Райс получи орден "Стара планина, първа степен за големите си заслуги за решаването на случая с осъдените на смърт в Либия български медици и тяхното завръщане в България преди година. "Напредваме към сваляне на визите", коментира "24 часа". Меморандум за разбирателство е следващият етап по пътя към премахването на визите за българи, пътуващи за САЩ, и ние се придвижваме напред по този въпрос, цитира вестникът думите на българския външен министър Ивайло Калфин и Кондолиза Райс.

Точната дата за падането на визите не може да се посочи, защото това зависи от решаването на конкретни технически въпроси, като например въвеждането на новите български паспорти с биометрични данни.

Темата за посещението е основна за "Дневник", който, освен на въпроса за визите, акцентира и върху изявлението на Райс: "Очаквам България да се превърне в енергиен център на Балканите". Райс отбелязала и задоволството ни от високите нива на икономическите отношения между двете страни. "Никога досега не сме имали толкова позитивен диалог. Този диалог е резултатен", е отбелязал президентът Георги Първанов след награждаването на Райс.

***
Вестниците продължават да коментират инцидента с военното поделение край Челопечене. "Политиците, които се караха след взрива - далеч от властта!", заявява в интервю за "24 часа" вицепрезидентът Ангел Марин. Според него взривовете край Челопечене са закономерен финал на сбърканите реформи в Българската армия. Марин посочва три причини за инцидента - корупция, агресия, и разпуснатост и безхаберие. Казвам това на фона на сигналите, че взривът в Челопечене цели прикриване на следи от извършено престъпление, посочва вицепрезидентът. Огромната отговорност е политическа, смята той. Именно политиците са спрели програмите за унищожаване на излишните боеприпаси, като не са осигурили финансиране, мотивира се Марин. Той изразява тревога от опитите на някои политици да прехвърлят вината на другите. Такива хора според мен са опасни за България, заявява вицепрезидентът. "Главният прокурор се втрещи, че двама пенсионери пазят военна база", допълва темата "Сега".

***
Реформата на политическия модел е друга коментирана тема във вестниците днес.  "Имаме нужда от позитивна дискусия за политическия модел", пише в материал, публикуван в "Монитор", евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин. Като споделям изцяло нуждата от силен мажоритарен елемент, предлагам да се въведе преференциално гласуване, каквото беше приложено на изборите за евродепутати, отбелязва той. "Стига закони за един човек", пише в материал за "24 часа" столичният кмет Бойко Борисов, поканен от вестника да  обясни позицията си по въпроса защо трябва да има забрана кметове да са лидери на партии. Борисов отбелязва, че това не е толкова важно за него и само е дал пример колко безумни закони има срещу конкретни хора. Други са важните неща - избирателните списъци да бъдат изчистени от мъртви души и
актуализирани по местоживеене, както и да се криминализира деянието  купуване на гласове, отбелязва той. "Мажоритарни избори? Отдавна ги имаме", изненадващо констатира "Сега" в свой анализ. Вярно, системата е пропорционална, но вотът като нагласа на хората си е чисто мажоритарен - избирателят е изцяло подтикнат от образа на Лидера, т.е. психологията на избора е изцяло мажоритарна, заключава вестникът.

***
"СДС дръпна и сега ми търсят сестра", коментира пред "Стандарт" лидерът на СДС Пламен Юруков във връзка с публикация в национален всекидневник, свързваща неговото име със списък на бенефициенти по САПАРД. Според Юруков става дума за политическа атака срещу СДС, защото партията напредва и печели подкрепа, а възможността да се създаде десноцентристка коалиция за управление е съвсем реална. В коментар по темата "Стандарт" разкрива "новата тактика" в компроматната война между българските политици - "Натопи врага пред Брюксел". Според изданието Брюксел става разменна монета в тази битка.

