Първо, по-лесно е да си купиш готов депутат, отколкото кандидат, второ, по-лесно е да се разбереш за далавера с трима партийни шефове, отколкото с 300 депутати, коментира Кошлуков, като оборва някои от възраженията срещу мажоритарен вот.

Кошлуков посочва три предимства на мажоритарния вот - че не позволява етнически партии, кариерата на депутата ще зависи от неговите качества,  както и че се насърчава вътрешнопартийната демокрация. Ако до края на юли не се види воля за решаване на въпроса, президентът би трябвало да предложи референдум, коментира Кошлуков.

***

"Докладът от Еврокомисията ще бъде остро критичен", прогнозира пред "Монитор" Атанас Мерджанов, заместник-председател на ПГ на Коалиция за България. Не мисля, че ще има санкции или предпазна клауза, но относно тях хората трябва да знаят, че това е една нормална технология, изработена от ЕС, коментира Мерджанов. Колкото по-повишени са изискванията, толкова е по-добре за всички държави в общността, заключава той.

По повод идеите за промяна на избирателната система Мерджанов изразява подкрепа за въвеждането на преференциален вот, защото  дава възможност на избирателите да изявят личностните си предпочитания. За "Нов вот на недоверие след доклада" информира "Новинар". Опозицията в парламента ще внесе нов вот на недоверие към правителството на Сергей Станишев заради очаквания  критичен доклад на ЕК, който ще излезе на 23 юли, пише изданието.

***

"Напоследък България мощно се отдалечава от ЕС", твърди в интервю за "Новинар" председателят на БНД Николай Свинаров. Тройното управление и сегашният кабинет не се справят с нито едно свое задължение, заявява Свинаров. В България най-лошото е, че няма изпълнителна власт, която стриктно да съблюдава за изпълнението на законите, смята той.

***

"Властта прави реклама на "Атака", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател". Тройната коалиция излезе най-големият приятел на Волен Сидеров - той все повече заприличва на старите политици на прехода, а управляващите го размахват все повече като плашило, пише изданието.

***

"Разпродават болниците на парче", е челното заглавие на "Монитор". Според него такава възможност дават промените в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол, които би трябвало да бъдат гласувани от депутатите окончателно тази седмица.

***

"Кондолиза Райс идва в София", информира "Сега".Американският държавен секретар Кондолиза Райс ще посети България в рамките на една от последните си обиколки в Европа в качеството си на първи дипломат в екипа на президента Джордж Буш. Обиколката на Райс  е планирана за края на юли. Очаква се тя да остане в София само няколко часа. Разговорите ще бъдат продължение на темите от визитата на премиера Сергей Станишев във Вашингтон - енергийните проекти, бъдещето на контингентите в Ирак и  Афганистан и др., пише вестникът.

***

"Високите цени ни разболяват", пише "24 часа". Скокът на цените стресира и ни разболява, предупредил проф. Ангел Гълъбов, шеф на микробиологичния институт към БАН. Неминуемо е всеки подобен сериозен проблем, като ръст на цените, да отключи стресов механизъм в организма, който отслабва имунната система и така ставаме уязвими за вирусите и боледуваме по-често, обяснил професорът.

***

"4 пъти се проваля среща на "Филип Морис" за БТ", пише в челния си материал "Класа". Един от световните гиганти в производството на цигари - "Филип Морис", не е успял да проведе 4 планирани срещи с представители на Министерството на икономиката и енергетиката, свързани с предстоящата продажба на "Булгартабак", съобщили на вестника източници от тютюневия холдинг. Вследствие на това концернът  се е отказал да участва в каквито и да било приватизационни процедури. До две седмици се очаква да е готов
вариант на актуализираната стратегия за приватизация на "Булгартабак", допълва изданието.

***
"Липсата на стандарт от ЕС удря авиобазите", коментира "Пари". Според вестника има шанс пред инвестициите в техническото обслужване на самолетите. Реалният срок , в който ще отпадне предпазната клауза за авиацията ни, е август 2008 г., отбелязва изданието.

***

"Закъсняваме с изграждането на действащ Сребърен фонд", коментира пред "Класа" Лидия Шулева от БНД. Според нея направеното досега по този въпрос е "отбиване на номера". Тя информира, че БНД предлага проект за Сребърен фонд, който при добро управление може да осигури 10 млрд. лева след първите 5 г.

***

Към преодоляване на старите етнически и исторически наслоения на Балканите призова от трибуната на 31-ия конгрес на Социалистическия интернационал председателят на ВС на БСП и премиер на България Сергей Станишев, съобщава "24 часа". Според Станишев в Югоизточна Европа има нов дух на толерантност и желание за мирно съжителство и сътрудничество, но все още има и много неразрешени въпроси и проблеми, които се нуждаят от сериозен ангажимент от страна на международната общност и особено от ЕС. Европейската перспектива за членство на Западните Балкани в ЕС е единствената сила, която може да превъзмогне негативното наследство в отношенията между страните в региона, посочил Станишев, цитиран от вестника.

***

"Искайте ясни сметки за ток", съветва в интервю за "Стандарт" еврокомисарят Меглена Кунева. Според нея добрата практика в страните е не само потреблението да се отчита всеки месец, но и да се използва т.нар. умно измерване. Става дума за уреди, с които във всеки момент можеш не само да видиш какво си потребил към съответния ден, но и да сравниш потреблението си с това в твоя квартал, пояснява тя. Как да кажем на българския потребител да се съобразява с енергийната ефективност, като на практика той не знае какво потребява, отбелязва Кунева.

***

"Заради спрените 264 млн. лева по САПАРД сами режем 2 едри глави", е челното заглавие на "24 часа". Според изданието шефът на фонд  "Земеделие" Димитър Тадаръков и заместникът му Владимир Карамишев, отговорен за проектите по САПАРД, ще си тръгнат сами или ще бъдат поканени да го направят. Изданието цитира неназован източник от Еврокомисията. Вероятно днес земеделският министър Валери Цветанов ще обяви "чистката", но не като жест към Брюксел, а като обяснение за българите кой е виновен за спрените 264 млн. лева, които трябваше да получим за земеделски проекти, пише "24 часа".