперацията е получила 14 обекта в Княжевската борова гора, сред които жилищни сгради, работилница, производствено хале, бараки и бунгало. Изданието пише още, че с неефективни договори за външни услуги е ужилила софиянци пък общинската фирма "Пазари север". Новото ръководство на фирмата е заварило 300 страници договори, от които изплували сериозни щети.
"Нов рекорд в София: 42 ст. наем за декар общинска земя", констатира "Сега", "София пак безсилна да развали скандални договори" - "Дневник".
***
Очакванията вътрешната комисия да преразгледа собственото си решение, с което онзи ден бламира предложението на вътрешния министър службите ДОИ и ДОТИ да отидат в отделна агенция, не се оправдаха вчера, пише "Сега". Съпротивата на НДСВ срещу идеите на вътрешния министър Михаил Миков за обединяване на службите за следене и подслушване в агенция под шапката на МВР покачва напрежението в управляващата коалиция и бави приемането на закона за вътрешното министерство, коментира "Дневник".
***
Новата Национална агенция "Пътна инфраструктура" ще се управлява от изпълнителен директор и надзорен съвет. "Министри аут от пътищата", коментира "24 часа".
НДСВ не е единственият противник на идеята на правителството пътният фонд да бъде трансформиран в агенция, акцентира "Сега". Посочва се, че според повечето депутати промяната се прави запред Брюксел и няма да доведе до подобрение, а само ще прикрие хаоса и корупцията във ведомството. "Стандарт" пише, че "НДСВ се разцепи за пътната агенция".
***
Поредна битка в тройната коалиция се заформя около създаването на агенцията по храните, прави извод "Класа". Въпреки, че така и не бе постигнато политическо споразумение на чие подчинение да е структурата, земеделският министър Валери Цветанов изненадващо обяви вчера, че на 18 юли внася в МС проект за създаването й, уточнява изданието.
***
Падането на монопола на здравната каса едва ли ще се случи до края на мандата на правителството, анализира "Сега". Проектът от Катарино, който предвиждаше от 2010 г. НЗОК и частните каси да са напълно равнопоставени и гражданите да избират в коя от тях да отива цялата им здравна вноска, не е решение на коалицията и няма пълна подкрепа. Това е обяснил здравният
министър Евгений Желев на представителите на дружествата за доброволно здравно осигуряване на среща в сряда. "Реформата на здравната реформа се отлага", отбелязва и "Новинар".
***
Софийската градска прокуратура образува преписка и започна проверка на фирмите на лидера на СДС Пламен Юруков, подписали договор за проекти по САПАРД и попаднали в "черния списък" на земеделската европрограма, информира "Монитор". Не съм взел нито една стотинка по САПАРД, казва в интервю за "24 часа" Юруков. По думите му програмата има да му дава 400 000 лв. Преди две години неговата фирма "Венианина" е кандидатствала по САПАРД, има сключен договор и той е изпълнен, казва Юруков. Атакуват СДС, защото не искат да управляваме заедно с ГЕРБ, смята лидерът на десните.
***
Според нея затварянето на безмитните магазини ще бъде отбелязано в доклада на Европейската комисия като действие срещу корупцията. "Дръзнахме да сложим катинара на фришоповете", е озаглавено друго интервю на Грънчарова в "24 часа". "24 часа" цитира шефа на Асоциацията за безмитна търговия, който смята, че след закриването на фришоповете ще има бум на контрабанда с цигари и алкохол.
***
"24 часа" публикува обширен материал за продажбите на нови автомобили в България. Според изданието броят им пада заради високите цени на горивата и инфлацията.