Ще бъде необходима допълнително национално финансиране за проекти по предприсъединителната програма ИСПА за околна среда, съобщила на вестника вицепремиерът Меглена Плугчиева.
Темата с проблемите около европарите продължава "Сега" с коментар в приложението "Наблюдател" с коментар "Може ли съпартиец или любовница на чиновника да спечели евротърг?". Въпреки изобилието от европейски и български определения и документи, министърът на финансите продължава да твърди, че у нас липсвали регулации, които да го ориентират кога е налице сблъсък на интереси, пише авторът. "Осветихме кой взема пари по САПАРД, но други доказват връзките на политици в тези схеми", отбелязва пред "24 часа" Бойко Великов, председател на парламентарната комисия за борба с корупцията. Това, което е било в правомощията ни, сме го направили, включително поставихме пред фонд "Земеделие" и тогавашния министър Нихат Кабил конкретни примери на свързани лица и фирми, но работа на други органи е да установят доколко това е така, отбелязва Великов. Той съобщава още, че комисията настоява за промени в закона за държавната собственост, с които замените ще се поставят по сериозни условия, без да се позволява накърняване на държавния интерес. Предстои да бъде обсъдени и промените в закона за обществените поръчки, които да пресекат корупционните практики в тази сфера.
***
"Без Лисабонския договор Европа минава на различни скорости", посочва пред "Монитор" вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Изключително важно е промените, заложени в договора, да се случат, иначе ЕС, вече разширен, ще остане с много по-малко правомощия, смята Калфин. Той коментира и ситуацията в България преди доклада на ЕК и отбелязва, че действително има много работа да се свърши, но и много работа е вече свършена. Затова и този доклад не трябва да се драматизира, нито от него да се вадят някакви обвинения за България, смята вицепремиерът.
***
"24 часа" е потърсил мнение на няколко социолози по повод декларацията на лидера на "Атака" Волен Сидеров, че ще подкрепи Бойко Борисов за премиер, ако Борисов заяви, че е готов. Андрей Райчев от "Галъп" смята, че по-вероятно е през 2009 г. да ни управлява коалиция, която управлява и сега - социално-либерална. Втора възможност според него е дясна коалиция, а трета - веднага след изборите да има нов предсрочен вот, на който Борисов да поиска мандат, ако патовия резултат се повтори, да се състави експертно правителство с участието на БСП. Цветозар Томов от "Скала" прогнозира многопартийна коалиция, поне тройна, след изборите, като не изключва възможността и сегашната да повтори мандата си. Юрий Асланов от "Афис" не се ангажира с прогноза каква коалиция ще управлява, но не вярва ГЕРБ като член на ЕНП да се коалира с "Атака".
Румяна Бъчварова от "Маркет линкс" допуска възможност да има еднопартийно управление, а ако се стигне до коалиция, тя да бъде по-скоро от две партии и дясноцентристка. Според Мира Янова от МБМД сегашната тройна коалиция може да повтори мандата си, ако ГЕРБ не успее да сформира дясноцентристки кабинет. Васил Тончев от "Сова Харис" пък смята, че вероятността сегашната тройна коалиция да повтори мандата си е малка. ГЕРб, СДС и ЛИДЕР в коалиция е по-вероятно, а ДПС се очертава да излезе в опозиция, смята той.
***
"Преструктурирането на здравната система ще отнеме от 5 до 12 г.", прогнозира пред "Сега" здравният министър Евгений Желев. Той съобщава, че в края на септември ще е готова т.нар. национална здравна карта, която ще даде основата на преструктурирането. "Българите са големият губещ от здравната реформа в ЕС", пише от първа страница "Сега". Според него директивата за трансгранично здравеопазване не е изгодна за българина. В нея се предвижда свободен достъп на европейските граждани до всички болници на ЕС, като националните здравноосигурителни каси заплащат сумата, която се полага по тарифите в собствените им страни, а ако има превишение, разликата се доплаща от пациента. Това означава, че гражданите на богатите държави ще могат да се лекуват без доплащане в болниците на по-бедните страни, а по-бедните ще доплащат в болниците на богатите, тълкува документа вестникът.
***
Бюджетният излишък към края на май е в размер на 3.3 млрд лева, съобщават днешните издания. Около 2.7 млрд. лева са от националния бюджет, а 590 млн. лева са европейски средства.
***
"Туризмът започна да мисли алтернативно", констатира "Пари". Все по-популярни варианти за почивка ставали селският и виненият туризъм. "Земеделието може да помогне на бранша", казва пред "Пари" Пламен Моллов, който, освен председател на ПГ на НДСВ, оглавява и Националната лозаро-винарска камара. Той посочва, че имаме уникални земеделски продукти - като розовото масло, овчето сирене и българското вино, които могат да направят страната ни атрактивна туристическа дестинация.
***
"Станишев подарява на БАН градче и доживотни заплати", е челното заглавие на "Дневник". Академиците ще получават доживотно заплати колкото депутатските, а държавата ще преустрои градче за младите учени. За това са се договорили премиерът Сергей Станишев и председателят на БАН акад. Никола Съботинов. Заплатите ще бъдат предвидени в бюджета за 2009 г.
***
"Стандарт" съобщава, че три чудодейни икони на Света Богородица ще бъдат събрани заедно и показани днес в храма "Св. Александър Невски" в София. Вестникът е един от инициаторите. Вечерта патриарх Максим ще отслужи молебен за здравето и благоденствието на българските деца и техните семейства. Иконите ще останат там до 6 юли. "Стандарт" публикува патриаршеското и синодалното послание по повод предстоящия молебен, в което се призовава "Вярата да влезе в училището". Най-доброто за децата е да ги
научите на вярата в бога, така ще им дадете възможност и да избягнат агресията, наркоманията, алкохолизма, кражбата, убийството, е посланието на духовниците към родителите.
***
Президентът на ЦСКА Александър Томов е "дръпнал" 3.5 млн. евро от футболния клуб, разкрива в челния си материал "Монитор". Такава е преценката на държавното обвинение, което преди 4 дни повдигна обвинение на Томов за длъжностно присвояване в особено големи размери, пише изданието.