***
"Ние сме бунтари, които не търпят фалшиви авторитети", заявява пред "Монитор" Илиян Матеев, главен секретар на "Зелена партия/Българските зелени". Според него екологичният проблем в България се е появил от това, че политиците са застанали на страната на бизнеса в сблъсъка му с природата.

***
"Депутатите обезсмислиха реформата в МВР", пише в челния си материал "Сега". Вътрешната парламентарна комисия бламира предложението на министъра на вътрешните работи  Михаил Миков службите за следене и подслушване ДОИ и ДОТИ да се обособят в отделна агенция, отбелязва изданието. НДСВ изневери на коалицията и гласува против идеята заедно с опозицията, въпреки че от партията подписаха законопроекта при внасянето му, допълва "Сега".

***
"Възможността за субективна преценка в ГПК отваря съмнения за корупция", отбелязва пред "Дневник" заместник-председателят на ВКС Любка Илиева. Според нея реформата в гражданското производство е била наложителна, но се е направила без научна, финансова и кадрова обосновка.

***
"Преразходът на болниците от 50 млн. лева за 2007 г. е гарантиран и през тази година", информира в интервю за "Дневник" директорът на НЗОК Румяна Тодорова. Според нея трябва да се направят много структурни и законови промени, тъй като изтичат пари, които могат да бъдат пренасочени там, където са полезни. Тодорова дава пример с това, че всички болници са поставени под един знаменател.  "Стандарт" продължава темата за здравеопазването и информира:"Частните фондове без здравна вноска". Очакваното увеличение на здравната вноска от 2 процента ще отиде в касата, а не в частните фондове, съобщил здравният министър Евгений Желев в интервю за здравното списание на вестника. Според него трябва да има допълнително доброволно осигуряване, което да предлага различни услуги от тези на касата.

***
"За аптекар на село ще трябва голяма заплата", казва в интервю за "24 часа" Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз. Той отбелязва, че от 5000 фармацевти 2001 са в София и за да отиде фармацевт в провинцията, трябва да получава доста повече пари. Ненчев посочва, че лекарствата не са поевтинели от намалените надценки за аптеките, а цените им даже са се увеличили с до 5 процента.

***
Министрите на финансите, на регионалното развитие и на транспорта, които досега отговаряха за фонд "Републиканска пътна инфраструктура", ще бъдат лишени от тези функции след трансформирането му в държавна агенция, научил "Сега". Реформираният орган ще премине изцяло под "командването" на премиера.

***
"Селски лукс по САПАРД в Памидово", коментира в голям материал "24 часа". Всичките пет проекта по САПАРД, иззети от Главна дирекция "Борба с организираната престъпност в понеделник, са на собственика на изба "Памидово" Стоян Димитров, те са за субсидия на обща стойност 3,194 млн. лева, пише изданието. По данни на фонд "Земеделие" досега Димитров е взел 2,273 млн. лева. Съмненията към собственика на "Памидово" са за документни измами. "Аз не съм попълвал документи с невярно съдържание и досега никой не ми е предявил претенции за нанесени щети, обратното обаче е факт - на мен подобни  твърдения ми нанасят морални щети", е коментарът на самия Димитров.

***
"Голямото изкушение бюджетен излишък " - тази тема е основната в "Пари". Той цитира икономисти, според които трябва да има консенсус какво да се прави с бюджетния излишък, както и да има реформа в приходната и разходна част на бюджета, за да няма повече излишъци над предвиденото.

***
"Кебапчета, шезлонги. Това ли е плаж за 6?", пита в материал за "24 часа" историкът Божидар Димитров. Бетонът и бедните туристи не са чак такова страшилище, каквото го изкарваме, курортите ни си имат кривици, както и всички други по света, но не е нужно сами да ги изтъкваме, отбелязва Димитров. Според данни на НЦИОМ, публикувани в днешните вестници, 64 на сто от българите няма да отидат на море това лято. Делът на столичаните, които няма да почиват през лятото, е 32 на сто.